ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

سید بزرگوار و فداکارآیت الله سیدمحمدرضا سعیدی در طول مبارزات خود علیه رژیم طاغوت به افشاگری های مختلف پرداخت و برای مردم در تبیین طریق انقلاب روشنگری ها کرد و 20 خرداد 1349 در این راه توسط ساواک در زندان به شهادت رسید.

آیت الله سیدمحمدرضا سعیدی از جمله مبارزان دوران انقلاب است که در مشهد مقدس چشم به جهان گشود و ضمن فراگیری دروس حوزوی نزد اساتیدی همچون: ادیب نیشابوری، شیخ هاشم و شیخ مجتبی قزوینی، شاهد استبداد و اختناق رضاخانی و نابسامانی های دوران بود و در همان زمان جرقه های خروش ملت را مشاهده می کرد. این روحیه انقلابی با عشق کامل به امام خمینی ره متبلور بود؛ این علاقه و محبت نه از روی احساس، بلکه آمیخته با شناخت و یقین به شخصیت بزرگ بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رخ داد و مطیع محض ولی فقیه زمانش بود.
از این رو، این شهید والامقام هرگز یک قدم جلوتر از فرمایش امام خمینی ره برنداشت و همین نگاه بلند موجب شد که به طبع اثری فاخر در معرفی ولی زمانش بپردازد و این اوج دلدادگی را در نقل مضمونی از علامه امینی، صاحب کتاب عظیم الغدیر، مشاهده می کنیم که نگاشته است: «آگاه باشید همانا خمینی ذخیره خداست برای شیعه... دعا کنید [و] با تضرّع از خداوند بقای امام خمینی را بخواهید؛ زیرا تنها همین وجود امام خمینی در اندام رجال شیعه غیرت و شجاعت می دمد.»
آیت الله شهید سعیدی، مبلغی است که در راه ترویج و تبیین دین و مبارزه با فساد و ظلم طاغوت در زمره مردان عشق و حقیقت قرار گرفت و به نشر فرهنگ دینی و انقلابی پرداخت و در این وادی به تشکیل کانون مبارزات انقلابیون تهران و مقابله با طرح های ستمگرانه رژیم پهلوی پرداخت و از سوی دیگر با ایجاد تشکیلاتی منسجم، به مسئله امر به معروف و نهی از منکر توجه واهتمام خاصی داشت.
این سید بزرگوار و فداکار، در طول مبارزات خود علیه رژیم طاغوت به افشاگری های مختلف پرداخت و برای مردم در تبیین طریق انقلاب روشنگری ها کرد. به طور مثال در یکی از سخنرانی های افشاگرانه مورخ 9/8/1345 می گوید: «پریروز چند نفر به من گفتند که در صحبت های خود کمی رعایت کنم. در جواب به آنها گفتم: به خدا در زندان خیلی راحت ترم و هیچ ترسی ندارم. اگر دستگاه می خواهد ما صحبت نکنیم بیاید قرآن را از ما بگیرد؛ چون ما تابع قرآن هستیم. آقایان، تا می توانید با یکدیگر متحد بشوید و در محافل و مجالس روضه خوانی حضور یابید؛ چون همین مسجد سنگر اسلام است. با اتحاد و همبستگی جلو ظلم و بی دینی ها را بگیرید.»
هر چند راه پیش رو انقلابیون مشخص بود اما به هر حال طاغوت پهلوی دست از دور کردن مردم از انقلاب و دین بر نمی داشت و همه سعی خود را به منظور فاصله داشتن بین دین و سیاست، به کار می گرفت. آیت الله شهید سعیدی در جایی به مناسبت مجلس عزاداری اباعبدالله علیه السلام به تلاش رژیم طاغوت برای جدایی دین از سیاست و حکومت اشاره می کند و می گوید: «ما وسیله تبلیغ نداریم، ولی امام حسین داریم که از طریق مجالس امام حسین می توانیم دین را ترویج کنیم. ولی دست دشمن درصدد تعطیل و یا تحریف مجالس امام حسین علیه السلام است. تعدادی هم هستند که سینه می زنند ولی نماز صبح را نمی خوانند. افسوس که دستگاه روضه خوانی را از دین جدا کرده اند. این موضوع خیلی خطرناک است؛ آخر روضه خوانی برای زنده کردن دین است من نمی دانم این چه وضعی است که برای ما درست کرده اند.»

شهادت آیت‌الله سعیدی
شهادت این حوزوی مبارز در 20 خرداد 1349 توسط ساواک در زندان با واکنش سریع مردم ایران مواجه شد و در بسیاری از نقاط کشور مراسم بزرگداشت و ترحیم برگزار کردند که البته این مراسم ها با عکس العمل ساواک همراه بود. این نکته را می توان در کتاب «شهید آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی به روایت اسناد» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده دید. در این کتاب آمده است: با شهادت آیت‌الله‌ سعیدی ساواک به مأمورین خود این ‌چنین دستور داد: «با توجه به فوت محمدرضا سعیدی خراسانی دقیقاً مراقبت‌های لازم معمول و از اشاعه‌ مطالب تحریک‌آمیز در مورد فوت وی جلوگیری و در مراسم سوم و هفتم نامبرده منحصراً اقوام و بستگان او حق شرکت را دارند و از برگزاری هرگونه مراسمی [به‌] وسیله‌ اشخاص با همکاری شهربانی و ژاندارمری محل، جلوگیری و اشخاصی که در این زمینه فعالیت و تبلیغ می‌نمایند دستگیر و با تشکیل کمیسیون امنیت اجتماعی محل حداقل به مدت سه‌سال تبعید و محل آن متعاقباً اعلام خواهد شد.»

پیام تسلیت امام خمینی ره
وقتی خبر شهادت آیت الله سعیدی به بنیانگذار جمهوری اسلامی در نجف اشرف رسید، ایشان بسیار متأثر شدند و با صدور اعلامیه ای نوشتند: «این تنها مرحوم سعیدی نیست که با این وضع اسف انگیز در گوشه زندان از پای درمی آید، بلکه چه بسا افراد مظلوم و بی گناه به جرم حق گویی در سیاه چال های زندان مورد ضرب و شتم و شکنجه های وحشیانه و رفتار غیرانسانی قرار می گیرند. من قتل فجیع این سید بزرگوار و فداکار را که برای حفظ مصالح مسلمین و خدمت به اسلام جان خود را از دست داد، به ملت اسلام عموما و به خصوص به ملت ایران تعزیت می دهم.»

 


كد خبر: 40537  |  تاریخ درج خبر: 1400/03/19  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا