قاتل شهیدان روحانی حرم: اقدامم خلاف اسلام بود / نخستین جلسه دادگاه برگزار شد

قاتل شهیدان روحانی حرم: اقدامم خلاف اسلام بود / نخستین جلسه دادگاه برگزار شد
دادگاه رسیدگی به اتهامات متهم حادثه تروریستی حرم مطهر رضوی، روز یکشنبه در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه علمیه خراسان،  دادگاه رسیدگی به اتهامات متهم حادثه تروریستی حرم مطهر رضوی، روز یکشنبه، اول خردادماه ۱۴۰۱ به ریاست قاضی سیدهادی منصوری در دادگاه انقلاب اسلامی مشهد، با حضور وکلای شکات و متهم و خانواده شهدای این حادثه و همچنین حضور نمایندگان شورای عالی و مدیریت حوزه علمیه خراسان برگزار شد.
در ابتدای این جلسه، نماینده دادستان به درخواست رییس دادگاه انقلاب اسلامی مشهد به قرائت کیفرخواست صادره پرداخت و گفت: این فرد به محاربه از طریق کشیدن سلاح (تجرید سلاح) بر روی مردم به قصد کشتن (ازهاق نفس) و ایجاد رعب و وحشت که موجبات ناامنی در محیط حرم مطهر رضوی را فراهم کرده بود، متهم است.
وی افزود: متهم که دارای تفکرات تکفیری است، در مراحل مختلف به صراحت اعلام کرده که ارتکاب جرم را قبول دارد.
نماینده دادستان اضافه کرد: متهم "عبداللطیف مرادی" مشهور به "عبداللطیف السلفی" فرزند محمدطاهر، از اتباع افغانستان و به شدت تحت تاثیر افکار تکفیری است.
وی ادامه داد: متهم با سوء نیت و قصد قبلی برای ارتکاب جرم به سه روحانی در حرم مطهر رضوی با یک قبضه چاقو حمله کرده است که با اقدام وحشیانه وی، یک نفر از روحانیان مجروح شده و ۲ تن دیگر به شهادت رسیدند.
رئیس دادگاه در ادامه از حجت‌الاسلام‌ "محسن پاکدامن"، مجروح حادثه تروریستی حرم مطهر رضوی خواست تا ضمن قرار گرفتن در جایگاه شکات، به بیان مطالب خود بپردازد.
حجت‌الاسلام‌ پاکدامن ضمن بیان مطالب خود از دادگاه خواست تا متهم در چهارچوب موازین شرعی و قانونی مجازات شود.
تا آخرین لحظه بر حقانیت مکتب مان ایستاده‌ایم
فرزند شهید حجت الاسلام اصلانی از شهدای این اقدام تروریستی نیز در این جلسه گفت: لحظه‌ای از پیمودن راه پدرانمان دست برنخواهیم داشت و تا آخرین لحظه بر حقانیت مکتب مان ایستاده‌ایم.
همسر شهید حجت الاسلام دارایی، دیگر شهید این حادثه نیز با قرار گرفتن در جایگاه، خطاب به متهم گفت: همسر من را به چه جرمی به شهادت رساندی و فرزندان خردسالمان را یتیم کردی؟
همسر شهید اصلانی نیز گفت: همسر من آرزوی شهادت داشت و به آرزویش رسید و ما هم آماده شهادت هستیم.
سپس دختر شهید اصلانی با قرار گرفتن در جایگاه، گفت: تمام هم و غم این شهیدان عزیز خدمت به محرومان و مردم حاشیه شهر بود.
در ادامه به درخواست قاضی منصوری، وکلای حاضر در جلسه و شهود عینی روز حادثه، به ارائه مطالب خود پرداختند.
متهم نیز به دستور رئیس دادگاه در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه اتهامات خود را قبول دارد، افزود: در فضای مجازی فعالیت و بعضی از شبکه‌ها را دنبال می‌کردم و متاثر از آن در حرم با کارد به روحانیون حمله کردم.
 اقدامم خلاف اسلام بود
عبداللطیف مرادی در پاسخ به سوال قاضی که چرا پس از حمله به روحانیون باز هم با چاقو در برابر دیدگان مردم قدرت‌نمایی می‌کرده‌ است؟ گفت: با این حرکات قصد داشتم از نزدیک شدن مردم به محل حادثه جلوگیری کنم.
وی افزود: اقدامم خلاف اسلام، سیره صحابه و اشتباه بود و افرادی را که مورد حمله قرار دادم بیگناه بودند، قبول دارم اقدامم تروریستی بوده است.
متهم اضافه کرد: در دوران زندگی در ایران، همواره مردم با من خیلی خوب رفتار می‌کردند.
متهم در آخرین دفاع خود با اشاره به اینکه در یکی از کشورهای همسایه اساتیدی داشتم و تحت تاثیر تعلیمات آنها بودم، ابراز کرد: اتهام خویش را قبول دارم؛ این کار را انجام دادم و اقرار می‌کنم که اشتباه کرده ام.
پس از دفاعیات متهم، وکیل وی نیز خطاب به دادگاه اظهار کرد: حضور من در این جایگاه به معنی دفاع از عمل موکل نیست، بلکه از جایگاه حرفه‌ای از فرصت ایجاد شده توسط دادگاه در راستای اجرای عدالت استفاده می‌کنم و از دادگاه به دلیل رعایت اصول حرفه‌ای و مفاد قانونی با هدف جاری شدن عدالت تشکر می‌کنم.
وکیل متهم افزود: موکل من اتهام خود را قبول دارد و البته از کرده خود پشیمان است.
حوزه علمیه خراسان خواستار اعمال اشد مجازات شد
نماینده دادستان نیز در ادامه گفت: دفتر حراست و صیانت حوزه علمیه خراسان نیز به نیابت از مجموعه حوزویان وخانواده های آنان، خواستار اعمال اشد مجازات محاربه، به دلیل اقدام شنیع قاتل درهتک ساحت روحانیت که موجب سلب امنیت عمومی طلاب وخانواده های ایشان گردیده را از دادگاه مطالبه نموده است.
وی افزود: متهم با اقدام خود در یک محیط امن، باعث ایجاد ناامنی و ترس و وحشت در مردم شده است لذا به عنوان نماینده مدعی العموم تقاضای اشد مجازات را برای نامبرده دارم.
پس از پایان دفاعیات متهم، رئیس دادگاه ضمن اعلام پایان جلسه دادگاه، عنوان کرد: رای دادگاه در زمان مقرر اعلام خواهد شد.


كد خبر: 43677  |  تاریخ درج خبر: 1401/03/02  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا