ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌های پژوهشی مدرسه علمیّه الزهرا(س) بجستانواحد پژوهش مدرسه علمیّه الزهرا(سلام‌الله عليها) بجستان در سال تحصیلی 1399-1400، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، پژوهش کوششی برای یافتن بهترین راه‌حل‌های ممکن در جهت حل مشکلات موجود در عرصه‌های مختلف زندگی است. موفقیت و توسعه پژوهش در هر جامعه نیازمند گسترش رویکرد پژوهشی در آن جامعه است. اگر پژوهشی صورت نگیرد دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد. بدون انجام پژوهش امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم برخوردار نخواهد بود. در اين فرصت مروري گذرا خواهيم داشت بر اقدامات و فعالیت‌های واحد پژوهشي مدرسه الزهرا(سلام‌الله عليها) شهرستان بجستان که با حمایت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان در سال تحصیلی 1399-1400 صورت گرفته است.

نشست‌ها و کنفرانس‌های علمی-پژوهشی
برگزاری مستمر نشست‌های علمی با موضوعات مهم و کاربردی در زمینه‌های مختلف می‌تواند روح پژوهش و تحقیق و کار فکری را در بین طلاب جوان زنده کند و آن‌ها را برای درک بهتر و پژوهش محور خواندن دروس تربیت کند. بر این اساس واحد پژوهش مدرسه الزهرا(سلام‌الله عليها) بجستان برای آشنایی طلاب با مفاهیم علمی و معارف دینی تعداد 7 نشست علمی با عناوين « تربيت جنسي از منظر فقه با محوريت سبك زندگي ديني، شخصيت شناسي حضرت رقيه(س)، بررسي حوادث تاريخي بعد از رحلت پيامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س) و شبهات مربوط به آن، ضرورت پژوهش در حوزه‌های علميه، بررسي سيره علمي امام خميني(ره)، نوروز و سبك زندگي اسلامي و شاخصه‌های انتخاب اصلح از ديدگاه مقام معظم رهبري » را برگزار كرده است.
کارگاه‌ها
واحد پژوهش این مدرسه به‌منظور بهینه‌سازی استفاده از فرصت‌ها و هدف‌گذاری در امر تحصیل، اقدام به برگزاری کارگاه‌های «پژوهشگري و روش برداشت از قرآن، اصول خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری، اصول مقاله‌نویسی، پژوهش در بيانيه گام دوم انقلاب، آموزش word در پژوهش» کرد.
تولیدات
كتاب چكيده نشست‌های علمي مدرسه با همكاري ديگر مدارس علميه خواهران خراسان رضوي، در حال چاپ است.
بازديد از مراكز علمي و نمایشگاه‌ها و برگزاری نمایشگاه
تشويق طلاب جهت بازديد از نمایشگاه‌های مجازي «كتاب تخصصي حوزه‌های علميه» و نمايشگاه مجازي «دستاوردهاي پژوهشي مدارس علميه خواهران» از دیگر اقدامات این مدرسه، جهت ایجاد انگیزه برای انجام فعالیت‌های پژوهشی در سال جاری تحصیلی به شمار می‌آید.
شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی
به همت اساتید و طلاب این مدرسه در سال گذشته 9 اثر به پانزدهمين فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ارسال شد که پس از بررسی داوران، یک اثر حائز شایسته تحسین قرار گرفت.
ساماندهي و تجهيز كتابخانه
كتابخانه داراي 4000 جلد كتاب می‌باشد كه تعداد 90 جلد كتاب نیز در طرح تجهيز كتابخانه خريداري شد.

سایر فعالیت‌ها
علاوه بر اینکه ارائه مشاوره‌های پژوهشی، تشکیل شورای پژوهشی، برپایی نمایشگاه کتاب در داخل مدرسه از دیگر اقدامات واحد پژوهش این مدرسه بوده است، واحد پژوهش مدرسه در ایام تعطیلات، همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و مانند قبل کلاس‌های اندیشه محور خود و نشست‌های علمی و کارگاه‌ها را به‌صورت مجازی برگزار می‌کند تا طلاب نهایت استفاده را از تعطیلات برده و از فضای پژوهشی دور نشوند.
گفتنی است، علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان به کانال معاونت پژوهش در ایتا به آدرس https://eitaa.com/joinchat/1846018082C067d491c5f و یا کانال معاونت پژوهش در سروش به نشانی sapp.ir/howzehpajohesh مراجعه کنند.


كد خبر: 40804  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/19  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا