ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

اگر من مدیر مدرسه بودممعاون آموزش حوزه علمیه خراسان در جلسه هم‌اندیشی با مدیران و مسئولان آموزش مدارس خواهران سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، چالش « اگر من مدیر مدرسه بودم» را پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید علوی آزیز در نشست هم‌اندیشی با مدیران و مسئولان مدارس علمیه خواهران سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی که به‌صورت محدود حضوری برای مدارس مشهد در مرکز مدیریت و مجازی از طریق سامانه‌ی LMS برگزار شد، ضمن عرض تسلیت شهادت حضرت رقیه(س) دختر سه‌ساله‌ی امام حسین(ع)، به شروع سال تحصیلی جدید اشاره و مواردی را تبیین کرد.

وی با طرح پرسش « اگر من مدیر مدرسه بودم چه کارهایی را اولویت می دادم؟»، گفت: تشکیل شورای علمی آموزشی با حضور جمعی از اساتید مدرسه جهت برنامه‌ریزی برای طلاب و برنامه‌ها، لازم و ضروری است و وجود این‌گونه شوراها، تقویت آن‌ها لازم و بایسته است.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان بابیان اینکه کارهای علمی و فرهنگی قوی، نیازمند پشتوانه است، تصریح کرد: تشکیل هیئت‌امنای قدرتمند برای جذب منابع مالی پایدار، یکی دیگر از بدیهیات برای مدارس علمیه به شمار می‌رود که البته باید مراقب آسیب های آن نیز بود.
وی با اشاره به اینکه یک مدیر باید در گزینش سه گروه « طلبه»، « استاد» و « کادر مدرسه»، دقت لازم را داشته باشد تا در حین انجام کار، به مشکل برنخورد، در ادامه گفت: نامه‌نگاری‌های طولانی، بعضاً مُخل وقت می‌شود درحالی‌که بعضی از مشکلات با یک تماس تلفنی رفع می‌شوند و نیازی به نامه زدن نیست.
حجت‌الاسلام والمسلمین علوی آزیز با تأکید بر تفاهم و ارتباط بیشتر بین مدارس، ابراز کرد: بهره‌مندی از اساتید برجسته جهت طراحی سؤالات، ارزیابی‌ها و ...، از ارتباطات قوی بین مدارس است که باید از آن استفاده کرد.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان، داشتن خلاقیت در اجرای برنامه‌های آموزشی، پژوهشی و ... مدرسه متناسب با روحیات و ظرفیت طلاب، برنامه‌ریزی با توجه به نیازهای روز حوزه و جامعه، تبیین درست و دقیق برنامه‌ها برای طلاب و کادر و همچنین، احیا پایان‌نامه برای سطح 2 را، از دیگر موارد موردنیاز مدیریتی برشمرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین علوی آزیز، با اشاره به اساتید ضمن تحصیل، بیان کرد: از فرصت طلاب و نیز فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموختگان در بحث آموزش و تدریس دروس بهره‌مند شوید تا زمینه‌ای برای تثبیت دانش‌های آنان نیز به وجود آید.

معاون آموزش حوزه علمیه خراسان به تقویت مهارت افزایی طلاب در بخش‌های مختلف سخنوری، تدریس، اداره جلسات و ...،اشاره و مطرح کرد: برگزاری دوره‌های پودمانی برای اهالی محل و جامعه، برنامه‌ریزی برای فرزندان اساتید و طلاب، تأسیس مهدکودک و پیش‌دبستانی، در کنار داشتن فضای دینی و معنوی برای تربیت و هدایت دینی عموم، می‌تواند فرصت حضور کادر طلبه و فارغ‌التحصیل حوزوی را نیز فراهم کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین علوی آزیز ضمن تأکید بر استفاده و بهره‌مندی از فرصت فضای مجازی، ابراز کرد: فضای مجازی به‌عنوان یک ابزار قابل‌دسترس در شرایط کنونی می‌تواند در برخی از تدریس‌ها و آموزش‌ها مورد استفاده قرار گیرد و از این طریق می‌توان در جهت ارتقا سطح تحصیلات به‌ویژه برای خواهران، گام‌های مؤثری برداشت.
وی، ارتباط بیشتر با مردم و تقویت کانون دانش‌آموختگان را از موارد موردنیاز در مدارس علمیه دانست و گفت: به‌صورت مستمر می‌توان از روش‌های تدریس خلاقانه در مدارس علمیه بهره برد و این در صورتی امکان‌پذیر است که تمام سیستم در اجرای فعالیت‌ها، یکدل و هماهنگ باشند.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان تأکید کرد: طلاب، اخلاق و معنویات را در طول تحصیل از استاد فرامی‌گیرند، لذا در این زمینه باید توجه بیشتری داشت و از فرصت ارتباط استاد با طلبه، برای رشد روحیات معنوی، ارزشی، دانشی و بینشی آنان، بهره برد و تلاش کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین علوی آزیز در پایان مطرح کرد: برای داشتن گروه علمی در رشته‌های تخصصی بین چند مدرسه و همچنین برگزاری و طراحی رشته‌هایی متناسب با خواهران ازجمله مطالعات زنان، مشاوره، روانشناسی و ...، حمایت‌های لازم انجام می‌شود.
بیان نکات مهم و قابل‌توجه توسط مدیران و مسئولان مدارس علمیه خواهران نیز، بخشی دیگر از این جلسه هم‌اندیشی بود که ادامه‌ی آن به جلسات بعدی موکول شد.

 


كد خبر: 41096  |  تاریخ درج خبر: 1400/06/21  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا