دومین جلسه «قرآن و عهدین؛ نقاط همسو و غیرهمسو» برگزار شد

دومین جلسه  «قرآن و عهدین؛ نقاط همسو و غیرهمسو» برگزار شد
هیئت اندیشه‌ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان جلسه دوم نشست علمی تخصصی «قرآن و عهدین؛ نقاط همسو و غیرهمسو» را به‌صورت مجازی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین سید موسی صدر در جلسه دوم نشست تخصصی «قرآن و عهدین؛ نقاط همسو و غیرهمسو» که توسط هیئت اندیشه‌ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش این حوزه به‌صورت مجازی برگزار شد، به اختلافات قرآن و تورات پرداخت و گفت: ازجمله اختلافات، ناهمگونی این دو کتاب می‌باشد به‌گونه‌ای که یک قضیه در قرآن به نحوی نقل‌شده ولی در تورات به‌گونه‌ای دیگر ذکر گردیده است.
وی، ناسازگاری مطالب به نحو تضاد را اختلاف دیگر دو کتاب قرآن و تورات دانست، افزود: این موضوع در دو مورد افعال الهی و پیامبران محقق می‌شود، به‌گونه‌ای که تورات توصیفی انسان گونه از خداوند متعال دارد و در سِفر تکوین شراب‌خواری را به حضرت نوح نسبت می‌دهد و حضرت ابراهیم را دروغ‌گو معرفی می‌کند.
مدیر اجرائی فصلنامه پژوهش‌های قرآنی، توجه به اهمیت شریعت، هشدار به خطیر بودن انجام معصیت، احکام و تشریعات مانند حرمت ربا و پسوندهای احکام را از مشرکات قرآن و تورات برشمرد و ادامه داد: در قرآن معمولاً احکام به‌صورت کلی تبیین شده ولی در تورات احکام با جزئیات ذکر شده و خطاب تشریعی قرآن به تمام انسان‌ها است ولی مخاطب تورات فقط بنی‌اسرائیل هستند. در کتاب آسمانی اسلام، عبادات با انجام مقدماتی ساده صورت می‌گیرد ولی در تورات همراه با تشریفات زیادی است. در قرآن برای برخی از گناهان کفاره ذکرشده اما از منظر تورات تمام گناهان دارای کفاره هستند یا به طور مثال، در تورات بین خداوند متعال و انسان واسطه‌ای به نام «کاهن» وجود دارد اما در قرآن همچنین واسطه‌ای نیست و انسان می‌تواند با خداوند مستقیم سخن بگوید.
حجت‌الاسلام والمسلمین صدر، در ادامه رسالت و دعوت حضرت عیسی، معجزات ایشان و حواریون را ازجمله مشترکات قرآن و انجیل دانست و در مقام ذکر اختلافات این دو کتاب اظهار کرد: سخن گفتن حضرت عیسی(ع) در گهواره را قرآن ذکر کرده ولی در انجیل مطرح نشده است و تفاوت به نحو تضاد بین قرآن و انجیل در قضیه به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی(ع) می باشد که انجیل آن را نقل و تائید می‌کند برخلاف قرآن که این موضوع را به‌طور قاطع رد کرده است.
مدیر اجرائی فصلنامه پژوهش‌های قرآنی در پایان به مقایسه قرآن و انجیل پرداخت و تشریع در انجیل را از دو زاویه سخنان حضرت عیسی(ع) و سخنان رسولان موردتوجه قرارداد و گفت: شریعت تورات، شریعت حضرت عیسی(ع) نیز هست و آن حضرت نه برای ابطال شریعت سابق بلکه برای تکمیل مبعوث شده‌اند و از منظر حضرت عیسی(ع)، مسیحیت دارای شریعت است ولی از منظر زاویه دوم و از نگاه پولسی، مسیحیت فاقد شریعت می باشد و مسیحیت امروز نیز بر مبنای نگاه پولسی نهادینه‌شده است.


كد خبر: 40862  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/28  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا