ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌‌های پژوهشی مدرسه تخصصی امیر المومنین علیه السلام بیرجند در سال تحصیلی 1399-1400واحد پژوهش مدرسه تخصصی امیر المومنین علیه السلام بیرجند در سال تحصیلی 1399-1400، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان جنوبی، با توجه به این‌که پیشرفت علمی و غلبه بر مشکلات موجود در جامعه متکی به انجام پژوهش‌هایی گسترده و کاربردی در حوزه‌های مختلف است، سامان دادن به فعالیت‌های پژوهشی مدارس علمیه و طلاب جوان و خوش استعداد از اهم وظایف مدیران حوزه‌های علمیه به شمار می‌آید. از طرف دیگر با عنایت به مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه‌های علمیه و به‌ویژه حوزه علمیه خراسان در مورد تربیت اندیشمندان و نظریه‌پردازان علوم دینی بیش‌ازپیش حس می‌شود. بر این اساس، واحد پژوهش مدرسه علمیه رضویه بیرجند با سرلوحه قرار دادن احادیث نورانی از حضرات معصومین علیهم‌السلام و منویات مقام معظم رهبری در این عرصه به فعالیت پرداخته است. مروري گذرا خواهيم داشت بر اهم فعالیت‌ها، اقدامات و عملکرد واحد پژوهشی مدرسه تخصصی امیر المومنین علیه السلام بیرجند در سال 1399-1400.

جلسات علمی:
از برنامه های مهم مدرسه تخصصی امیرالمؤمنین علیه السلام بیرجند با دو رشته تخصصی علوم و معارف قرآن و کلام اسلامی، برگزاری جلسات علمی- آموزشی و انگیزشی است که با حضور اساتید برجسته در راستای آشنایی هر چه بیشتر طلاب علوم دینی با مفاهیم ناب اسلامی صورت می گیرد. هدف اصلی از برگزاری این نشست ها تقویت برنامه ها و نظام آموزشی مدرسه می باشد که در این راستا جلسات متعددی برگزار شده است.
در سال تحصیلی 99-1400 تعداد جلسات علمی برگزار شده اعم از نشست علمی/ مناظرات/ کنفراس/ کرسی‌های آزاد اندیشی و... بالغ بر 50 جلسه بوده است. افزون بر آن؛ قابل ذکر است که مطابق با درخواست معاونت پژوهش مبنی بر برگزاری سلسله جلسات درس‌هایی از نهج البلاغه با محوریت کتاب ارزشمند شرح نهج‌البلاغه از مقام معظم رهبری(مدظله العالی)؛ این سلسله جلسات در قالب 45 جلسه نیز برگزار شده است.

اهداف نشست های علمی:
1. ارائه و تبادل مباحث و یافته‌های جدید در حوزه های مختلف علوم اسلامي
2. آشنایی طلاب و پژوهشگران با دیدگاه‌ها و نظریه‌های علمی دو رشته تخصصی
3. تبیین و نقد دیدگاه‌ها و نظریه‌های علمی
4. تقویت برنامه‌های آموزشی دو رشته تخصصی موجود
5. ایجاد زمینه مناسب جهت تقویت روحیه نقد علمی و پرسشگری در بين طلاب و پژوهشگران
6. گسترش فرهنگ هم‌اندیشی و ارتقاء توانایی‌ها و ظرفیت‌‌های علمی
7. برطرف شدن اشکالات و شبهات طلاب در موضوعات دو رشته تخصصی
برخی از موضوعات مهم جلسات برگزار شده:
1. چرا فلسفه باید در حوزه علمیه برقرار بماند؟
2. ضرورت و اهمیت تحقیق و پژوهش در حوزه‌های علمیه
3. درس هایی از نهج البلاغه (با محوریت کتاب شرح نهج البلاغه اثر مقام معظم رهبری «مدظله العالی»).
4. بایسته های پژوهشی در صحیفه سجادیه
5. تفسیر موضوعی قرآن کریم از دیدگاه آیت الله مصباح یزدی رحمه الله علیه
6. بررسي ابعاد مهم شخصيت علمي شهيد دكتر محسن فخري زاده
7. مديريت زمان و برنامه‌ريزي براي مطالعه و پژوهش در فضاي مجازي

کارگاه های پژوهشی:
بدیهی است که برگزاری کارگاه‌های پژوهشی در مدارس علمیه موجب ایجاد مهارت و مهارت افزایی بین طلاب علوم دینی در عرصه‌های علمی و فنی خواهد بود. مدرسه تخصصی امیرالمؤمنین علیه‌السلام نیز در طول سال‌های تحصیلی، برنامه‌ریزی‌های متنوعی در راستای برگزاری کارگاه‌های مهارتی و مهارت افزایی داشته که برخی از مهم‌ترین موضوعات آن‌ها عبارتند از:
1. دوره کارگاه شیوه نوین مقاله نویسی (شکلی/ محتوایی)
2. دوره کارگاه پایان نامه نویسی
3. دوره کارگاه شیوه خلاصه نویسی
4. دوره کارگاه آموزشی one not word / power point / (مقدماتی و پیشرفته)
5. کارگاه مهارت مطالعه و یادداشت برداری.

ارائه مشاوره‌های پژوهشی:
پژوهش و تولید علم، یکی از رسالت‌های مهم حوزه‌های علمیه است که فرایندی زمان بر، تخصصی و نیازمند دسترسی به منابع علمی است. رسالت مهم ما مسئولین اجرایی و اساتید محترم، زدودن موانع پژوهشی و تسهیل فرایند تحقیق برای پژوهشگران است تا شعار «هر طلبه یک پژوهشگر» را به واقعیتی جاری و ساری در حوزه‌های علمیه تبدیل کنیم. بدیهی است همیاری پژوهشی اساتید معزز و خبره گامی مهم در کمک علمی به طلاب پژوهشگر و زدودن زمینه های پژوهش هراسی خواهد بود.
با توجه به شناختی که نسبت به طلاب در مدارس وجود دارد با مشاوره‌دهی هدفمند و برنامه‌ریزی شده می‌توانیم از امکانات موجود بهترین و بالاترین بهره‌مندی را داشته باشیم. مدرسه تخصصی امیرالمؤمنین علیه السلام مفتخر است نسبت به امر مشاوره‌دهی در راستای مسأله پژوهش و تولید علم با کمک اساتید خبره نهایت اهتمام‌ورزی را داشته و ماهانه بیش از 80 ساعت به این امر اختصاص یافته است.

ساماندهی و تجهیز کتابخانه:
کتابخانه مرکز تخصصی امیرالمؤمنین علیه السلام نسبت به دو رشته تخصصی موجود، کتب علمی و آموزشی مورد نیاز را به تعداد 5000 جلد جمع آوری کرده و به صورت سالانه نیز به تعداد این کتب افزوده می‌شود.
از ابتدای تأسیس این مرکز تخصصی اهتمام ویژه‌ای نسبت به خرید و جمع آوری کتب مرتبط با دو رشته تخصصی و همچنین سایر کتب علمی و مطالعاتی مورد نیاز وجود داشته است و در راستای غنی سازی و تکمیل نواقص پیگیری جدی وجود دارد.
رده‌بندی کتابخانه مدرسه تخصصی به روش کنگره است که از روش‌های مهم طبقه‌بندی و سازماندهی منابع کتابخانه‌ای بشمار می‌آید. رده کنگره با حروف انگلیسی کدگذاری شده (۲۱رده اصلی) و به کمک ترکیب حروف رده‌های فرعی و سپس با افزودن اعداد زیر رده‌ها گسترش می‌یابد.

برگزاری نمایشگاه‌های پژوهشی:
با توجه به اینکه؛ عمق دادن به تحقیقات، روز آمد ساختن آن‌ها و اطلاع‌رسانی سریع و مناسب از رسالت‌های عمده‌ی مراکز پژوهشی است واحد پژوهش مدرسه با همکاری مسئول محترم کتابخانه با برپایی چندین نمایشگاه، گامی مثبت در این مسیر برداشته است.
قابل ذکر است که نمایشگاه‌ها در دو مرحله به صورت حضوری و چندین مرحله به صورت مجازی و با معرفی و نقد کتب در کانال بانک اطلاعات مدرسه برگزار می‌گردد.
 


كد خبر: 40769  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/08  |  کد خبرنگار: 2718  |  نام خبرنگار: محمد مالكي
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا