ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

کارنما؛ فعالیت‌‌های پژوهشی مدرسه علمیّه رضویه بیرجند در سال تحصیلی 1399-1400واحد پژوهش مدرسه علمیّه رضویه بیرجند در سال تحصیلی 1399-1400، فعالیت‌های گسترده‌ای در جهت ترویج فرهنگ پژوهش انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان جنوبی، با توجه به این‌که پیشرفت علمی و غلبه بر مشکلات موجود در جامعه متکی به انجام پژوهش‌هایی گسترده و کاربردی در حوزه‌های مختلف است، سامان دادن به فعالیت‌های پژوهشی مدارس علمیه و طلاب جوان و خوش استعداد از اهم وظایف مدیران حوزه‌های علمیه به شمار می‌آید. از طرف دیگر با عنایت به مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه‌های علمیه و به‌ویژه حوزه علمیه خراسان در مورد تربیت اندیشمندان و نظریه‌پردازان علوم دینی بیش‌ازپیش حس می‌شود. بر این اساس، واحد پژوهش مدرسه علمیه رضویه بیرجند با سرلوحه قرار دادن احادیث نورانی از حضرات معصومین علیهم‌السلام و منویات مقام معظم رهبری در این عرصه به فعالیت پرداخته است. مروري گذرا خواهيم داشت بر اهم فعالیت‌ها، اقدامات و عملکرد واحد پژوهشی مدرسه علمیه رضویه بیرجند در سال 1399-1400.


نشست‌ها و کنفرانس‌های علمی-پژوهشی:
با توجه به گستردگی زمینه‌های علمی، جنبش نرم‌افزاری و نیاز روزافزون به تبادل نظر، تعمیق و گسترش مباحث علمی به ویژه اندیشه‌های نو در زمینه علوم انسانی با رویکرد اسلامی، برگزاری نشست‌های علمی امری ضروری است.
نکته بسیار مهم در این زمینه استفاده از اساتید و پژوهشگران نامدار کشور نظیر حجج اسلام آقایان خسروپناه، غفاری‌فر، زمانی و احمد حسین شریفی بوده که بر این اساس واحد پژوهش مدرسه رضویه بیرجند تعداد 30 نشست علمی و کنفرانس را در موضوعاتی همچون لمپنیسم اجتماعی و سیاسی در فضای مجازی، خدمات علمی و آموزشی علامه مصباح در حوزه دانش اخلاق و فلسفه اخلاق، فقه سیاسی و نقش آن در حکومت اسلامی، نقش زمان و مکان در فهم دین، نقش شهید فخری‌زاده در پیشرفت علمی کشور برگزار نموده است.


کارگاه‌ها:
کارگاه‌های علمی پژوهشی در سطح 1 با هدف تبادل نظر در موضوعات کارشناسی شده می‌تواند تاثیر مثبتی در پژوهشگر به وجود آورد به گونه‌ای که مفاهیم نظری با فعالیت‌های عملی همراه می‌شود و دستآورد این همراهی یادگیری کاربردی طالب محترم می‌باشد. در این راستا واحد پژوهش مدرسه علمیه رضویه بیرجند جهت ارتقاء مهارت تاليف طلاب محترم نسبت به برگزاری کارگاه مقاله نویسی در 9 هفته به تعداد 30 جلسه براي سه گروه از طلاب مستعد، کارگاه پاسخ به شبهات در جهت دفاع از مبانی و اعتقادات اسلام و شیعه هر هفته روزهای دوشنبه در 7 هفته به میزان 13 جلسه، کارگاه ادبیات عرب با موضوع عوامل در نحو با تاکید بر ادعیه در 5 جلسه کارگاه ادبیات عرب را برگزار نموده که در مجموع تعداد 48 کارگاه بوده است.


بازديد از مراكز علمي و نمايشگاه ها و برگزاری نمایشگاه:
متاسفانه بر خلاف سال‌های گذشته به حهت فراگیری بیماری کرونا و عدم حضور طلاب در مدرسه نتوانستیم فعالیتی در این زمینه داشته باشیم لکن بعضی از برنامه‌ها و نشست‌های مدارس حوزه علمیه خراسان، اطلاع‌رسانی شده است.
همچنین حضور طلاب محترم در نمایشگاه‌های مجازی که از طرف مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و نمایشگاه کتاب تهران برگزار شده از دیگر موارد در این عرصه می‌باشد.


شرکت در فراخوان‌های آثار پژوهشی:
به همت اساتید و طلاب این مدرسه در سال گذشته حدود 50 اثر به پانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه خراسان ارسال شد که پس از بررسی داوران 5 اثر حائز شایسته تحسین قرار گرفت. در سال جاری نیز در حال حاضر حدود 20 اثر به شانزدهمین فراخوان آثار پژوهشی حوزه علمیه ارسال شده و ان شاء الله امید است تعداد آثار به 50 اثر برسد.


ساماندهي و تجهيز كتابخانه:
کتابخانه مدرسه علمیه رضویه به عنوان کتابخانه مرجع در شهرستان بیرجند همیشه مورد مراجعه طلاب و روحانیون بوده است. در این کتابخانه که ظرفیت پذیرش تعداد 120 نفر را دارد، حدوداً 2200 عنوان در 16000 جلد کتاب وجود دارد که تعداد تقریبی 15000 آن در نرم‌افزار مربوطه ثبت شده است.
یکی از برنامه‌های واحد پژوهش مدرسه علمیه رضویه بیرجند در امور کتابخانه، راه‌اندازی تالار محققان می‌باشد که طلاب گرامی بعد از گرفتن امتیازات پژوهشی می‌توانند از این مکان استفاده علمی پژوهشی داشته باشند.
شایان ذکر است در فضای پژوهشی مدرسه تعداد 8 سیستم قابلیت دسترسی به نرم‌افزارهای نور، سایت نورمگز و کتابخانه‌های دیجیتال جهت تحقیق و پژوهش اساتید و طلاب محترم مدرسه راه‌اندازی گردیده و در سال تحصیلی 1399-1400 نیز تعداد 400 جلد کتاب خریداری شده است.


ایجاد گروه‌های پژوهشی:
طبق فرمایش امیر مؤمنان علی علیه السلام هیچ حامی و پشتیبانی استوارتر و محکم‌تر از مشورت کردن نیست. در همین راستا، شورای پژوهشی مسئولین متشکل از مدیر محترم مدرسه، مسئول پژوهش، مسئول امور نشریه، مسئول واحد اساتید، مسئول امور تربیتی، مسئول آموزش و شورای پژوهشی طلاب نیز متشکل از 5 نفر از طلاب از هر پایه تحصیلی تشکیل شده که با بخش‌های مختلف مدرسه همکاری لازم را دارند. از جمله اهداف ایجاد گروه‌های پژوهشی می‌توان به شناسایی نیاز طلاب محترم، رسیدن به روش مناسب در جهت رفع نیاز آنان، استقبال از ایده‌های پژوهشی، طرح سوالات مسابقات علمی و ارزیابی پژوهشی طلاب مدرسه اشاره کرد.
همچنین از مهم‌ترین گروه‌های پژوهشی فعال مدرسه نیز می‌توان به گروه بینش مطهر متشکل از اساتید محترم مدرسه (هفته ای یک جلسه مباحثه آثار شهید متفکر مرتضی مطهری رحمه الله)، گروه مهدویت، گروه ادبیات عرب در زمینه هم‌فکری جهت شناسایی کتب مهم ادبی و شناسایی وضعیت طلاب مدرسه در زمینه ادبیات عرب بیان نمود.

سایر فعالیت‌ها:
برگزاری نمایشگاه کتاب (مجازی و حضوری)، کرسی آزاد اندیشی در موضوع جایگاه و تاثیر دروس حوزوی در علوم اسلامی و شناخت اسلام، کرسی آزاد اندیشی در موضوع راه کارهای مقابله با نشریات هتاک، مسابقات کتابخوانی، برگزاری مناظره با موضوعات چالشی، مشاوره پژوهشی، پیگیری و مدیریت فرآیند اجرای فراخوان آثار پژوهشی، پیگیری امور مجله و نشریه مدرسه، تشکیل شورای پژوهشی مدرسه و پیگری اجرای مصوبات، راه‌اندازی تابلوی پژوهشی در کانال اطلاع‌رسانی مدرسه، پیگیری و فعال نمودن امور پژوهشی در تابستان، تهیه گزارش مناسب از برنامه‌ها وفعالیت‌ها، همکاری با معاونت پژوهش استان، تکمیل زیرساخت‌های پژوهشی، تجلیل از برترین‌ها، معرفی کتاب و کتابخانه‌های مهم کشور در فضای مجازی از دیگر اقدامات پژوهشی می‌باشد که در این مدرسه صورت گرفته است.
 


كد خبر: 40719  |  تاریخ درج خبر: 1400/04/09  |  کد خبرنگار: 2718  |  نام خبرنگار: محمد مالكي
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا