ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنمای واحد پژوهش مدرسه علمیه حضرت رقیه(س) مشهدواحد پژوهش مدرسه حضرت رقيه(س) مشهد در سال تحصیلی 1400-1399 فعالیت‌های گسترده‌ای را باهدف ارتقای سطح علمی-پژوهشی طلاب در جهت ترويج فرهنگي پژوهش، انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد.

در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعالیت‌های واحد پژوهشي مدرسه علميه حضرت رقيه(س) مشهد که با حمایت‌های معاونت پژوهش این حوزه در سال تحصیلی 1400-1399 صورت گرفته است.
برگزاری نشست‌های علمی
واحد پژوهش این مدرسه باهدف ارتقای سطح علمی، اخلاقی، مسائل عقیدتی- سیاسی، یازده نشست با موضوعات « بررسی فتنه‌های پیش از ظهور و وظیفه منتظران در مواجهه با فتنه‌ها بر اساس آیات و روایات، بررسی تطبیقی تحولات اخلاقی و خانوادگی در آستانه ظهور و پسا ظهور، بررسی تطبیقی تحولات اعتقادی در آستانۀ ظهور و عصر طلائی پساظهور، مهدویت محور آینده‌پژوهی دینی، بررسی شاخصه‌های یاران انقلابی در حکومت مهدوی، بررسی و تبیین مهم‌ترین ابعاد شخصیتی حضرت خدیجه سلام‌الله علیها در حفظ و گسترش اسلام، معناشناسی صفات الهی، شانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی فرصت‌ها و ضرورت‌ها، انتخابات؛ اصول و چالش‌ها در پرتو نهج‌البلاغه و ...» را برگزار کرده است.
برگزاری کارگاه‌های پژوهشی - مهارتی
یکی از ضرورت‌هایی که جهت ارتقای سطح پژوهش اساتید و طلاب موردنیاز می‌باشد، برگزاری کارگاه‌های پژوهشی است که در این راستا کارگاه‌های « راهبردهای مدیریت یادگیری و تمرکز، آشنایی با منابع تحقیق در علوم اسلامی، روش‌های ایجاد انگیزه پژوهشی، روش‌ها و مهارت‌های مطالعه صحیح و یادداشت‌برداری» در این مدرسه برگزارشده است.
تولیدات پژوهشی
طي سال تحصيلي جاری و با تلاش واحد پژوهش و اساتید محترم و طلاب مدرسه تعداد 2 کتاب با عناوين « اعیان ثابته» اثر دکتر فاطمه علمی راد و « شرح آسان و نموداری حلقه ثانیه شهید صدر » اثر دکتر راضیه ملک سنو به چاپ رسيد. همچنین، شماره پنجم دو فصلنامه علمي «ذكري» نیز چاپ گرديد.
برگزاری نمایشگاه
جهت آشنايي طلاب با آخرين فعالیت‌ها و دستاوردهاي پژوهشي انجام‌شده در مدرسه، واحد پژوهش اقدام به برپايي 2 نمايشگاه در هفته «كتاب و کتاب‌خوانی» و هفته «پژوهش و فناوري» کرد و نمايشگاهي نیز، با عنوان «تازه‌های نشر» با موضوع معرفي کتاب‌های تازه خریداری‌شده این مدرسه، برگزار شد.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
اساتید و طلاب مدرسه در پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان شرکت کرده و تعداد 18 اثر به ثبت رسید. از این میان تعداد 2 اثر حائز رتبه شایسته تقدیر و 4 اثر حائز رتبه شایسته تحسین شدند. جهت شرکت در شانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی این حوزه علمیه نیز تاکنون تعداد 22 اثر به ثبت رسیده است و هم چنان ادامه دارد.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
اگرچه که با پیشرفت فنّاوری و وجود نرم‌افزارهای مختلف، کار پژوهش راحت‌تر شده اما کتاب در فرهنگ ما جایگاه ویژه‌ای دارد. بدین منظور کتابخانه این مدرسه اقدام به تجهیز کتاب‌های موردنیاز طلاب و اساتید از نمایشگاه تازه‌های نشر حوزه علمیه به تعداد تقریبی 150 جلد کرده است. تعداد کل کتاب‌های کتابخانه 15150 جلد کتاب می‌باشد که اطلاعات آن‌ها در نرم‌افزار پارس آذرخش، به ثبت رسیده است.
همچنین، طلاب این مدرسه از 14 سيستم رایانه مجهز به نرم‌افزارهای پژوهشی نور، استفاده می‌کنند.
سایر فعالیت‌ها
با توجه به محدودیت حضور طلاب در مدرسه به دلیل شرایط کرونایی و مشکلاتی كه طلاب درزمینهٔ تدوين آثار پژوهشي با آن‌ها مـواجه شدند، واحد پژوهش به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد تا مشكل مذكور مرتفع شود. در اين راستا حدود 50 ساعت، طلاب به‌صورت تلفنی و گاه حضوری با اساتید مشاوره پژوهشی داشتند.
برگزاري 7 جلسه توسط شورای پژوهشی مدرسه، از دیگر فعالیت‌هایی بوده که جهت بررسي، تصويب و نظارت بر روند برگزاري نشست‌ها، کارگاه‌ها، مسابقات و ... انجام‌شده است.
برگزاري 7 مسابقه پژوهشی، چهار محفل کتاب‌خوانی، معرفی کتاب‌های معتبر به‌تناسب ایام از ديگر فعالیت‌های واحد پژوهش مدرسه می‌باشد. و نيز 20 کلیپ علمی، عکس نوشته و.... توسط گروه پژوهش و هنرمندان سطح 3 با رعایت مناسبت ایام ازجمله ماه رمضان و انتخابات تولید گرديد.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 


كد خبر: 40829  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/21  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا