ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت ‌های پژوهشی مدرسه علمیّه حضرت زینب(س) مشهدواحد پژوهش مدرسه علمیّه حضرت زینب(س) مشهد در سال تحصیلی 1400-1399، فعالیت های گسترده ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری حوزه علمیه خراسان، پژوهش کوششی برای یافتن بهترین راه حل‌های ممکن در جهت حل مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف زندگی است. موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی درآن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهدشد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود.
در اين فرصت، مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعاليت ‌هاي واحد پژوهشي مدرسه حضرت زینب(س) مشهد که با حمایت های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی 1400-1399 صورت گرفته است.
نشست های علمی-پژوهشی
مدرسه علمیه حضرت زینب(س) مشهد در راستای رسالت خود و در مسیر آگاهی بخشی به طلاب علوم دینی بر محوریت دو ثقل عظیم قرآن و عترت (صلوات الله علیهم اجمعین) تاکید دارد و به جهت آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی، در سال تحصیلی گذشته بیش از 10 نشست مستمر علمی با موضوعاتی همچون « اثبات تواتر حدیث غدیر در منابع اهل سنت، اثبات کذب نزول آیه اکمال در غیر غدیر، ساحت های مدیریت خانم در خانواده در منابع دینی، کرامت علمی بانوان در سیره رسول خدا (صل الله علیه و آله و سلم) و امام صادق (علیه السلام)، معرفی کتاب رضای جمهور، حضرت زینب (سلام الله علیها) مدافع ولایت زمینه ساز ظهور، واکاوی بصیرت با محوریت خطبه حضرت زهرا (سلام الله علیها)، واکاوی مهارت های کلامی با تاکید بر سیره حضرت زهرا (سلام الله علیها)، مختصات زن انقلابی از دیدگاه امیرالمومنین (علیه السلام)، بایسته های زن انقلابی، جایگاه زنان انقلابی در نظام سازی، معرفی کتاب «شراب ارغوانی» و ... »را برگزار کرده است.
همچنین اين مدرسه حلقه های علمي با عنوان «برکرانه اندیشه» در این سال برگزار کرده است.
کارگاه ها
پژوهش مهم ترین رکن آموزش هدفمند است و یکی از ضرورت های مطرح در حوزه هاي علميه، آموزش پژوهش محور و برگزاری کارگاه های مهارتی جهت افزایش قدرت تحلیل و طبقه بندی اطلاعات است به عنوان اولویتهای فهرست نیازسنجی مسئولین به امر آموزش طلاب در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. لذا این مدرسه کارگاه های تخصصی از جمله « کارگاه تخصصی راهکارهای عملی آموزش پژوهش محور، کارگاه آموزش پژوهش محور در سطح حوزه علوم عقلی، فقه، ادبیات عرب و تفسیر ویژه اساتید، کارگاه آشنایی با مبانی پاسخگویی به شبهات با محوریت مناظرات امام رضا (علیه السلام)، کارگاه مهارتهای پایانامه نویسی و...» را برگزار کرده است.
تولیدات پژوهشی:
انتشار شماره های 42 و 43 نشریه تخصصی «عقیله»

جهت ایجاد شور و نشاط علمی و بالابردن انگیزه طلاب و همچنین آشنایی آنها با اصول چاپ و نشر و البته با همکاری طلاب مدرسه، نشریه " عقيله " راه اندازی شده است و در سال 1399 شماره های 42 و 43 آن منتشر گردید. ویژگی های کار تشکیلاتی 1و2 موضوعات این نسخه، بوده است. همچنین هیات تحریریه این نشریه هم اکنون در حال تدوین شماره 44 با موضوع «مبانی فطری پوشش و لباس (باتاکید برفرمایشات مقام معظم رهبری)» می باشند.
برگزاری فراخوان و شرکت در فراخوان آثار پژوهشی
واحد پژوهش این مدرسه سعي در حضور كيفي در فراخوان آثار پژوهشي داشته است؛ از اين رو در پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه تعداد 20 اثر توسط طلاب این مدرسه ارسال شد که از بین این آثار 5 اثر شایسته تقدیر و تحسین شناخته شدند.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
برای رشد پژوهشی مدارس علمیه باید پیش نیازها و زمینه هایی فراهم آید که یکی از مهم ترین این موارد، غنای کتابخانه ها و تجهیز آن ها به امکانات روز می باشد. در این زمینه کتابخانه مدرسه علمیه حضرت زینب (سلام الله علیها) با داشتن صد ها جلد از کتب علمی در مباحث حدیث، تفسیر، علوم مبانی و اعتقادی و... و همچنین بانک نرم افزاری و سیستم های کامپیوتر پاسخگوی نیاز محققین می باشد. در سال تحصیلی 1399-1400 این مدرسه با هدف گسترش امکانات مطالعه و تحقیق اقدام به خرید کتاب های مورد نیاز نموده و حدود 100 جلد کتاب در زمینه های تفسیری و حدیثی برای تجهیز کتابخانه تهیه شده است.
ایجاد هسته پژوهشی بین طلاب
ایجاد هسته پژوهشی از بین طلاب فعال و مستعد، جهت تقویت انگیزه تحقیق و پژوهش می باشد که بر این اساس و بعد از فراخوان، تعدادی از طلاب به عنوان نمایندگان پژوهش انتخاب شدند و با راهنمایی و برگزاری جلسات هماهنگی، از این هسته در جهت پرورش نیروی توانمند پژوهشی بهره برداری می شود، سیر مطالعاتی و بالا بردن قدرت تحلیل و پردازش در کارگاه های تدبر در سیره و کلام اهلبیت (علیهم السلام) از جمله امور محوله به این گروه بوده است.
سایر فعالیت ها
ارائه مشاوره های پژوهشی، برگزاری مسابقات پژوهشی، راه اندازی کانال پژوهشی در پیام رسان ایتا، برنامه ریزی جهت ایجاد آموزش پژوهش محور، برگزاری جلسات معرفی کتاب، تقدیر از پژوهشگران برتر مدرسه، تهیه محتوای پژوهشی ویژه نیمه شعبان، هنر پوشیدگی و در جستجوی زیبایی، همکاری با معاونت پژوهش در تولید کتاب چکیده نشست های مدارس علمیه خواهران مشهد، بروز رسانی سایت مدرسه با ارسال مقالات مختلف و تهیه عکس نوشت به مناسبت ایام مختلف، از دیگر اقدامات این مدرسه در سال تحصیلی 1399-1400 بوده است.
علاقمندان می توانند جهت اطلاع از فعالیتهای معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنند.


كد خبر: 41101  |  تاریخ درج خبر: 1400/06/21  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا