زیارت گامی به سوی معرفت، محبت و اطاعت امام(ع)

زیارت گامی به سوی معرفت، محبت و اطاعت امام(ع)
رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه گفت: زیارت گامی به سوی معرفت، محبت و اطاعت است؛ به عبارت دیگر، در زیارت امام هر سه محور پیوند با امام معصوم رخ می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری حوزه علمیه خراسان، به مناسبت ۲۳ ذی‌القعده، روز زیارت مخصوص امام رضا(ع) درباره فلسفه و برکات زیارت امام مهربانی‌ها(ع) با حجت‌الاسلام محمدصادق کفیل، رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه آستان نیوز گفت و گو کرده‌است که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می‌شود:

حجت‌الاسلام کفیل درباره فلسفه و چرایی زیارت امام رضا(ع)، اظهار کرد: همه ما نسبت به امام عهد و پیمان و نسبت به اهل بیت(ع) وظیفه داریم، پذیرش امامت یعنی حرکت در مسیر امام و اطاعت از او، برای اطاعت و مطیع شدن باید به سمت امام حرکت کنیم و به سوی او گام برداریم؛ برای این گام برداشتن باید امام را شناخت، لازمه اطاعت، محبت و لازمه محبت، شناخت است اگر اطاعت جامعه از امام کم است برای آن است که عشق به امام در آن کم است و دلیل این کمی عشق و محبت، قلت شناخت است.

رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه ادامه داد: اگر بخواهیم عهد خود را نسبت به ائمه(ع) وفا کنیم خود امام رضا(ع) می‌فرمایند: عهد تام و کامل زیارت قبر امام است؛ یعنی زیارت گامی به سوی معرفت، محبت و اطاعت است، به عبارت دیگر، در زیارت امام هر سه محور پیوند با امام معصوم رخ می‌دهد، در زیارت انسان با همه وجود به سمت امام حرکت می‌کند و اساساً مفهوم زیارت یعنی از همه رویگردان شدن و فقط به امام توجه کردن.

وی تصریح کرد: در زیارت با همه وجود به امام توجه کرده و از همه جدا می‌شویم و ملجا و پناهمان را امام قرار می‌دهیم چون می‌دانیم راه قرب و پیوند با خدا مسیر امامت و ولایت است؛ این در زیارت جلوه می‌کند و لذا زیارت بستر رشد و تغییر و جلب توجه امام است و از بهترین راهکارهای جلب عنایت و توجه امام، زیارت است.

حجت‌الاسلام کفیل تاکید کرد: در زیارت به تعبیری به هر آنچه نیاز داریم، می‌رسیم در زیارت ما به سمت امام حرکت و زمینه را برای توجه و عنایت آن حضرت(ع) فراهم می‌کنیم لذا پیوندی کاملاً دوسویه است و مهم آنکه پرثواب‌ترین عمل زیارت امام رئوف(ع) است چنان که به تعبیر امام جواد زیارت امام رضا(ع)، هزار هزار حج (یک میلیون) است.
این کارشناس و خطیب مذهبی ادامه داد: در بین ائمه(ع) ما والاترین ثواب برای زیارت امام رضا(ع) بیان شده و در روایت داریم در محشر بعد از مقام اهل بیت(ع)، مقام زائران قرار دارد و والاترین و بهترین مقام برای زائران امام رئوف(ع) قرار داده شده و در صحرای محشر بالاترین مقام را زائران ایشان دارند.

رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه با بیان اینکه ما تشیع و ولایتمداری خود را مدیون حرکت امام رضا(ع) و هجرت ایشان هستیم، ابراز کرد:  هجرت حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(ع) عامل حفظ کیان شیعه بود، به عبارت بهتر، هجرت و ورود امام(ع) به ایران سبب ورود اسلام حقیقی و واقعی به ایران شد. به طور طبیعی ما مدیون ایشان هستیم و ادای این دین به زیارت قبر ایشان است که باز هم اثر آن به خود ما باز می‌گردد عملا با حرکت به سمت قبر مطهر حضرت ثامن الحجج(ع) سود و نفع شخصی می‌بریم.

وی تاکید کرد: زیارت وظیفه ما است اما ثمره آن برای خودمان است که باید در نظام زندگی تعریف شود، وقتی بیشترین ثواب برای زیارت امام رضا(ع) و زائران ایشان است واقعا قدردان باشیم و سعی کنیم سفرهای زیارتی خود را افزایش دهیم و از این فیض وجودی بهره‌مند شویم.

حجت‌الاسلام کفیل درباره ریشه جسارت‌هایی که اخیرا به ساحت امام رضا(ع) شد، خاطرنشان کرد: ما باید در عمل عشق و علاقه‌مان را به امام رضا(ع) نشان دهیم؛ برخی افراد چون جایگاه حضرت(ع) را نمی‌شناسند، جسارت می‌کنند و ریشه جسارت‌ها و توهین‌ها در جهل است. اگر کسی عظمت و جایگاه امام را می‌دانست هرگز اجازه جسارت و توهین را به خود نمی‌داد و معمولاً مهمترین عامل مخالفت یا بی ادبی‌ها به ساحت امام دنیاطلبی است.

وی ادامه داد: در طول تاریخ امامت، عشق به دنیا و منافع دنیوی انسان‌ها را بی توجه و غافل کرده است یعنی طرف منافع دنیوی را به محبت و معرفت امام ترجیح می دهد و در صف معاندین آن حضرت(ع) می‌ایستد، چنان که در زیارت اربعین هم دنیاطلبی از عوامل دشمنی با امام حسین(ع) معرفی شده است.


كد خبر: 44145  |  تاریخ درج خبر: 1401/04/02  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا