عاشورایی برای عاشورا

عاشورایی برای عاشورا
«عاشورایی برای عاشورا» جدیدترین اثر در آسیب‌شناسی سبک‌های عزاداری و آسیب‌های وارد شده در سبک عزاداری است که توانسته برترین مدل عزاداری مطلوب را برای مخاطبین و فرهنگیان و نخبگان پیشنهاد کند.

به گزارش خبرگزاری حوزه علمیه خراسان،(به نقل از ایکنا)، کتاب «عاشورایی برای عاشورا» با زیرعنوان «آسیب‌های عزاداری، نحوه شکل‌گیری و راه برون‌رفت»، به قلم محمداسماعیل عبداللهی که از سوی انتشارات هاتف منتشر شده است، یک کتاب خوب در باب سبک‌ها و آسیب‌های عزاداری، نمایان‌گر مدلی مطلوب برای عزاداری دینی متناسب با سبک زندگی اسلامی است که در کنگره ملی عاشوراپژوهی هم به ‌عنوان اثر برگزیده انتخاب شده است.

این کتاب که منشوری لازم برای خطبا و مداحان و هیئت‌گردانندگان و به‌ویژه مسئولان فرهنگی است، در چهار بخش به معنی‌شناسی عزاداری، آسیب‌ها و دلایل شکل‌گیری، راه برون‌رفت و ارائه مدل عزاداری مطلوب پرداخته است.

کتاب «عاشورایی برای عاشورا»، در شهریورماه ۱۴۰۰ در دانشگاه قرآن و کریم مورد نقد و بررسی قرار گرفت و چاپ جدید آن با ویراستاری جدید در حال انتشار است.

در مقدمه این کتاب آمده است:

«بی‌شك حماسه حسينی و قيام حضرت سيد‌الشهداء حسين بن علي(ع)، با ظرفيت‌ترين بستر تبليغ و پيام‌رسانی دين است. آن حضرت در جای‌جای مختلف و در بيان اهداف حركت خويش، اشاراتی به وضع موجود جامعه داشته و از نابسامانی‌های فكری و انحرافات عقيدتی و عدم تشخيص صحيح حق و باطل و گمراهي اهل زمانه و فتنه‌های فتنه‌گران و دورویی منافقان خبر داده است، بنا بر اين اساس و محور، حركت خود را احياء سنت و سيره پدر و جد بزرگوارش قرار داده  و برای امر به ‌معروف و نهی از منكر، بزرگ‌ترین هجرت و جهاد دنيا را كه بتواند مبدأ يك تاريخ فكری باشد و دو جريان ماندگار تاريخ بشريت، يعنی جريان حق و باطل را به نمايش بگذارد و شاخص‌های دقيق شناخت حق را از باطل كه به نحو شديدی از سوی مخالفان و دغل‌بازان براي خيلی از مردم شبهه‌ناک شده بود، روشن نمايد. قال امیرالمؤمنین(ع): «...فَاعْلَمْ أَنَّ أَفْضَلَ عبادالله عندالله إِمَامٍ عَادِلٍ هَدْيُ وَ هَدى، فَأَقَامَ سُنَّةً مَعْلُومَةُ، وَ أَمَاتَ بِدْعَةً مَجْهُولَةً وَ...» و بنا به فرموده حضرت علی(ع) كه می‌فرمايند: «بهترين بندگان نزد خداوند، پيشوايی دادگر و هدایت‌شده و راهبر است كه سنت‌های معلوم را برپا سازد و بدعت‌های مجهول را بميراند»، آن حضرت نيز در راستای احياء اسلام ناب و ميراندن اسلام ساختگی بنی‌امیه قيام كرد.

ولی پرواضح است كه دشمنان حق، هیچ‌گاه از دشمنی خود دست برنداشته و همواره در قالب شگردها و دسيسه‌های مختلف در مسير انحراف اين حركت عميق فكری و اعتقادی فعاليت كرده‌اند. در شرايط كنونی كه دشمنان اسلام و معارف اهل‌بیت به‌خوبی از نقش عاشورا در تعالي ارزش‌های اخلاقی بين عوام و به ‌ویژه جوانان آگاهند و در ناتوی فرهنگی خود، نوك تيرهای خود را به سمت باورهای عميق فطری مردم نشانه رفته‌اند، سعی می‌كنند با ترويج خرافه و غلو و افراط‌گرایی و ايجاد اجتماعات صرفاً صوری و تهيه و تكثير محصولات تبليغاتی و چشم‌ربا، از قبيل تمثال‌ها و شمايل منسوب به اهل‌بیت، حركت‌های عظيم ارادتمندان به اهل‌بیت را از جايگاه معرفتی خويش تنزل داده و به سمت‌وسوی بی‌محتوا نمودن سوق دهند. اينجاست كه بر همه دوستداران معارف دين لازم است که با آگاهی و معرفت و بصيرت كامل پا در ركاب قافله امام حسين(ع) قرار داده و اعماق جان‌ و دل خويش را از اقيانوس بی‌انتهای انسان‌ساز آن حضرت سيراب نمايند.

می‌شود گفت غالب اين تحريف‌ها و آسيب‌ها كه به عرصه عزاداری وارد مي‌شود، نشأت گرفته از مبانی فكری و بن‌مایه‌های اعتقادی است كه در دستور كار دشمنان دين قرار گرفته و از راه‌های مختلف، برای مبارزه با اين واقع بزرگ و به فراموشی سپردن آن به پا خاسته‌اند چرا که آنچه در عمل و كاركردها، ديده می‌شود، حكايت‌گر پشتوانه و مبانی فكری خاص خود است.

دشمنان كه در چهره‌های مختلف عرض‌اندام كرده‌اند، مؤلفه‌های مهمی همچون محتوا، ساختار، مجری و مبلّغان را مورد هجمه قرار داده و با تبليغات بسيار جذّاب، در صدد خشكاندن ريشه اين حادثه تاريخي از راه القای شبهه، تحريف و بي‌خاصيت نشان دادن عزاداری به ‌ویژه در عزای سيد‌الشهداء(ع) برآمده‌اند».

اين نوشتار سعی دارد تا با هدف آسيب‌شناسی مجالس عزاداری، آفت‌ها و آسيب‌های فعلی عزاداری را مورد بررسی قرار دهد و در همين راستا به بررسی علل و انگيزه‌های مختلف ورود این‌گونه آفت‌ها در مجالس عزاداری و ارائه راهكارها و پیشنهاد‌های عملی بپردازد.

 

مدل پیشنهادشده با اقتباس از مبانی فکری امامین انقلاب، استخراج و پیشنهاد شده است. این کتاب اثر برگزیده کنگره ملی عاشوراپژوهی است و «عاشورایی برای عاشورا» به قلم محمداسماعیل عبداللهی و توسط انتشارات هاتف منتشر شده و با تخفیف به سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی به مبلغ ۱۵,۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد.


كد خبر: 44782  |  تاریخ درج خبر: 1401/05/14  |  کد خبرنگار: 185854  |  نام خبرنگار: فهيمه قربانيان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا