ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
یادداشت و تحلیل
فرصت عرفه

درباره عرفه روایت شده است که دعاى خیر در آن مستجاب است و کسى که در آن به فرمانبردارى خداى متعال مشغول شود پاداش صد و هفتاد سال را دارد.

۱۴۰۰/۰۴/۲۹
بیانیه مدرسه علمیه حضرت زینب(س)مشهد به مناسبت روز حجاب و عفاف

مدرسه علمیه حضرت زینب(س) مشهد به مناسبت ۲۱ تیرماه « روز حجاب و عفاف»، بیانیه‌ای صادر کرد.

۱۴۰۰/۰۴/۲۱
گزارش تصویری بازدید مدیر حوزه علمیه و مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی از مراحل مرمت و نوسازی مدرسه علمیه آیه الله حکیم (ره) شیروان، و نشست و بررسی امور وقف مدرسه

گزارش تصویری بازدید مدیر حوزه علمیه و مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی از مراحل مرمت و نوسازی مدرسه علمیه آیه الله حکیم (ره) شیروان، و نشست و بررسی امور وقف مدرسه

۱۳۹۹/۰۹/۲۱
امام حسن عسكری(ع) و تحسین دوست و دشمن / بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب درباره مبارزه‌ی سیاسی امام حسن عسگری(ع)

«این روزها متعلق به امام عسکری (سلام‌اللّه‌علیه) است، که میتواند الگوی همه‌ی مؤمنان، بخصوص جوانان باشد. این امامی که موافقان، شیعیان، مخالفان، غیر معتقدان، همه، شهادت دادند و اعتراف کردند به فضل او، به علم او، به تقوای او، به طهارت او، به عصمت او، به شجاعت او در مقابل دشمنان، به صبر و استقامت او در برابر سختیها. این انسان بزرگ، این شخصیت باشکوه، وقتی به شهادت رسید، فقط بیست و هشت سال داشت.»(10/12/90)

۱۳۹۹/۰۸/۰۳
قرارِ عاشقی زائران بیقرار در طریق الرضا (8)

هر ساله، امتداد حماسه اربعین در دهه پایانی ماه صفر، محورهای مواصلاتی به مشهدالرضا(ع) را همچون مسیر نجف به کربلا مزین به زائران و عاشقانی می کرد که با پای پیاده به پابوسی ضامن آهو می آمدند و امسال این ارادت، جلوه دیگری به خودگرفته است... همه راهی اند اما با پای دل، در تقرب به او ...... (8)

۱۳۹۹/۰۷/۲۴
مرثیه رسول الله(ص) (۷)

آه جانسوزی در مدینه برپاست... از فردا مدینه غربت دیگری می گیرد..... می روی و کوچه های مدینه را خالی از حضور خود می کنی. امشب همه گریانند و ابرها، آسمان را پوشانده اند و بغض ها در گلو مچاله مانده اند. (۷)

۱۳۹۹/۰۷/۲۴
در هوای بقیع (6)

وقتی صحبت از بقیع می شود، غمی بزرگ بر سینه انسان می نشیند و اندوهی پهناور؛ در قبرستان تاریک بقیع، چراغ مظلومیت، همیشه روشن است؛ اینجا مظلومیت امام مجتبی(ع) بازخوانی می شود.(6)

۱۳۹۹/۰۷/۲۴
در سوگ غریب طوس/ همه به مهر تو ملتمسند یا سریع الرضا (2)

ای غریب نواز خراسان... زخم های بی شمارمان به دستان بارانی و الطاف سراسر مهر تو ملتمسند .... (2)

۱۳۹۹/۰۷/۲۳
احرام عزا در سوگ سلطان خراسان (3)

درود می فرستیم بر علی بن موسی الرضا(ع) که این روزها همه ارادتمندانش دستهِ دسته احرام عزا می بندند و در دوری او، اشک فراق می ریزند و سوگوارند..... (3)

۱۳۹۹/۰۷/۲۳
در سوگ غریب طوس/ به یاد آن خاطرات طریق الرضا(ع) (1)

امسال دلدادگان و جان سوختگان مکتب آل الله از فیض حضور در جاده های دلدادگی بی بهره اند و گریان در فراغ خاطرات آن گام های عرفانی طریق الرضا(ع).

۱۳۹۹/۰۷/۲۰
نگاهی به زیارت موکد اربعین به همراه متن زیارت

به دنبال تاکیدات موکد رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در دیدار اخیر مبنی بر بهره مندی عموم مردم از فرصت روز اربعین در راستای قرائت زیارتِ با معرفت، روابط عمومی حوزه علمیه خراسان به مفاهیم این زیارت پرداخته و متن آن را نیز در این محتوا تقدیم مخاطبان می کند.

۱۳۹۹/۰۷/۱۷
به یادِ روزهای دلدادگی در جاده های غریب کربلا

این روزها، با گذشت یکسال از روایت هجرت کاروان عاشقان و دلدادگان سید الشهدا(ع) و در فراق آن خاطرات دلنشین پاهای پرآبله جاده های مظلوم، شور و حماسه رنگ دیگری به خود گرفته است....

۱۳۹۹/۰۷/۱۶
چهل روز غریبانه در فراق او گذشت.......

چهل روز گذشت ..... چهل روز غریبانه، جمیع آسمانیان و ملکوتیان زمان در سوگ قربانیان کربلا گریستند، هستی، داغدار مظلومیت حسین(ع) شد و حقیقت، عریان تر و زلال تر از همیشه از افق خون سربرآورد..........

۱۳۹۹/۰۷/۱۵
رزم بی امان هزاران روحانی شهید ماندگار (26)

حوزه علمیه خراسان یاد و خاطره ماندگار هزاران شهید روحانی که بر تارک جبین آنان خون و شهادت نقش بسته بود گرامی می دارد و معتقد است خون پاک شهدای حوزه و روحانیت افق فقاهت را گلگون نموده است.

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
دفاع مقدس؛ میعادگاه عاشقان زمان (16)

حضور روحانیت در نبرد هشت ساله، تجلی بخش بصیرت و فقاهت در روحانیان رزمنده بود و در همین دوران، امدادهای الهی متجلی و سبب شد درس و بحث بصیرت سیاسی از آموزشکده ها، در میدان وسیع نبرد و جهاد تجلی کند.

۱۳۹۹/۰۷/۰۵
بالا