ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیّه عصمتيه بشرويهواحد پژوهش مدرسه علمیّه عصمتيه شهرستان بشرويه در سال تحصیلی 1400-1399، بيش از 70 فعاليت در زمینه‌های مختلف پژوهشي انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پژوهش کوششی برای یافتن بهترین راه‌حل‌های ممکن در جهت حل مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف زندگی است. موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود. در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعالیت‌های واحد پژوهشي مدرسه عصمتيه شهرستان بشرويه که با حمایت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی 1400-1399 صورت گرفته است.
نشست‌ها و کنفرانس‌های علمی-پژوهشی
برگزاری مستمر نشست‌های علمی با موضوعات مهم و کاربردی در زمینه‌های مختلف می‌تواند روح پژوهش و تحقیق و کار فکری را در بین طلاب جوان زنده کرده و آن‌ها را برای درک بهتر و پژوهش محور خواندن دروس تربیت کند. بر این اساس واحد پژوهش مدرسه علمیه عصمتیه شهرستان بشرویه، جهت آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی تعداد 14 نشست علمی با موضوعات « وظایف متقابل مسئولان و مردم در حکومت اسلامی از منظر حضرت علی (علیه‌السلام)، بررسی تحلیلی اقدامات حضرت زینب (سلام‌الله علیها) بعد از عاشورا و ارائه راهکار به‌نظام تعلیم و تربیت، تعلیم و تربیت در سیره رضوی و نقش آن در شیعه پروری، مطالعه، دریچه‌ای رو به شهود حقایق هستی، تمدن اسلامی و پژوهش محوری، نقد ماهیت و اهداف فمینیسم با تأکید بر سیره خانه‌داری حضرت زهرا (سلام‌الله علیها)، نقش اجتماعی و اقتصادی حضرت خدیجه (سلام‌الله علیها) در گسترش اسلام، تبیین شایسته‌سالاری در اسلام با تکیه‌بر اندیشه مقام معظم رهبری، گسترش نهضت شیعه در جهان با پیشرفت اقتصادی و ... ، برگزار كرده است.
کارگاه‌ها
واحد پژوهش این مدرسه به‌منظور بهینه‌سازی استفاده از فرصت‌ها و هدف‌گذاری در امر تحصیل، اقدام به برگزاری 9 کارگاه پژوهشی « روش خلاصه‌نویسی، روش مطالعه، روش تندخوانی، روش و اصول مقاله‌نویسی و آموزش نرم‌افزارهای پژوهشي» کرده است.
تولیدات
واحد پژوهش مدرسه در سال گذشته، ویژه‌نامه‌هایی با موضوعات «محرم»، «مهدويت» و «انتخابات» توليد كرده است و با همكاري ساير مدارس خواهران خراسان جنوبي نيز، اقدام به توليد محتواي كتاب چكيده نشست‌های علمي کرده و همچنين تولید محتواي پژوهشی در قالب بروشور، کلیپ، پاورپوینت، کارت‌پستال دیجیتال و عکس نوشته معرفی کتاب، سایت پژوهشی و کتابخانه‌های دیجیتال پرداخته است.
بازديد از مراكز علمي و نمایشگاه‌ها و برگزاری نمایشگاه
بازدید طلاب از كتابخانه ملاعبدلله بشرويه و آشنايي با قسمت‌های مختلف كتابخانه، از دیگر اقدامات پژوهشي این مدرسه، جهت ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت‌های تحقیقی و پژوهشی در سال تحصیلی جاری بشمار می‌آید. همچنین به برگزاري 4 نمايشگاه به مناسبت‌های «غدير»، «اربعين حسيني»، «هفته كتاب و کتاب‌خوانی» و «دهه فجر» اقدام کرده است.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
به همت اساتید و طلاب این مدرسه در سال گذشته 20 اثر به پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ارسال شد که پس از بررسی داوران 4 اثر حائز شایسته تحسین قرار گرفت.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
کتابخانه مدرسه علمیه عصمتیه شهرستان بشرویه حدود 5000 هزار جلد کتاب در موضوعات مختلف دارد و مجهز به دو دستگاه رايانه می‌باشد. کتاب‌های این مدرسه بر اساس رده‌بندی دیویی در نرم‌افزار پارس آذرخش، فهرست‌نویسی شده‌اند.
ایجاد گروه‌های پژوهشی
مدرسه علمیه عصمتیه شهرستان بشرویه دارای دو گروه پژوهشی می‌باشد كه در زمینه‌های «زن و خانواده» و «ادیان و مذاهب» مشغول فعاليت هستند. حاصل فعالیت‌های گروه‌های مذكور، تدوين مقالات علمي و ارسال به شانزدهمين فراخوان آثار پژوهشي معاونت پژوهش حوزه علميه خراسان است.
سایر فعالیت‌ها
واحد پژوهش مدرسه در ایام تعطیلات، همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد. ارائه مشاوره‌های پژوهشی، برگزاري شوراي پژوهشي، برگزاري 9 مسابقه پژوهشي، ایجاد کانال کتابخانه مجازی در ایتا از دیگر اقدامات واحد پژوهش این مدرسه بوده است.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنند.

 


كد خبر: 40855  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/26  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا