وارستگی، لازمه تحصیل است

وارستگی، لازمه تحصیل است
تصور بر این است که عده ای درس می خوانند تا به پست و جایگاهی دست یابند؛ اگر خواندن درس برای به دست آوردن جایگاه و سمتی باشد، این درس خواندن فایده ای ندارد.

خبرگزاری حوزه علمیه خراسان در سلسله گفت‌وگوهایی با اساتید این حوزه به مرور توصیه های ایشان به طلاب علوم دینی پرداخته که در ادامه، گزیده ای از مطالب آیت الله قاضی زاده را با هم می‌خوانیم.

حوزویان، ادامه دهنده رسالت انبیا هستند
حوزه علمیه به معنای واقعی خود جایگاهی است برای تحصیل علم و افزایش علومی که به دین و دنیای مردم مربوط می شود؛ زیرا اگر دین مردم درست نباشد دنیا هم درست نخواهد شد و بنابراین، از هم جدا شدنی نیستند. پس باید حوزه علمیه وجود داشته باشد که آنچه حق تعالی و دین از جامعه بشریت خواسته یا منع شده، برایش تبیین شود. در حقیقت دایره اموری که به حوزه وابسته است بسیار زیاد می باشد و به یک معنا، حوزه باید نقاطی که در طول زندگی برای انسان بایسته است را استخراج کند.
از این جهت و به این علت که از لوازم ذاتی انسان این است که چیزهایی را که باید انجام بدهد و یا چیزهایی که از آنها منع شده را باید بیاموزد و انبیا و اولیا و امامان و حوزه های علمیه برای همین آمده اند و یک رسالت واحد را دنبال می نمایند.
بنابراین به تعبیری، هرجا که جلسه ای تشکیل شود و مکانی برای تبیین اسلام باشد، این یک حوزه علمیه است؛ یعنی حتما نیاز نیست که ساختمانی وجود داشته باشد که یک حوزه علمیه شکل بگیرد بلکه یک جمع علمی که پیرامون یک موضوع علمی و دینی مباحثه می کنند، می توانند حوزه علمیه را تشکیل دهند.
اخلاق، اساس کار است
همچنین نکته دیگر در خصوص تهذیب و اخلاق است. اگر اساتید متخلق به اخلاق باشند قطعاً تاثیرشان بسیار بیشتر خواهد بود تا اینکه صرفاً بخواهند درس اخلاق بگویند. به تعبیری، باید اساتید خودشان خلقیات خوبی داشته باشند زیرا نمی شود از استادی که اخلاق خوبی ندارد توقع داشته باشیم که شاگردان خوبی تربیت کند.
در واقع می بایست به این مضامین در عمل ورود نمایند و سعی و کوشش کنند زیرا وقتی کسانی به حوزه می آیند که بخواهند جامعه را هدایت کنند، لازم است که ابتدا خودشان به اخلاق الهی متخلق باشند تا بتوانند افراد اجتماع را هدایت نمایند.
و البته اینکه درس خواندن و تحصیل طلبه باید با توجه وارستگی و تقواپیشگی باشد. تصور بر این است که عده ای درس می خوانند تا به پست و جایگاهی دست یابند؛ اگر خواندن درس برای به دست آوردن جایگاه و سمتی باشد، این درس خواندن فایده ای ندارد.


تحول، هم کمی و هم کیفی است
یکی دیگر از نکته هایی که در حوزه علمیه هست، موضوع تحول می باشد. در این زمینه باید دید مقصود از تحول چیست؟ اگر مقصود از تحول را جمعیت بیشتر در نظر بگیریم، این اتفاق افتاده است اما نباید از عمق تحصیل غافل شد بلکه می بایست تدریس ها قوی تر و بروزتر از روز پیش شود و تدابیری (به طور مثال تداوم دوره های دانش افزایی) برنامه ریزی شود.
از سوی دیگر برای رقم خودن مسئله تحول، مدیران مدارس باید مشوق طلبه ها باشند و ابزار و امکانات لازم برای اساتید فراهم نمایند و از طرفی، می بایست معیشت اساتید و طلاب تامین شود تا در این زمینه دغدغه‌هایی وجود نداشته باشد.
همچنین اساتیدی که در رشته مورد نظر ضعیف هستند باید دقت شود که اساتیدی که در یک رشته تدریس می کنند از توان علمی لازم برخوردار باشند.
تواضع کنیم
مردم توقع دارند که با آنها متکبرانه برخورد نشود؛ این امر به ویژه از طلاب و روحانیت بیشتر انتظار می رود. ما طلبه ها باید به صورت متواضعانه با مردم برخورد کنیم و همانطور که ائمه معصومین علیهم السلام با مردم بسیار خوب برخورد می‌کردند، ما نیز باید همان شیوه را پیش بگیریم تا بتوانیم در این مسیر تاثیرگذار باشیم.

 


كد خبر: 44080  |  تاریخ درج خبر: 1401/03/26  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا