ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیّه حضرت نرجس(س) کاشمرواحد پژوهش مدرسه علمیّه حضرت نرجس(س) کاشمر در سال تحصیلی 1400-1399، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود. در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعالیت‌های واحد پژوهشي مدرسه علمیّه حضرت نرجس(س) کاشمر که با حمایت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی 1400-1399 صورت گرفته است.
برگزاري نشست‌های علمي
برگزاری مستمر نشست‌های علمی با موضوعات مهم و کاربردی در زمینه‌های مختلف می‌تواند روح پژوهش و تحقیق و کار فکری را در بین طلاب جوان زنده کند و آن‌ها را برای درک بهتر و پژوهش محور خواندن دروس تربیت نماید. بر این اساس واحد پژوهش مدرسه علمیّه حضرت نرجس(س) کاشمر به جهت آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی تعداد 12 نشست علمی با موضوعات «مؤلفه‌های بصیرت در بیانات مقام معظم رهبری، مؤلفه‌هاي تمدن اسلامي در انديشه شهيد صدر با تأکید بر نقش زنان در تمدن اسلامي، بررسی فقهی احکام حضور در انتخابات، مؤلفه‌های جهاد علمی در قرآن، رابطه شب قدر با حضرت ولی‌عصر(عج)، رابطه فقه و اخلاق و ...» را برگزار كرده است.
برگزاري کارگاه‌ها
واحد پژوهش این مدرسه به‌منظور بهینه‌سازی استفاده از فرصت‌ها و هدف‌گذاری در امر تحصیل، اقدام به برگزاری 6 کارگاه با موضوعات «روش مطالعه»، «روش مقاله‌نویسی»، «آشنایی با منابع اینترنتی»، «روش مسئله یابی با محوریت قرآن» و... را برگزار کرده است.
تولیدات
چاپ کتاب «نقد دیدگاه روشنفکران شیعی معاصر درباره ویژگی حضرت مهدی(عج) با تأکید بر آیات و روایات » نوشته دکتر پنبه پز از اساتید مدرسه ازجمله مهم‌ترین تولیدات پژوهشی این مدرسه می‌باشد.
توليد و نشر دو فصلنامه داخلي مدرسه با نام «آوای قلم» از ديگر توليدات مدرسه است و همچنین؛ كتاب چكيده نشست‌های علمي مدرسه با همكاري ديگر مدارس علميه خواهران خراسان رضوي، در حال چاپ است.
بازديد از مراكز علمي و نمایشگاه‌ها و برگزاری نمایشگاه
تشويق طلاب جهت بازديد از نمایشگاه‌های مجازي «كتب تخصصي حوزه‌» و نمايشگاه مجازي «دستاوردهاي پژوهشي حوزه علميه خراسان» از دیگر اقدامات این مدرسه، جهت اطلاع‌رسانی فعالیت‌های پژوهشی به طلاب به شمار می‌آید. برپايي سه نمایشگاه کتاب با محوريت «عاشورا» در محل سالن امامزاده سید حمزه و با محوريت «مهدويت» و «دفاع مقدس» در سالن اجتماعات مدرسه ازجمله فعالیت‌های واحد پژوهش است.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
به همت اساتید و طلاب این مدرسه در سال گذشته 11 اثر به پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه ارسال شد که پس از بررسی داوران 4 اثر حائز شایسته تحسین قرار گرفت. شایان‌ذکر است 16 اثر دیگر به ساير فراخوان‌های مدارس و مراكز پژوهشی ازجمله فراخوان كتاب سال حوزه، ارسال گردید.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
کتابخانه¬ این مدرسه شامل 8000 جلد کتاب و 6 سیستم متصل به اینترنت پرسرعت است که در سال 1400-1399 با خرید از نمایشگاه تخصصی کتب حوزوی و جذب کتاب اهدایی، 1200 جلد کتاب به این کتابخانه افزوده‌شده است.
ایجاد گروه‌های پژوهشی
سه گروه پژوهشی با نام‌های «در مسیر اخلاق»، «در پرتو قرآن» و «در ساحل نهج‌البلاغه» در این مدرسه فعاليت می‌کنند و وظيفه تهيه جزوات و مطالب پژوهشي در محورهاي مذكور را بر عهده‌دارند.
سایر فعالیت‌ها
برگزاري 8 فراخوان پژوهشی، ارائه 100 ساعت مشاوره پژوهشی، ایجاد گروه‌ها و کانال‌های پژوهشي در پیام‌رسان سروش و ايتا و نيز ايجاد كانال کتابخانه مجازی با محوریت نهج‌البلاغه و برگزاري مراسم رونمایی از کتاب «نقد دیدگاه روشنفکران شیعی معاصر درباره ویژگی حضرت مهدی(عج) با تأکید بر آیات و روایات» با حضور نماینده مجلس شهرستان کاشمر، حجت‌الاسلام والمسلمین آقای نیک‌بین، از ديگر فعالیت‌های واحد پژوهش این مدرسه در سال جاری تحصیلی بوده است.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنند.


كد خبر: 40902  |  تاریخ درج خبر: 1400/05/04  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا