ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا(س) مشهدواحد پژوهش تحصیلات تکمیلی مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا(س) مشهد در سال تحصیلی 1399-1400، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پژوهش مبنای توسعه است و تضمینی برای استمرار توسعه به شمار می‌آید؛ همچنین، به کار بستن نتایج پژوهش‌های انجام‌شده در هر زمینه به بهبود راهکارها و روش‌های معمول در زمینه‌های موردنظر منجر می‌شود. بر این اساس مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا(س) مشهد با در نظر گرفتن اهمیت پژوهش و با حمایت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت تشویق طلاب به پژوهش انجام داده است که مروری گذرا خواهیم داشت بر اهم فعالیت‌های صورت گرفته در سال تحصیلی 1399-1400 در واحد پژوهش این مدرسه.

نشست‌ها و کنفرانس‌های علمی-پژوهشی
تحصیلات تکمیلی مدرسه علمیّه اسلام‌شناسی در راستای ایجاد انگیزه و بالا بردن اعتمادبه‌نفس طلاب در ورود به عرصه پژوهش، نشست‌هایی با عناوین « بررسي مباني فقهي رؤیت هلال ماه و دیدگاه‌های فقهاي معاصر، زن نماد فرهنگ، آسیب‌شناسی فضاي مجازي و نقش خانواده در مدیریت آن، جايگاه غدير در منابع فريقين» را در بستر فضای مجازی جهت شرکت عموم طلاب و اساتید برگزار کرده است.
کرسی‌های آزاداندیشی و جلسات نقد و نظر
ازآنجاکه بدون فضاى انتقادى سالم و بدون آزادى بیان و گفت‌وگوی آزاد، تولید علم و اندیشه دینى و درنتیجه، تمدن سازى و جامعه پردازی، ناممکن یا بسیار مشکل خواهد بود. تحصیلات تکمیلی مدرسه علمیه اسلام‌شناسی حضرت زهرا سلام‌الله علیها با توجه به موضوعات و شبهات روز، اقدام به برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با موضوعات«بررسي حرمت توهمات ذهني در لباس تقدس» و همچنین کرسی‌های نقد با عناوین «نقد قانون جذب و طرح نظریه رهایی»، «نقد نظريه رهايي»، «نقد و بررسي علت عدم قصاص پدر در قتل فرزند» کرده است.
تشکیل کارگروه‌های پژوهشی
ایجاد گروه‌های پژوهشی در قالب «کارگروه علوم قرآن و حدیث»، «کارگروه فقه»، ازجمله اقدامات دیگر واحد پژوهش تحصیلات تکمیلی مدرسه می‌باشد. این کارگروه‌ها تحت نظارت اساتید در موضوعات مربوطه پژوهش‌هایی انجام دادند و خروجی آن مقالاتی بود که برای فراخوان ارسال شد.
توجه به امر تجهیز کتابخانه
توجه به توسعه فضاهای کتابخانه‌ای همواره یکی از اولویت‌های اصلی مدرسه بوده است. این مجموعه دارای دو کتابخانه عمومی و تخصصی (علوم قرآنی و زن خانواده ) می‌باشد. کتاب‌های لازم جهت بهره‌برداری طلاب و اساتید خریداری و در اختیار آنان قرارگرفته است. همچنین حدود 15 رایانه نیز جهت استفاده طلاب و محققین در این مدرسه مهیا است.
ارائه مشاوره‌های پژوهشی
کسب مهارت‌های پژوهشی، امری تدریجی و همراه با ممارست است. معاونت پژوهش می‌تواند با همراهی، همیاری و مشاوره‌های مناسب، نقش یاریگری داشته باشد. در این راستا، مشاوره‌هایی با محوریت کسب مهارت‌های پژوهشی، انگیزه سازی و آشنایی بااهمیت پژوهشگری، نویسندگی و مقاله‌نویسی، مسئله یابی، مهارت‌های مطالعه و طرح سؤال، ویرایش متن، آشنایی با ساختار مقاله و ... به طلاب ارائه‌شده است.
نگارش مقاله و شرکت در فراخوان آثار پژوهشی
طلاب تحصیلات تکمیلی در این سال بیش از40 مقاله در سال گذشته با موضوعات فقه و اصول، علوم قرانی و فلسفه ارائه کردند که به همت واحد پژوهش این مدرسه مقالات، به پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ارسال شد که پس از بررسی داوران یک اثر رتبه سوم، 4 اثر حائز شایسته تحسین و 2 اثر عنوان شایسته تقدیر را به خود اختصاص داد.
سایر فعالیت‌ها
برگزاری کارگاه‌های فوق‌العاده پژوهشی، ارائه مشاوره‌های پژوهشی، برگزاری مسابقه معرفی کتاب و مسابقات پژوهشی و تشکیل شورای پژوهشی و ... از دیگر اقدامات پژوهشی می‌باشد که در این مدرسه صورت گرفته است.
هم‌چنین واحد پژوهش در ایام تعطیلات جهت ارتقاء سطح عملی و علمی طلاب درصدد است کارگاه‌های مهارت استفاده از رایانه (ورد، ویندوز، نحوه استفاده از نرم‌افزارهای مختلف و.. را برگزار کند.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس eitaa.com/howzehpajohesh و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنند.

 


كد خبر: 40806  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/20  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا