ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌‌های پژوهشی مدرسه علمیه جعفریه قاین در سال تحصیلی 1399-1400



واحد پژوهش مدرسه علمیه جعفریه قاین در سال تحصیلی 1399-1400، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان جنوبی، با توجه به این‌که پیشرفت علمی و غلبه بر مشکلات موجود در جامعه متکی به انجام پژوهش‌هایی گسترده و کاربردی در حوزه‌های مختلف است، سامان دادن به فعالیت‌های پژوهشی مدارس علمیه و طلاب جوان و خوش استعداد از اهم وظایف مدیران حوزه‌های علمیه به شمار می‌آید. از طرف دیگر با عنایت به مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه‌های علمیه و به‌ویژه حوزه علمیه خراسان در مورد تربیت اندیشمندان و نظریه‌پردازان علوم دینی بیش‌ازپیش حس می‌شود. بر این اساس، واحد پژوهش مدرسه علمیه جعفریه قاین با سرلوحه قرار دادن احادیث نورانی از حضرات معصومین علیهم‌السلام و منویات مقام معظم رهبری در این عرصه به فعالیت پرداخته است. مروري گذرا  بر اهم فعالیت‌ها، اقدامات و عملکرد واحد پژوهش در سطح دو و سه و تخصصی  تبلیغ این مدرسه در سال 1399-1400 خواهيم داشت.

نشست های علمی:
مدرسه علمیه جعفریه قاین با هدف ترویج علم در بین طلاب، تعداد 18 نشست علمی با عناوین مختلفی از جمله آسیب شناسی عبادات بر محور دعای مکارم ‌الاخلاق امام‌سجاد(علیه السلام کاربرد علم نحو در فهم صحیح قرآن موعود منتظر از دیدگاه اسلام و مسیحیت درک زیبایی هایی از آیات قرآن با استفاده از نکات بلاغی نقش ادبیات عرب در فهم و تفسیر آیات " حقوق و تکلیف متقابل حکومت و مردم، آشنایی با دجال بصره (احمد البصری)، مفهوم شناسی غناء در بیان مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)، چگونگی تدوین وگِردآوری نهج البلاغه، وظایف متقابل مردم و مسئولان در حکومت اسلامی از نگاه امام علی(علیه‌السلام)، جايگاه امامت و ويژگي هاي امام از منظر امام رضا (علیه‌السلام)، معرفی کتاب خطی ینابیع الولایه آیت الله سید ابو طالب حسینی قاینی(رحمه الله علیه)، بررسی اهمیت و جایگاه سیر مطالعاتی شهید مطهری(رحمه الله علیه)، ظرفیت‌ها و اولویت‌های پژوهش در حوزه، بررسی تطبیقی هستی شناسی، رابطه ذات و صفات الهی از دیدگاه کلام فلسفه و عرفان اسلامی، ویژگی های مسئولان انقلابی و مسئولان اشرافی، راهکارهای خود مدیریتی در فضای مجازی و نقش طلبه انقلابی در انتخابات برگزار کرده است.

کارگاه ها:
با توجه به نیاز و درخواست طلاب و با هدف آشنایی بیشتر و بهتر آنان، کارگاه‌هايي در جهت افزایش مهارت پژوهشی طلاب برگزار شده است. روش مطالعه، روش مباحثه، روش خلاصه نویسی، کارگاه روش مقاله‌نویسی و آشنایی با شیوه‌های ارسال مقاله (ویژه شانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان) از جمله موارد آن مي‌باشد.

 

نشریه:
هدف از نشریه دیواری مدرسه، انتشار مباحث جدید علمی، انتشار چکیده مقالات طلابی که در پانزدهمین فراخوان حوزه علمیه شایسته تقدیر و تحسین شده اند، آشنایی با مشاهیر قاین(بزرگان حوزه علمیه)، اخبارپژوهشی، با شهداء و ... بوده که در این برنامه تلاش می شود هر دو ماه یک نسخه چاپ و از قلم اساتید و طلاب خوش ذوق استفاده شود. همچنین از هر شماره یک نسخه به حوزه علمیه سفیران هدایت و یک نسخه به حوزه علمیه خواهران قاین ارسال و فایل پی دی اف آن درکانال‌های مدرسه جعفریه قاین بارگزاری می‌شود.

کتابخانه و امور رایانه:
فاز اول مدرسه جعفریه قدیمه قاین درسال 96 و با حضور با برکت آیت الله سید مصباح عاملی(دامت برکاته) افتتاح شد و در فضای آن کتابخانه سطح 2 و 3 و تخصصی تبلیغ با حدود 7000 جلد کتاب در موضوعات مختلف ایجاد گردید که دارای سالن مطالعه، اتاق امور رایانه با 2 سیستم فعال و مجهز به نرم افزار های علوم اسلامی نور می باشد.

طرح اهداء دانایی:
به مناسبت هفته پژوهش، نمایشگاه طرح اهداء دانایی در مدرسه جعفریه قدیمه شهرستان قاین برگزار شد. در این نمایشگاه منتخبی از کتب اهدایی امام جمعه محترم، مدیریت محترم مدرسه، اساتید، روحانیون، اداره کتابخانه‌های شهرستان، اداره فرهنگ و ارشاد قاین و... در معرض دید طلاب، اساتید و مسئولین دانشگاه‌های قاین قرار گرفت.
خاطر نشان می‌شود در این طرح بالغ بر ۳۵۰۰ جلد کتاب جذب، و از واقفین کتاب با لوح سپاس تجلیل به عمل آمد.

ارائه مشاوره‌های پژوهشی:
واحد پژوهش مدرسه جعفریه قاین برای ارتقاء سطح دانایی و توانایی طلاب مدرسه در نگارش مقالات و تحقیقات درسی خود، آماده ارائه خدمات مشاوره‌ایی به صورت فردی و گروهی بوده و در طول سال تحصیلی تمام تلاش خود را برای ارائه مشاوره‌‌های لازم جهت برطرف کردن مشکلات طلاب در عرصه تحقیق و پژوهش، از اساتید موفق در امر پژوهش بهره‌مند شده است.

کنفرانس‌های علمی:
هدف از این برنامه، ارزیابی و نقد علمی مقالات طلاب (هم از جهت روشی و هم محتوایی)، آشنایی طلاب با روش نقد علمی، آشنا شدن طلاب با تدوین مقاله علمی است که در این راستا کنفرانسی با موضوع نقش اِعراب در ترجمه وتفسیر قرآن کریم برگزار گردید.

پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان:
از 65 اثری که از طلاب و اساتید محترم مدرسه به دبیرخانه پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ارسال شد، یک اثر دارای شایسته تقدیر و سه اثر شایسته تحسین شده و مسئول پژوهش مدرسه نیز به عنوان ارزیاب برتر در پانزدهمین فراخوان معرفی شد.

بروزرسانی تابلوی پژوهشی مدرسه و ایستگاه معرفی کتاب:
عناوین مندرج در تابلوی پژوهشی شامل؛ گزارش تصویری و خلاصه‌ای از برگزاری برنامه‌های پژوهشی مدرسه (نشست علمی،مسابقه کتابخوانی ،کارگاه و....) درج اسامی طلاب به همراه موضوعات تحقیق و اساتید مشاور، بیان آیات، احادیث و کلام بزرگان در مورد اهمیت فراگیری علم، اعلام اسامی طلاب شایسته تقدیر و تحسین در پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان بوده است.
همچنین به منظور معرفی تازه های نشر، ایستگاه معرفی کتاب ایجاد شده که در راستای ایجاد انگیزه طلاب به کتاب وکتابخوانی، عناوین کتب مختلف نظیر کتاب غناء، تالیف مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی)، کتاب رَه افسانه (نقد و بررسی فرقه یمانی بصری)، کتاب سلسله نشست های اقتصاد ما، کتاب مسائل جدید کلامی و کتاب نظریه ها عدالت اقتصادی معرفی شده است.

تریبون آزاد:
هدف از برنامه را می‌توان تقویت روحیه نقادانه، تقویت روحیه حقیقت‌جویی، بیان دیدگاه‌ها و سؤالات پیرامون موضوعات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، ایجاد فضای مناسب برای طرح و بیان اندیشه‌های نو بیان نمود. در این جهت در سال گذشته یک تریبون با عناوین «ارتقای حوزه علمیه جعفریه قاین» برگزار شد. در این جلسه جمعی از طلاب، اساتید و فضلاء شهرستان، در راستای ارتقای حوزه علمیه شهرستان به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

تشکیل شورای آموزشی و پژوهشی مدرسه:
در طول سال تحصیلی گذشته تعداد 7 جلسه برگزار شد که از اهم مصوبات آن می‌توان به تدریس با کیفیت در فضای مجازی، ارتقاء شرایط مطلوب جهت استفاده از کتابخانه، کیفیت تدریس و برگزاری کلاس‌ها به صورت کارگاه جهت برنامه های دهه فجر، برنامه‌ریزی جهت هفته پژوهش و تجلیل از طلاب محترم فعال در برنامه های آموزشی و پژوهشی اشاره کرد.
لازم به ذکر است، در حال حاضر با توجه به تعطیلی مدارس و مجازی شدن آموزش ها، جهت ادامه فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی مدرسه، یک کانال برای طلاب سطح 2 و3 و یک کانال برای طلاب تخصصی تبلیغ در پیام‌رسان ایتا ایجاد شده و بر این اساس محتوای مناسب پژوهشی درکانال‌های ایجاد شده بارگذاری می‌شودکه علاقمندان می‌توانند جهت اطلاع از فعالیت‌های مدرسه سطح 2 و3 وتخصصی تبلیغ در پیام‌رسان ایتا به آدرس‌های ذیل مراجعه نمایند.
https://eitaa.com/joinchat/4030070822C79d981b94b
https://eitaa.com/joinchat/1390542890Cc7305b24de

 

 


كد خبر: 40800  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/15  |  کد خبرنگار: 2718  |  نام خبرنگار: محمد مالكي
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا