کارگاه دانش‌افزایی شیوه تعامل با نوجوان برگزار شد

کارگاه دانش‌افزایی شیوه تعامل با نوجوان برگزار شد
کارگاه دانش‌افزایی شیوه تعامل با نوجوان در امور آموزشی و پژوهشی، توسط معاونت فرهنگی اجتماعی سیاسی حوزه علمیه خراسان، امروز در ساختمان شماره دو مرکز مدیریت به‌صورت حضوری و مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دکتر امین محمد پور، روان‌پزشک و متخصص علم ژنتيک در کارگاه دانش‌افزایی شیوه تعامل با نوجوان در امور آموزشی و پژوهشی، که امروز در ساختمان شماره دو مرکز مدیریت به‌صورت حضوری و مجازی برگزار شد، با توجه به اشتغال به تحصیل طلاب از پایه نهم در حوزه‌های علمیه، به چگونگی شناخت حالات روحی و روانی و روش‌های ارتباط‌گیری مؤثر با آنان پرداخت.
وی با اشاره به برخوردهای والدین با نوجوانان ابراز کرد: در مواجهه با این دسته از فرزندان، تذکر به‌ تنهایی جوابگو نیست بلکه باید تلاش شود تا اعتماد به‌ نفس را در او ایجاد کرد و به‌ واسطه‌ی آن، نکات مثبت را انتقال داد.
محمد پور با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر در 76 آیه قرآن کریم  آمده است، تصریح کرد: قبل از اینکه فرزند را نهی از منکر کنید، باید جایگزین مناسبی برای آن، تعریف شود.
وی با طرح این سؤال که « از دنیای نوجوانان چه می‌دانید؟» به حدیثی از امام صادق(ع) که می‌فرمایند « عَلَيكَ بِالأَحداثِ فَإِنَّهُم أسرَعُ إلى كُلِّ خَيرٍ؛ جوانان را درياب، زيرا كه آنان سریع‌تر به كارهاى خير روى می‌آورند. (کافی، جلد8، ص93)» اشاره و ابراز کرد: توجه شود که در دوران کودکی، به فرزندان سخت نگرفته و با شخصیت و عزت‌ نفس او بازی نشود؛ دوران رشد فکری و اعتقادی او زمان نوجوانی می‌باشد که به دوران تعریف و تمجید و به آغوش کشیدن، معروف است.
روان‌پزشک و متخصص علم ژنتيک با اشاره به اینکه 5 نوع بلوغ جسمی، جنسی، عقلی، عاطفی و روانی داریم، در ادامه گفت: والدین باید با توجه به سن و بلوغ فرزندان، رفتار مناسب با آن‌ها داشته باشند.
وی با بیان اینکه معمولاً فرزندان نکات اخلاقی و تربیتی را از والدین نمی‌پذیرند و در برابر آن‌ها حالت دفاعی می‌گیرند، خاطرنشان کرد: در تربیت نوجوان سعی شود نفر سومی (مربی، مشاور، پدر یا مادربزرگ، معلم و ...) را همیشه همراه خود داشته باشید. او باید فردی باشد  که از لحاظ اخلاقی و اعتقادی مورد تائید است و بتواند با ارتباط مؤثر، در مسائل مختلف راهنمایی‌های درستی را به فرزند شما داشته باشد.
دکتر محمد پور در ادامه با اشاره به اینکه منطقه جغرافیایی، ارث و غدد هورمونی، مدرسه، خانواده و دوستان، از عوامل بلوغ در نوجوان است، تشریح کرد: بسیاری از تغییرات رفتاری در نوجوانان مربوط به تغذیه و تغییرات هورمونی و نوسان نامناسب آن‌ها است که در کنار مباحث اخلاقی و خانوادگی باید موردتوجه قرار گیرد.
وی بابیان اینکه نوجوانی با بیولوژی و هورمون شروع می‌شود و با محیط و خانواده پایان می‌یابد، گفت: افرادی که در دوران بارداری، تمایلات غذایی متفاوت ( ویار) و بعد از بارداری نیز به افسردگی دچار می‌شوند، عدم ترشح هورمون استروژن در آن‌ها بارز است و این مسئله تنها با ابراز عاطفه و محبت از سوی زوجین، برطرف می‌شود.
استاد این کارگاه دانش افزایی، دوستی‌های افراطی و ناباب، معاشرت، گروه همسالان، افت تحصیلی و ... را از جلوه‌های بلوغ برشمرد و نیاز به سازگاری‌های محیطی، مهرورزی و مهر طلبی، کسب استقلال و خودنمایی، ارتباط و راز و نیاز باخدا و ... را از نیازهای دوران نوجوانی معرفی کرد.
محمد پور، هراس از آینده، شکست، عدم موفقیت در امتحان، مرگ والدین، مسخره شدن و ... را از ترس‌های نوجوانان دانست و در پایان گفت: والدین با شناخت روحیات و تغییر و تحولات رشد فرزند از نوزادی تا جوانی، بهترین روش تربیتی را برای او می‌توانند در نظر بگیرند.
گفتنی است، این کارگاه به همت معاونت فرهنگی اجتماعی سیاسی حوزه علمیه خراسان، ویژه مدیران و مسئولان مدارس علمیه خواهران، امروز در ساختمان شماره دو مرکز مدیریت به‌صورت حضوری برای مدارس علمیه خواهران مشهد و مجازی برای مدارس علمیه شهرستان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، برگزار شد.

 


كد خبر: 40860  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/27  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا