ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

آیات امامت از دیدگاه علامه طباطبائی و ابن عاشور، بررسی شدپایان‌نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان « بررسی تطبیقی آیات امامت از دیدگاه علامه طباطبائی و ابن عاشور» به همت مدیریت مدارج علمی معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان، به دو صورت حضوری در مرکز مدیریت و مجازی در سامانه LMS2 این حوزه، مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان جنوبی، پنجمین جلسه دفاعیه پایان‌نامه سطح سه مدرسه تخصصی امیرالمؤمنین علیه السلام بیرجند با عنوان «بررسی تطبیقی آیات امامت از دیدگاه علامه طباطبائی و ابن عاشور» به دو صورت حضوری و مجازی (lms) و توسط داوران محترم حجج‌اسلام و المسلمین حسن نقی‌زاده و سید محمود حسینی واشان، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.
تدوینگر این پایان‌نامه حجت الاسلام محسن الوانی با بیان اینکه امامت در اسلام از جایگاه ویژه و فوق‌العاده‌ای برخوردار است و این آثار و برکات ارزشمند امامت بر احدی پوشیده نیست، گفت: در قرآن مجید آیات فراوانی در مبحث امامت هست که بعضی از آن‌ها به طور مستقیم از امامت ائمه اطهار علیهم السلام و بعضی از آن‌ها هم غیرمستقیم اشاره به امامت ایشان دارند و می‌توان این آیات را در سه دسته؛ آیات مربوط به فضائل اهل بیت علیهم‌السلام، آیات مربوط به فضائل مخصوص حضرت علی علیه‌السلام و آیات مربوط به امامت اهل بیت علیهم‌السلام تقسیم نمود.
وی با اشاره به این موضوع که کارکرد مهم تفسیر تطبیقی، کشف نقاط ضعف، نقاط اشتراک و افتراق مفسرین است در بیان ثمره این روش تفسیری تصریح کرد: ثمره‌ این‌گونه روش تفسیری همان داوری آگاهانه در تفسیر آیات خواهد بود. بدیهی است که مسأله امامت از جمله مسائل مهمی بوده که پیوند عمیقی با امور اعتقادی و محوری اسلام دارد لذا از آنجایی که آیات مرتبط با موضوع امامت در قرآن با توجه به خصوصیات امام نازل شده و در هیچ یک از موارد تعیین مصداق ننموده، این مسأله در تفسیر مورد توجه و اختلاف جدی قرار گرفته است.
وی افزود: علامه طباطبایی (ره) با اینکه سیاق در تفسیر را از مبانی تفسیر قرآن به قرآن دانسته و در موارد متعدد به نقد روایات ضعیف مرتبط با شان نزول می‌پردازد اما در تفسیر آیات مذکور در موضوع امامت، با دقت و ظرافت و بدون هیچگونه تعصب مبنایی و کلامی، به تفسیر و تبیین آیات در موضوع امامت پرداخته و نظریات مختلف را با توجه به ادله‌ی دقیق نقد نموده است.
حجت‌الاسلام الوانی در توضیح این مطلب که برخی اختلاف‌های شیعه و اهل سنت خصوصا در موضوع آیات ولایت، به اختلاف‌های لفظی برمی‌گردد، در پایان گفت: از آنجایی که در تفسیر، محوریت اصلی مفهوم شناسی با الفاظ آیات است، توجه اصولی به مفهوم الفاظ بصورت تک تک و مفهوم‌یابی آن‌ها در قالب جمله و شناخت ویژگی‌های بیانی و توجه به آرایه‌های ادبی، اصلی‌ترین کار مفسر است. دقت در مفهوم الفاظ، به مفسر کمک می‌کند تا حقایق آیات را با دقت بیشتری مطابق مراد خداوند کشف نماید. برخی اختلاف‌های شیعه و اهل سنت خصوصا در موضوع آیات ولایت، به اختلاف‌های لفظی باز می‌گردد که با قبول مفهوم الفاظ از حوزه‌ی اختلاف خارج می‌شود.
گفتنی است، تدوینگر این پایان‌نامه با راهنمایی و مشاوره‌گیری از جناب آقای دکتر محمد مهدی دیانی در مقام استاد راهنما و حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا محمدزاده به عنوان استاد مشاور، بهره برده است.
 


كد خبر: 40946  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/31  |  کد خبرنگار: 2718  |  نام خبرنگار: محمد مالكي
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا