ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت ‌های پژوهشی مدرسه علمیّه الزهرا(س) فردوسواحد پژوهش مدرسه علمیّه الزهرا(س) فردوس در سال تحصیلی 1400-1399، فعالیت های گسترده ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، مقام معظم رهبری یکی از مهم‌‌‌ترین دستاوردهای امور پژوهشی را کاربردی شدن آن در صنایع و حل مسائل مختلف کشور می دانند و همواره به عملی شدن پژوهش‌‌‌ها تاکید داشته و معتقدند که پژوهش و تحقیق باید به میدان عمل وارد شود و از کنج کتابخانه‌ها بیرون بیاید.

در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعاليت ‌هاي واحد پژوهشي مدرسه الزهرا(س) فردوس که با حمایت های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی 1400-1399 صورت گرفته است.
نشست ها و کنفرانس های علمی- پژوهشی
برگزاری مستمر نشست های علمی با موضوعات مهم و کاربردی در زمینه های مختلف می تواند روح پژوهش و تحقیق و کار فکری را در بین طلاب جوان زنده کند و آنها را برای درک بهتر و پژوهش محور خواندن دروس تربیت نماید. بر این اساس واحد پژوهش مدرسه الزهرا سلام الله علیها فردوس به جهت آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی تعداد 11 نشست علمی با موضوعات «جریان شناسی رفاه و فقر از باستان تا به امروز»، «اهمیت پژوهش و وظایف پژوهشگر»، «قرآن و دستاوردهای علمی و جدید بشر»، «تبیین آموزش پژوهش محور»، « قرآن و خوانش هستی»، « تربیت جنسی از منظر فقه»، « نقش زنان در حکومت حضرت مهدی (عجل الله تعالي فرجه الشريف)» و.... را برگزار کرده است.
کارگاه ها
واحد پژوهش این مدرسه به منظور بهینه سازی و استفاده از فرصت ها و هدفگذاری در امر تحصیل، در سال تحصيلي 1400-1399 به برگزاری بيش از 6 كارگاه با موضوعاتي همچون « روش تدریس نوین با محوریت دروس ادبیات عرب، تفسیر، فقه و اصول»، «تبیین آموزش پژوهش محور»، « روش خلاصه نویسی» و «آشنايي با فنون مقاله نويسي» اقدام کرده است.
تولیدات
کتاب خلاصه نشست های علمی با همکاری و مشارکت مدارس علمیه خراسان جنوبی در سال جاری تدوین گردید و مقالاتی در سطح 2 و 3 توسط طلاب این مدرسه؛ جهت شرکت در فراخوان های پژوهشی نگارش یافت.
همچنین ويژه نامه هايی به مناسبت «اربعين»، «شهادت امام حسن عسكري(ع)»، «هفته كتاب و كتابخواني»، و شهادت حضرت زهرا(س)» توليد، تنظیم و در کانال ها و گروههای پژوهشي قرار گرفت.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
به همت اساتید و طلاب این مدرسه در سال گذشته 8 اثر به دبیرخانه فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ارسال شد که پس از بررسی داوران پانزدهمین فراخوان یک اثر حائز رتبه شایسته تحسین قرار گرفت. همچنین پيرو همکاری با نهاد هايي از جمله بسیج، فرمانداری، امور بانوان، اداراه تبلیغات و... جهت شركت در فراخوان های پژوهشی، تعداد 6 اثر به اين فراخوان ها ارسال گردید.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
در آذر ماه 1399 بالغ بر 300 عنوان کتاب علمی –پژوهشی از نمایشگاه کتب حوزوی به صورت مجازی خریداری و حدود 400 جلد اهدا گردید، لذا با افزودن این تعداد کتاب؛ کل کتاب های کتابخانه تعداد 8200 جلد می باشد که تماما به صورت دستی ثبت گردیده است.
تکمیل و تجهیز اتاق سمعی- بصری و راه اندازی 9 سیستم متصل به اینترنت از 15 سیستم موجود، مجزا نمودن واحد پژوهش از فرهنگی با هزینه نمودن حداقل 200 میلیون ریال از دیگر اقدامات مدرسه در سال تحصيلي گذشته بوده است.
سایر فعالیت ها
ارائه بیش از 100 ساعت مشاوره پژوهشی توسط اساتید و واحد پژوهش، برگزاری مسابقات کتاب و کتابخوانی و خلاصه نويسي، تشکیل و برگزاري جلسات شورای پژوهشی، برگزاری طرح مطالعاتی بینش مطهر زیر نظر معاونت پژوهش مرکز مدیریت خراسان جنوبی و دبیرخانه بینش مطهر، از دیگر اقدامات واحد پژوهش این مدرسه بوده است.
واحد پژوهش مدرسه در ایام تعطیلات، همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهد و مانند قبل نشست های علمی و کارگاه ها را به صورت مجازی برگزار می نماید تا طلاب نهایت استفاده از تعطیلات را برده و از فضای پژوهشی دور نشوند.
گفتنی است، علاقمندان می توانند جهت اطلاع از فعالیتهای معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجع نمایند.


كد خبر: 40949  |  تاریخ درج خبر: 1400/05/09  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا