ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

طلبگی آغاز یک مسیر جدید در زندگی و شرط ورود به آن داشتن دغدغه هدایت دیگران است

مدیر حوزه علمیه خراسان جنوبی:

مراسم افتتاحیه دوره تثبیتی طلاب جدیدالورود مدرسه علمیه حضرت نرجس سلام الله علیها بیرجند با حضور مدیر حوزه علمیه خراسان جنوبی به صورت حضوری و با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان جنوبی، حجت الاسلام والمسلمین خسروی در این جلسه بعد از حمد وثنای الهی وتبریک عید قربان و دهه ولایت اظهار داشت: خداوند متعال مسابقه‌ای در این عالم بین انسان‌ها برگزار کرده است و همه انسان‌ها را در این مسابقه شرکت داده است، خداوند در این مسابقه نقشه راه و راهنما را برای ما مشخص کرده و تمام امکانات و لوازم پیروزی را در اختیار ما قرار داده است.
این مسابقه، مسابقه رسیدن به کمال است البته این مسابقه یک تفاوت اساسی با مسابقات دنیوی دارد زیرا در این مسابقه همه می‌توانند پیروز میدان مسابقه باشند؛ همه می‌توانند مسیر کمال و تقرب الی الله را با موفقیت طی کنند.
وی ادمه داد: حس رسیدن به کمال در وجود همه انسان‌ها نهادینه شده است همانگونه که خدای متعال در سوره عادیات در توصیف انسان می‌فرماید: «انه لحب الخیر لشدید» انسان‌ها به ‌شدت دنبال خیر هستند و مایلند به بهترین‌ها برسند التبه ممکن است در تشخیص و تعیین مصداق خیر دچار اشتباه شوند لذا خدای تعالی در سوره اعلی می‌فرماید: «بل تؤثرون الحیاة الدنیا و الآخرة خیر و أبقی» یعنی برخی از انسان‌ها در تعیین مصداق خیر اشتباه کردند و دنیا را انتخاب کردند در حالی که آخرت خیر است. بنابراین اکنون که در این مسابقه بزرگ الهی شرکت کرده‌ایم، باید قوانین مسابقه را بدانیم و مسیر رسیدن به کمال را بشناسیم تا بتوانیم به پیروزی برسیم.
از این رو خداوند متعال برای ‌اینکه مسیر مسابقه را به مان نشان دهد و قوانین مسابقه را به ما بیاموزد، راهنمایانی را معرفی کرده است، آدم‌هایی را مأمور کرده که این مسیر زیبا را بشناسند و به دیگران هم نشان دهد.
وی افزود: این راهنمایان در مرحله اول، انبیاء و ائمه معصومین علیهم‌السلام هستند و در مرحله دوم علما یعنی وارثان انبیاء این وظیفه خطیر را بر عهده دارند. خداوند متعال در سوره توبه آیه 122 می‌فرماید: «و مَا كَانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً فَلَوْلَا نَفَرَ مِنْ كُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طَائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَ لِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ». طبق این شریفه، اگر چه همه مؤمنین نمی‌توانند وارد عرصه طلبگی شوند، چون اختلال در نظام اجتماعی ایجاد می‌شود و از طرفی برخی افراد استعداد و توان این کار را هم ندارد؛ اما لازم است از هر طایفه‌ و قومی، تعدادی وارد عرصه تفقه در دین شوند تا وقتی به میان قومشان برگشتند آن‌ها را نسبت به مخاطرات و موانع مسیر رسیدن به کمال هشدار دهند.
مدیر حوزه علمیه خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: بر اساس این آیه شریفه، شرط ورود به طلبگی، داشتن دغدغه هدایت دیگران می‌باشد که ضروری است این را باید در وجودمان نهادینه کنیم. آدم خوبی بودن کفایت نمی‌کند، طلبگی دغدغه خوب شدن دیگران را داشتن است.
وی در پایان خطاب به طلاب جدیدالورود مدرسه علمیه حضرت نرجس سلام الله علیها بیرجند تاکید کرد: طلبگی مسیر ساده‌ای نیست، مسیر هدایت و راهنمایی دیگران مسیر سختی است و تلاش و پشتکار و همت بلند می‌خواهد. برای موفقیت در این مسیر باید اخلاص، توکل و توسّل به اهل‌بیت عصمت و طهارت و توفیق در این مسیر را از خدای تعالی بخواهیم و کار را با تلاش و همت شروع کنید ان‌شاءالله موفق و پیروز و سربلند خواهید بود.
 


كد خبر: 40945  |  تاریخ درج خبر: 1400/05/03  |  کد خبرنگار: 2718  |  نام خبرنگار: محمد مالكي
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا