ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

كارنماي فعالیت‌های پژوهشي مدرسه علميه نرجس(س) تربت‌جامواحد پژوهش مدرسه علمیّه نرجس(س) تربت‌جام در سال تحصیلی 1400-1399، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پژوهش کوششی برای یافتن بهترین راه‌حل‌های ممکن در جهت حل مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف زندگی است. موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش، امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم نیز برخوردار نخواهد بود. در اين راستا واحد پژوهش مدرسه علميه نرجس(س) تربت‌جام خود را موظف دانسته تا در اين مسير، برنامه‌های متعدد و متنوعي جهت رشد توان پژوهشي طلاب برگزار کند که در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعالیت‌های آن که با حمایت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی 1400-1399 صورت گرفته است.
نشست‌ها و کنفرانس‌های علمی-پژوهشی
برگزاری مستمر نشست‌های علمی با موضوعات مهم و کاربردی در زمینه‌های مختلف می‌تواند روح پژوهش و تحقیق و کار فکری را در بین طلاب جوان زنده کرده و آن‌ها را برای درک بهتر و پژوهش محور خواندن دروس تربیت کند. بر این اساس واحد پژوهش مدرسه علمیّه نرجس (ع) تربت‌جام به جهت آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی تعداد 12 نشست علمی-پژوهشی با موضوعاتی همانند « بررسي مقتضيات عصر امام حسن (علیه‌السلام) در کتاب‌های تاريخي شيعه و اهل تسنن، تبيين مقاله اثربخشي آموزش مبتني بر درمان يكپارچه توحيدي بر ناسازگاري زوجين و ضرورت تحقيقات ميداني، تبيين مفهوم سبك زندگي از دیدگاه حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها)، اهميت و ضرورت پژوهش، چيستي، چرايي و چگونگي تحقيق و پژوهش در حوزه علوم اسلامي، به همراه بيان راهكارها (آشنايي با كليات پژوهش)، راهكارهاي پيامبر رحمت (ص) در ايجاد وحدت، نقش امام رضا(علیه‌السلام )در مذهب تشيع مسلمانان ايرانيان» را، برگزار کرده است.
کارگاه‌ها
واحد پژوهش این مدرسه به‌منظور بهینه‌سازی استفاده از فرصت‌ها و هدف‌گذاری در امر تحصیل، اقدام به برگزاری کارگاه‌های مقاله‌نویسی، استناددهی به منابع پژوهشي آموزش، روش ميداني به‌صورت كيفي، منبع شناسي، معرفي و آموزش کتابخانه‌های ديجيتالي و پایگاه‌های مجلات تخصصي و ... کرده است تا مهارت‌های پژوهشی لازم را به طلاب منتقل کند.
برگزاري نمايشگاه
با توجه به شرايط کرونايي، دو نمايشگاه در فضاي مجازي و با مشاركت 9 مدرسه از ساير مدارس علميه خواهران برپاشده است. در اين نمایشگاه‌ها به معرفي آثار پژوهشي مدارس، معرفي کتاب‌ها، نرم‌افزارها و... پرداخته شد.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
به همت اساتید و طلاب این مدرسه در سال گذشته 7 اثر به پانزدهمين فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ارسال و پس از بررسی داوران يك اثر حائز شایسته تحسین شناخته شد. همچنين تعدادی از مقالات تدوین‌شده توسط اساتيد و طلاب مدرسه، در مجلات تخصصی مشاوره مرکز مدیریت به چاپ رسيدند.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
کتابخانه مدرسه علمیّه نرجس (س) تربت‌جام حدود 3000 جلد کتاب در موضوعات مختلف و داراي 100 عضو می‌باشد و خدمات کتابخانه‌ای، علاوه بر طلاب، اساتید و کادر مدرسه به ساير ساكنين شهرستان نيز ارائه می‌شود.
تجهیز فضای کتابخانه به کتاب‌های معتبر و علمی و خارج نمودن کتاب‌های فرسوده و قدیمی از کتابخانه و اهدا کتاب به طلاب و نيز خرید هرساله‌ی کتاب از نمایشگاه‌های كتاب، ازجمله اقدامات واحد پژوهش جهت ساماندهي و تجهيز كتابخانه بوده است.
با توجه به شرايط كرونايي و عدم حضور كافي طلاب در كتابخانه مدرسه، واحد پژوهش با راه‌اندازی کانال پژوهشی مدرسه و بارگذاري فایل‌های pdf کتاب‌های درخواستی، نياز طلاب را مرتفع کرده است.
سایر فعالیت‌ها
تشکیل شورای پژوهشی، برگزاري مسابقه کتاب‌خوانی، تشکیل کارگروه‌های علمی، ارائه 200 ساعت مشاوره پژوهشي و ارائه خدمات پژوهشی و... ، از دیگر اقدامات پژوهشی در این مدرسه بوده است.
با توجه به تعطیلی مدارس و مجازی شدن آموزش‌ها، جهت ادامه فعالیت‌های پژوهشی مدرسه، کانالی در پیام‌رسان ایتا ایجادشده و بر این اساس محتوای مناسب پژوهشی در اختيار طلاب قرار می‌گیرد.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنند.

 

 


كد خبر: 40805  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/19  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا