کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیّه حاج شیخ(ره) شهرستان کاشمر

کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیّه حاج شیخ(ره) شهرستان کاشمر
واحد پژوهش مدرسه علمیّه حاج شیخ(ره) در سال تحصیلی 1399-1400، فعالیت‌های گسترده‌ای را در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پژوهش کوششی برای یافتن بهترین راه‌حل‌های ممکن در جهت حل مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف زندگی و موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود؛ حوزه علمیه حاج شیخ(ره) از 100 سال قبل تا به امروز فعال بوده و در حال حاضر با بیش از 150 طلبه فعالیت دارد. در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعالیت‌های واحد پژوهشي این مدرسه که با حمایت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی 1399-1400 صورت گرفته است.
نشست و کنفرانس‌های علمی- پژوهشی
برگزاری مستمر نشست‌های علمی با موضوعات مهم و کاربردی در زمینه‌های مختلف می‌تواند روح پژوهش و تحقیق و کار فکری را در بین طلاب جوان زنده و آن‌ها را برای درک بهتر و پژوهش محور خواندن دروس تربیت کند. بر این اساس واحد پژوهش مدرسه حاج شیخ(ره) به جهت آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی تعداد 18 نشست علمی _ پژوهشی به‌صورت مستقل و پنج نشست به‌صورت اشتراکی با حوزه‌های علمیه امام صادق(ع) کاشمر و امام خمینی(ره) کوه سرخ برگزار کرده است.
جایگاه تحقیق و پژوهش در حوزه علمیه، جایگاه کتاب و نقشِ معرفتی تربیتیِ آن در شخصیتِ انسانِ کامل، پژوهش عاملی مهم در پویایی فقه شیعه، آسیب‌شناسی جامعه حسینی، تحليل جريان غدير و بررسي شاخصه‌های آن در منابع اهل سنت، ذکر منابع متقن و معتبر از اهل سنت مبنی بر شهادت پیامبر، منبع شناسی وقایع عاشورا، پژوهشی پیرامون اهداف بعثت پیامبر(ص) ، بررسی شبهات فکری امام جواد(ع)، تبیین نقشه راه انقلاب اسلامی با بیانیه گام دوم، جایگاه و اهمیت تحقیق و پژوهش در بیانیه گام دوم، نیاز جامعه به تحقیق طلاب و روحانیت، برخی از مهم‌ترین موضوعات این نشست‌ها بوده است.
کارگاه‌ها
واحد پژوهش این مدرسه به‌منظور بهینه‌سازی استفاده از فرصت‌ها و هدف‌گذاری در امر تحصیل، اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزش نرم‌افزار word، روش تحقیق با رویکرد مقاله‌نویسی (اهمیت، جایگاه و شاخصه‌های مهم و راهبردی پژوهش) و آموزش کار با سامانه lms برای اساتید و کادر مدارس منطقه کرده است.
بازديد از مراكز علمي و برگزاری نمایشگاه
بازدید اساتید و کادر مدرسه از کتابخانه حوزه علمیه امام صادق(ع) شهرستان و نیز برپایی نمایشگاه کتاب و نرم‌افزارهای پژوهشی در هفته کتاب و کتاب‌خوانی، از دیگر اقدامات این مدرسه جهت ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت‌های تحقیقی و پژوهشی در سال جاری تحصیلی بشمار می‌آید.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
به همت اساتید و طلاب این مدرسه در سال گذشته 84 اثر به پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ارسال شد که پس از بررسی داوران دو اثر حائز شایسته تحسین قرار گرفت.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
کتابخانه مدرسه در مساحتی به وسعت 450 مترمربع در محیطی آرام تدبیر شده است که به جهت استفاده طلاب قریب به 40 قفسه کتاب با بیش از 13 هزار جلد کتاب علمی و کمک‌درسی در آن وجود دارد و هر طلبه دارای یک میز و صندلی اختصاصی برای مطالعه و تحقیق است.
خرید بیش از سیصد جلد کتاب، ثبت بخشی از کتاب‌ها در نرم‌افزار پارس آذرخش به همراه برچسب زدن و بارکد گزاری و چینش مجدد کتب در قفسه‌ها، پیگیری و تحویل کتاب‌های اهدایی توسط بعضی از روحانیون سطح شهرستان و خانواده روحانیون مرحوم که اقدام به وقف آن‌ها می‌نمایند، ازجمله فعالیت‌هایی که امسال در جهت ساماندهی و تجهیز کتابخانه صورت گرفته است.
همچنین؛ واحد رایانه مدرسه در اتاقی مجزا، مجهّز به 8 سیستم (که سه سیستم امسال اضافه‌شده) با تمامی امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جهت استفاده اساتید و طلاب در جهت پیشبرد اهداف پژوهشی در دسترس کاربران قرار دارد.
ایجاد گروه‌های پژوهشی
کارگروه پژوهشی فعالان فضای مجازی در عرصه تحقیق و پژوهش در کنار کارگروه شورا پژوهشی مدرسه که ماهانه به‌طور میانگین یک جلسه تشکیل داده می‌شود و در آن به بررسی روند رشد علمی و پژوهشی طلاب پرداخته می‌شود، باهدف فعالیت در کانال اختصاصی ایجادشده در پیام‌رسان ایتا، فعالیت‌هایی در زمینه جمع‌آوری داده‌های پژوهشی در راستای بارگذاری مطالب را انجام می‌دهند.
سایر فعالیت‌ها
ارائه مشاوره‌های پژوهشی توسط اساتید مدرسه، برگزاری مراسم تجلیل از برترین‌های فراخوان چهاردهم آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان، همکاری در ثبت کتاب در سایت نمایشگاه مرکز مدیریت، فضاسازی فیزیکی با نصب بنر پژوهشی در فضای کتابخانه، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی، مرتب نمودن انبار کتاب، پیگیری جهت افتتاح شعبه انتشارات حوزه علمیه خراسان در شهرستان با مدیریت و نظارت واحد پژوهش مدرسه و... از دیگر اقدامات واحد پژوهش حوزه علمیه حاج شیخ(ره) شهرستان کاشمر در سال جاری بوده است.
همچنین واحد پژوهش مدرسه در ایام تعطیلات، به فعالیت‌های خود در بستر فضای مجازی (پیام‌رسان ایتا) با ایجاد کانال پژوهشی متشکل از اساتید و طلاب پژوهشگر مدرسه و عضویت سایر پژوهشگران ادامه داده و مانند قبل کلاس‌های اندیشه محور خود و نشست‌های علمی و کارگاه‌ها را به‌صورت مجازی برگزار می‌کند تا طلاب از فضای پژوهشی دور نشوند.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس eitaa.com/howzehpajohesh مراجعه نمایند.


كد خبر: 40874  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/29  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا