ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیّه فولاد تربت‌حیدریهواحد پژوهش مدرسه علمیّه فولاد تربت‌حیدریه در سال تحصیلی 1399-1400، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود؛ در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اهم اقدامات و فعالیت‌های واحد پژوهشي مدرسه فولاد تربت‌حیدریه که با حمایت‌های معاونت پژوهش این حوزه در سال تحصیلی 1399-1400 صورت گرفته است.

نشست‌های علمی
مدرسه علمیه فولاد تربت‌حیدریه در راستای ترویج علم و ایجاد انگیزه بیشتر در بین طلاب و آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی نشست‌های علمی- پژوهشی با ارائه اساتید برجسته در موضوعات مورد ابتلا پژوهشگران و طلاب ازجمله « هویت طلبگی و نقش آن در پژوهش، بایسته‌ها و ضرورت‌های امر پژوهش، نقش ادبیات عرب در فهم آیات و روایات و ...» برگزار کرده است.
کارگاه‌ها
واحد پژوهش این مدرسه با توجه به نیاز و درخواست طلاب و باهدف آشنایی بیشتر و بهتر آنان از امور پژوهشی و به‌منظور بهینه‌سازی استفاده از فرصت‌ها و هدف‌گذاری در امر تحصیل، اقدام به برگزاری کارگاه‌های کاربردی در امر پژوهش ازجمله کارگاه مقاله‌نویسی و کارگاه روش مطالعه کرده است.
ارائه مشاوره‌های پژوهشی
برگزاری جلسات مشاوره متعدد جهت رفع اشکالات و تشویق طلاب توسط اساتید و مسئول محترم آموزش مدرسه از دیگر فعالیت‌های این مدرسه است.
لازم به ذکر است در این سال تحصیلی در حدود 120 جلسه مشاوره به 60 نفر از طلاب مشاوره ارائه‌شده است.
نگارش مقاله و ارسال اثر به فراخوان‌های آثار پژوهشی
با توجه به اینکه طلاب این مدرسه در سطح یک بوده و خیلی با مباحث پژوهشی، مقاله‌نویسی و تحقیق آشنایی کافی ندارند، می‌طلبید که بسترسازی فرهنگی جهت علاقه‌مند کردن طلاب به مباحث مطالعاتی پژوهشی، به شکل جدی دنبال شود تا انگیزه مضاعف در ذهن طلاب پایه‌های پایین ایجاد گردد. در همین راستا واحد پژوهش مدرسه اقداماتی ازجمله « بسترسازی فضای کتابخانه در راستای آموزش گام‌به‌گام مقاله‌نویسی، نصب پوسترهای آموزش مقاله‌نویسی، ایجاد قفسه مخصوص کتاب‌های پژوهشی، دسته‌بندی بیش از ۸۰۰ موضوع مقاله پیشنهادی با محورهای خاص گام دوم انقلاب با پخش کلیپ‌های خاص، معرفی کتاب‌های پژوهشی، تشکیل گروه تحقیقاتی سعداء و ...» انجام داده است.
لازم به ذکر می‌باشد تاکنون بیش از 30 مقاله توسط طلاب این مدرسه به شانزدهمین فراخوان آثار پژوهش ارسال‌شده که در مرحله داوری است.
سایر فعالیت‌ها
برگزاری سیر مطالعاتی کتاب‌های مرحوم علامه عسکری با شرکت حداقل ۱۰ نفر از طلاب علاقه‌مند، تقدیر و تشکر و اهداء هدایای نقدی به طلاب فعال در کتابخانه و ارائه‌دهنده مقاله، برگزاری آزمون علمی صرف در دو مرحله، برگزاری جلسات توجیهی آموزشی پژوهشی توسط مسئول آموزش و پژوهش مدرسه جهت تبیین وظایف طلاب در زمینه پژوهش و مقاله‌نویسی، برگزاری نمایشگاه تازه‌های کتاب، ساماندهی و تجهیز کتابخانه و... از دیگر اقدامات واحد پژوهش این مدرسه در این سال تحصیلی جاری بوده است.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس eitaa.com/howzehpajohesh مراجعه نمایند.


كد خبر: 40887  |  تاریخ درج خبر: 1400/05/02  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا