زیارت بر محور توحید

زیارت بر محور توحید
معارف توحیدی در تمامی زیارت‌نامه‌های اهل‌بیت علیهم‌السلام مشهود است.

برای زیارت بارگاه منور پیشوایان دین، آدابی بیان شده که رعایت آن می تواند شخصیت ساز باشد. زیارت، یکی از آموزنده ترین و سازنده ترین کارهاست که به ویژه در میان شیعیان مرسوم است و در واقع به صفای دل و تاثیر در زندگی با بهر گیری از این حال ارتباطی با انوار مقدس منجر می شود.

امروز ۲۳ ذی‌القعده، روز زیارتی مخصوص امام رضا علیه‌السلام و به روایتی روز شهادت این امام همام است که روز فرصتی بی‌بدلیل و ممتاز برای زیارت محسوب می‌شود و علمای دین تاکید فراوانی به درک زیارت در این روز دارند که در راستای همان معارف توحیدی و رسیدن به قرب الهی است.

این نگاه توحیدی در زیارت پیشوایان دین را می توان در ۹ محور خلاصه کرد و توجه داشت که معارف توحیدی در زیارت‌نامه‌های اهل‌بیت علیه‌السلام عبارتند از:

۱. نماز: در بسیاری از آیات و روایات نماز، نقش ارتباط با خدا را برجسته‌تر می‌کند. مطالعه زیارت‌نامه‌های اهل‌بیت(ع) نشان می‌دهد که اقامه نماز یکی از بزرگترین شاخصه‌ها و نمادهای توحید در زیارت‌نامه است، به همین دلیل یکی از آداب زیارت خواندن دو رکعت نماز بعد از زیارت می باشد.
۲. سجده: اوج تضرع و بندگی و یکی از دلایل جایگاه متعالی توحید در زیارت اهل‌بیت(ع) سجده برای خداست و این سجده واسطه فیض برای انسان است. اگر ما به در و دیوار حرم اهل‌بیت(ع) بوسه می‌زنیم و حتی در لحظه ورود، سجده شکر به جا می‌آوریم، سجده در مقابل امام نیست، بلکه واسطه انسان و خداست.
۳. حمد و تسبیح ثناگویی برای خداست: حمد و تسبیح در زیارت، اثراتی از قبیل یادآوری نعمت‌های خاص، آموزش‌ معارف و اعتقادات صحیح، ارتباط با خدا و رشد علمی و تربیتی را به همراه دارد.
۴. اذکار خاص با تعداد معین: اذکار با توحید ارتباط مستقیمی دارد، مانند گفتن ذکر الله‌اکبر قبل از زیارت، و علت ذکر این اذکار قبل از زیارت بدین جهت است که هیچ فردی، فکر غلوآمیز نسبت به امام و اهل‌بیت(ع) نکند، زیرا عظمت امام به خاطر ارتباط ایشان با خداوند است.
۵. دعا: یکی از مظاهر و معارف توحیدی در زیارت‌نامه‌ها دعاست، و آنچه در دعا حائز اهمیت می باشد، آن است که انسان بداند چه می‌خواهد و چگونه از خداوند و اهل‌بیت(ع) طلب کند.
۶. اهل‌بیت(ع) و بندگان مخلص خدا: اهل‌بیت(ع)، پُل رسیدن و سعادت به خداوند هستند، و توصیف ایشان به عبد بودن، نشان از ارتباط عمیق آنها، با ذات باری‌تعالی دارد.
۷. بهره‌گیری از قرآن: بسیاری از کلمات زیارت‌نامه‌ها از قرآن است، که می‌تواند بیانگر این باشد که قرآن و اهل‌بیت(ع) از هم جداناپذیرند و تمام کارها باید بر محور قرآن باشد.
۸. شهادت به وحدانیت خداوند: در زیارت‌نامه‌ مقابل امام می‌ایستیم و با گفتن "أشْهَدُ أنْ لا إلهَ إلَا اللّهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ..." به وحدانیت خداوند شهادت می‌دهیم.
۹. تولی و تبری از دیگر معارف توحیدی در زیارت‌نامه‌های اهل‌بیت(ع) است.
در زیارت حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا علیه‌‌السلام، حیات و ممات و مسافت مهم نیست، بلکه اصل دل است که با این دل، زائر حضرت شویم و از ایشان بخواهیم برای ما دعا کنند تا عاقبت بخیر شویم و در محضر حضرت برای مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) که ستون فرهنگ عالم آل‌محمد(ص) هستند، دعا کنیم.
 
خانعلی ابراهیمی 

كد خبر: 44139  |  تاریخ درج خبر: 1401/04/01  |  کد خبرنگار: 185854  |  نام خبرنگار: فهيمه قربانيان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا