ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌‌های پژوهشی مدرسه علمیه امام محمدباقر علیه السلام خضری در سال تحصیلی 1399-1400واحد پژوهش مدرسه علمیه امام محمدباقر علیه السلام خضری در سال تحصیلی 1400-1399، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان جنوبی، با توجه به این‌که پیشرفت علمی و غلبه بر مشکلات موجود در جامعه متکی به انجام پژوهش‌هایی گسترده و کاربردی در حوزه‌های مختلف است، سامان دادن به فعالیت‌های پژوهشی مدارس علمیه و طلاب جوان و خوش استعداد از اهم وظایف مدیران حوزه‌های علمیه به شمار می‌آید. از طرف دیگر با عنایت به مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه‌های علمیه و به‌ویژه حوزه علمیه خراسان در مورد تربیت اندیشمندان و نظریه‌پردازان علوم دینی بیش‌ازپیش حس می‌شود. بر این اساس، واحد پژوهش مدرسه علمیه رضویه بیرجند با سرلوحه قرار دادن احادیث نورانی از حضرات معصومین علیهم‌السلام و منویات مقام معظم رهبری در این عرصه به فعالیت پرداخته است. مروري گذرا خواهيم داشت بر اهم فعالیت‌ها، اقدامات و عملکرد واحد پژوهش مدرسه علمیه امام محمدباقر علیه السلام خضری در سال 1400-1399.

نشست ها ی علمی- پژوهشی:
برگزاری مستمر نشست های علمی با موضوعات مهم و کاربردی در زمینه های مختلف می تواند روح پژوهش و تحقیق و کار فکری را در بین طلاب جوان زنده کند و آنها را برای درک بهتر و پژوهش محور خواندن دروس ترتبیت نماید. بر این اساس واحد پژوهش مدرسه علمیه امام محمد باقر علیه السلام به جهت آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی تعداد 20 نشست و معرفی کتاب علمی مفید و مورد علاقه طلاب در موضوعاتی از جمله وقف؛ تازه ها و چالشها، ملاک حریم خصوصی و عمومی در اسلام، شاخصه های سیاست علوی و تفاوت آن با سیاست اموی، مروری بر بیانیه گام دوم انقلاب، بررسی کهن ترین موقوفات، موضع قرآن کریم در انقلاب اسلامی، معرفی کتاب الدروس، سیره پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین ( علیهم السلام) در مذاکره کردن با دشمن، بررسی ادله جواز ساخت بنا بر قبور از دیدگاه اسلام و پاسخ به شبهات وارده، شخصیت شناسی علامه حلی (ره) بیوگرافی، معرفی اساتید، معرفی کتابِ درباره پژوهش آیه الله مصباح یزدی، ملاک انتخاب اصلح از منظر قرآن و روایات، بررسی روش شناسی علوم انسانی اسلامی، بررسی تطبیقی نگرش های جریان های تکفیری معاصر و خوارج در قرون اولیه اسلام، برگزار کرده است. این نشست ها توسط اساتید مختلف برگزار شده و طلاب نیز در مدت یک هفته گزارش هر نشست را به واحد پژوهش مدرسه تحویل می دهند.

کارگاه ها:
واحد پژوهش مدرسه علمیه امام محمدباقر علیه السلام به منظور بهینه سازی استفاده ازفرصت ها وهدفگ ذاری در امر تحصیل، اقدام به برگزاری 10کارگاه مختلف علمی پژوهشی نموده است.
یکی از ضرورت هایی که هميشه در حوزه هاي علميه مطرح است و در فهرست نیاز سنجی مسئولین به امر آموزش طلاب در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته، مبحث مهم تشکیل گارگاه‌های پژوهش محور است که همه ساله این گارگاه ها با همکاری معاونت پژوهش در مدارس علمیه برگزار می شود. در این راستا، این مدرسه تعداد 10 کارگاه از جمله کارگاه روش مقاله نویسی، کارگاه روش تحقیق، اهمیت تحقیق و پژوهش، چگونگی انتخاب موضوع برای مقالات، چیستی پژوهش و چگونگی آغازآن، کارگاه روش تحقیق (نیاز شناسی وموضوع تحقیق)، کارگاه روش مساله شناسی کشف اطلاعات درون موضوع، اهمیت یادداشت برداری، مهارت نقد، مطالعه و ثبت اطلاعات، فهم شناسی ( تحلیل و بررسی فهم و ادراک) برگزار کرده است .

تولیدات :
مدرسه علمیه امام محمد باقرعلیه السلام خضری در جهت مشارکت دادن طلاب و آشنایی آنها به امورات پژوهشی، با توجه به مجازی بودن دروس اقدام به تهیه خبرنامه الکترونیکی پژوهشی در این مدرسه نموده که به صورت ماهانه فعالیت های پژوهشی مدرسه از جمله معرفی کتاب و نرم افزار، مشاوره پژوهشی، گزارش نشست‌های علمی و سایر مطالب پژوهشی در آن بیان می شود. این خبرنامه در زمان فعالیت حضوری مدرسه، هر ماه چاپ و در اختیار طلاب و اساتید مدرسه قرار می گیرد و در ایام مجازی بودن دروس، جهت استفاده بیشتر طلاب و اساتید فایل این خبرنامه درکانال اخبار پژوهشی مدرسه بارگزاری می شود.
گفتنی است در سال 99 تعداد 12 خبرنامه تاکنون تهیه و در سال 1400 تعداد 3 شماره از این خبرنامه درکانال پژوهشی مدرسه بارگزاری شده است.

بازديد از مراكز علمي و نمايشگاه ها و برگزاری نمایشگاه:
بازدید طلاب از نمایشگاه های کتاب و تولیدات علمی پژوهشی، از دیگر اقدامات این مدرسه جهت ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت های تحقیقی وپژوهشی در سال 99 بشمار می آید. همه ساله واحد پژوهش مدرسه اقدام به راه اندازی نمایشگاه کتاب و تولیدات علمی طلاب می کند . در سال 99 دو نمایشگاه به مناسبت هفته پژوهش و هفته کتاب خوانی در مدرسه برگزار شده که مورد استقبال طلاب و اساتید مدرسه قرار گرفت. در این نمایشگاه کتب جدیدی که توسط مولفین مختلف تدوین شده و همچنین مقالات طلابی که در فراخوان های مختلف برگزیده شده اند در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته که طلاب و اساتید استقبال خوبی از این نمایشگاه ها داشته اند .

شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی:
از مهمترین برنامه های پژوهشی مدرسه، شرکت طلاب در فراخوان های آثار پژوهشی می باشد. واحد پژوهش مدرسه در اول هر سال تحصیلی موضوعات مختلف پژوهشی به طلاب ارائه می نماید و طلاب در خصوص این موضوعات و با بهره گیری از اساتید مشاور به تحقیق و پژوهش می پردازند و در نهایت مقالات آنها بعد از ارزیابی اولیه به فراخوان های آثار پژوهشی ارسال می گردد. همچنین در سال تحصیلی 99 موضوعات مختلف علمی در اختیار طلاب مدرسه قرار گرفته تا طلاب محترم یک موضوع را انتخاب ومقاله ای را در آن زمینه نگارش نمایند. تاکنون 20 مقاله ای که مورد تایید مدرسه قرار گرفته در شانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه ثبت شده و واحد پژوهش مدرسه در حال حاضر در حال تدوین کتاب خلاصه نشست های علمی مدرسه می باشد که بعد از تکمیل آن در کانال مدرسه بارگزاری خواهد شد.

ساماندهي و تجهيز كتابخانه:
کتابخانه یکی از بخش های مهم در هر مجموعه آموزشی و پژوهشی، است. فراهم نمودن فضای مناسب و بدون دغدغه برای دانش پژوهان در ضمن توجه دقیق به حفظ منابع نوشتاری و تکمیل آن‌ها، می تواند نقش مهمی در رشد فرآیند علمی آن مجموعه داشته باشد. بدین منظور مدرسه امام محمد باقر علیه السلام خضری با داشتن یک کتابخانه تخصصی مشتمل بر 500 جلدکتب درسی و کمک درسی و یک کتابخانه عمومی مشتمل بر بیش از 5000 جلد کتاب توانسته گام مهمی در این خصوص بردارد. همچنین یک اتاق رایانه که مجهز به نرم افزارهای مختلف علمی می باشد و سالن مطالعه همراه با میز و صندلی به ظرفیت تعداد 100 نفر در این کتابخانه وجود دارد که طلاب همه روزه می توانند از این فضا جهت تحقیق و مطالعه استفاده کنند .
گفتنی است تعداد 6 سیستم در اتاق رایانه مدرسه جهت فعالیت های پژوهشی طلاب قرار دارد.

ایجاد گروه های پژوهشی:
به همت واحد پژوهش این مدرسه و همکاری اساتید مدرسه جهت تقویت بنیه علمی طلاب، سه کارگروه فقه و اصول، ادبیات عرب، علوم عقلی متشکل از اساتید و طلاب در این مدرسه راه اندازی شده که در سال 1399 محور فعالیت های این گروه ها کتابِ موسیقی و غنا، تالیف مقام معظم رهبری (حفظه الله) و شرح خطبه های نهج البلاغه می باشد. در این گروه ها، خلاصه مطالب یادداشت برداری می شود و تا کنون مسابقات علمی مختلفی از این کتاب ها برگزار شده است.

سایر فعالیت ها:
برگزاری مسابقه معرفی کتاب وخلاصه نويسي از كتب كتابخانه، تشکیل شورای پژوهشی؛ برپایی نمایشگاه کتاب در داخل مدرسه از دیگر اقدامات واحد پژوهش این مدرسه می باشد. واحد پژوهش مدرسه در ایام تعطیلات هم با توجه به راه اندازی کانال پژوهشی مدرسه، نشست ها و کارگاه های سایر مراکز علمی و پژوهشی را تهیه و درکانال بارگزاری می نماید تا طلاب نهایت استفاده از تعطیلات را ببرند و از فضای علمی و پژوهشی دور نشوند.
علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس eitaa.com/howzehpajohesh و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنید.

 


كد خبر: 40817  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/20  |  کد خبرنگار: 2718  |  نام خبرنگار: محمد مالكي
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا