ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

كارنماي فعالیت‌های پژوهشي مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س)واحد پژوهش مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س) مشهد در سال تحصیلی 1399-1400، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پژوهش کوششی برای یافتن بهترین راه‌حل‌های ممکن در جهت حل مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف زندگی است. موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود؛ واحد پژوهش مدرسه علميه پیروان حضرت زهرا(س) مشهد در سال1400-1399 با حمایت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترويج فرهنگ پژوهش انجام داده است كه مروری گذرا به آن‌ها خواهیم داشت.
نشست‌ها و کنفرانس‌های علمی ـ پژوهشی
واحد پژوهش مدرسه پيروان حضرت زهرا(س) مشهد با اهدافی چون ارتقاي سطح علمي طلاب جهت تبليغ اصول متعالي دين اسلام در سطح جامعه، پاسخگويي در برابر شبهات ديني مطرح‌شده، 18 نشست علمی به‌صورت مجازی (آفلاین و آنلاین) در سامانه lms مدرسه با موضوعاتی مهم و کاربردی ازجمله « حیات علمی امام رضا(ع) از دیدگاه اندیشمندان، اصول اخلاقی در کلام امام علی(ع)، بررسی علل انتخاب امام علی(ع) و بیان فضایل حضرت از دیدگاه نهج‌البلاغه، ابعاد فقهی عاشورا و نقش آن در تداوم نهضت امام حسین(ع)، تحلیل جایگاه و ویژگی‌های اهل‌بیت(ع) در خطبه امام سجاد(ع) در شام، آثار و پیامدهای درون و برون‌مرزی مبانی اصولی سردار سلیمانی (بصیرت و ولایت‌پذیری)، تعیین‌کننده‌ترین عامل در مقدرات بشر، معرفی کتاب تفسیر موضوعی قرآن، معرفی کتاب التفسیر الکاشف تألیف محمدجواد مغنیه، مبانی اخلاق در پژوهش، سلسله جلسات ادعیه شناسی، بررسی مبانی و مفاهیم خمس ارباح مکاسب در فقه امامیه و ... » را برگزار کرده است.
کارگاه‌ها
با توجه به اهمیت فعالیت‌های پژوهشی در مدارس علمیه و لزوم آشنایی طلاب با مهارت‌های پژوهشی، واحد پژوهش این مدرسه اقدام به برگزاری کارگاه‌های متعدد پژوهشی ازجمله « کارگاه راهبردهای مدیریت یادگیری و تمرکز، آشنایی با مفاهیم پژوهشی، روش تحقیق و پژوهش، کاربرد رایانه در پژوهش، مقاله‌نویسی، آموزش کلیات روش تحقیق، کارگاه پژوهشی مهارتی«نگارش متون» با موضوعات عنوان یابی و مسأله‌شناسی، پیشینه شناسی، آشنایی با منابع کتابخانه و تأملی در فهرست بندی متون، روش‌شناسی جمع‌‌آوری و پردازش اطلاعات و کارگاه پژوهشی نگارش تحقیق، کرده است.
تولید محتوا و انتشار آثار پژوهشی
تهيه و تنظيم جزوات اساتید، ویژه‌نامه، بروشور، کلیپ، ارائه پاور و عکس نوشته به مناسبت‌های مختلف، ازجمله توليد محتواي پژوهشي است که با توجه به محدودیت‌های کرونایی، در کانال مدرسه جهت بهره‌برداری طلاب بارگذاری شده است. همچنین در سال تحصيلي جاری، شماره 10 و 11 دو فصلنامه مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س) بانام «یاس نبی» (دو فصلنامه علمي پژوهشی علوم اسلامی) انتشار يافت.
برگزاری نمایشگاه
واحد پژوهش این مدرسه در اقدامي مشترك با برخي مدارس علميه خواهران، به برگزاري 10 نمايشگاه در فضاي مجازي همت گماشت. ازجمله موضوعات نمایشگاه‌های مذكور می‌توان به مواردی همچون « فرهنگ عاشورايي، دفاع مقدس، اربعين حسيني، هفته كتاب و کتاب‌خوانی، هفته پژوهش و ...» اشاره کرد.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
بیش از 30 نفر از اساتید و طلاب مدرسه در چهاردهمين و پانزدهمين فراخوان پژوهشی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان شركت كردند كه در اين ميان ده نفر از اساتید و طلاب حائز رتبه سوم، شایسته تقدیر و شایسته تحسین شدند. همچنین لوح سپاس به جهت همکاری با فراخوان‌های چهاردهم و پانزدهم به مديريت مدرسه، اهدا گرديد.
ساماندهی و تجهیز کتابخانه
کتابخانه این مدرسه از سال 1383 جهت تهیه کتاب‌های معتبر و دست‌اول فعالیت جدی را شروع کرده و در حال حاضر شامل 10 هزار جلد کتاب در زمینه‌های فقهی، تفسیر، علوم حدیث، فلسفه، منطق، روانشناسی و.. است.
کتابخانه این مدرسه مجهز به 7 سيستم رايانه بوده و تاكنون اطلاعات مربوط به بيش از 7000 کتاب، در نرم‌افزار پارس آذرخش ثبت‌شده است.
ایجاد گروه‌های پژوهشی
اين مدرسه داراي 7 گروه پژوهشي است كه در زمینه‌هایی همچون موضوعات سياسي، نهج‌البلاغه پژوهي، صحيفه پژوهي، سبک زندگي، مباحث قرآني، تاريخي و خانواده، مشغول به توليد محتوا و مقالات علمي می‌باشند.
سایر فعالیت‌های پژوهشی
واحد پژوهشي مدرسه در تلاش است تا با برگزاري برنامه‌های متنوع در دوران كرونايي، همچنان به فعالیت‌های گسترده خود ادامه دهد. ارائه مشاوره‌های پژوهشي، برگزاري بيش از 10 فراخوان و مسابقه پژوهشي، برگزاري جلسات شوراي پژوهشي مدرسه، شناسايي مستعدين برتر پژوهشي، اجراي طرح‌های مختلف پژوهشي ازجمله خلاصه‌نویسی و طراحي نمودار از متون كتب درسي و ... از دیگر فعالیت‌های واحد پژوهش این مدرسه بوده است.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنید.


كد خبر: 40840  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/23  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا