ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

واگذاری نحوه‌ی برگزاری امتحانات به مدارس، اتفاق خوبی استمدیر مدرسه علمیه امام کاظم(ع) جاجرم گفت: برگزاری امتحانات دروس پایه سوم و پنجم به‌صورت متمرکز و حضوری از سوی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان، اتفاق خوبی بود که در جهت ارزشیابی مدارس و کیفیت‌سنجی آموزش، برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقی خراشاهی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، با اشاره به برگزاری امتحانات دروس پایه سوم و پنجم به‌صورت متمرکز و حضوری از سوی مرکز مدیریت، گفت: در جهت ارزشیابی مدارس و کیفی سنجی آموزش‌ها، واگذاری نحوه‌ی برگزاری سایر امتحانات به مدارس علمیه، اتفاق خوبی است.
وی با تأکید بر حضوری برگزار کردن امتحانات پایانی حوزه، تصریح کرد: به‌تناسب شرایط و رنگ‌بندی شهرها باید تدبیر شود و ما در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) جاجرم، درس‌هایی را به‌صورت مجازی و دروسی را با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، به‌صورت حضوری برگزار می‌کنیم.
مدیر مدرسه علمیه امام کاظم(ع) جاجرم، در ادامه با اشاره به شیوع بیماری کرونا و شرایط به وجود آمده که تمامی ارگان‌های تعلیم و تربیت همچون آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه را به مخاطره انداخت، گفت: حوزه‌های علمیه در شرایط خاص و با محدودیت برگزاری کلاس‌ها، با سرعت در فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم در سامانه‌ی LMS2، آموزش مجازی را در پیش گرفت و حتی یک روز بحث آموزش در هیچ مدرسه علمیه‌ای تعطیل نشد.
حجت‌الاسلام والمسلمین خراشاهی به بهره‌مندی از سیستم آموزش مجازی به خاطر عدم عقب‌افتادگی از آموزش‌ها، اشاره و ابراز کرد: ضمن تدریس استاد در حال برخط (آنلاین)، طلبه سؤال را جویا می‌شود و در همان زمان کلاس، پاسخ را دریافت می کند.
وی افزود: در مدل کلاس‌های ضبط‌ شده و آفلاین، حالتی همانند گوش دادن به نوار صوت است و هیچ پرسش و پاسخی صورت نمی‌گیرد و از سویی، عدم فرهنگ‌سازی استفاده از فضای مجازی و آمادگی افراد در بحث تحصیل آنلاین و آفلاین را یکی از مخاطرات جدی سیستم مجازی برای آموزش‌ها برشمرد.
مدیر مدرسه علمیه امام کاظم(ع) جاجرم ادامه داد: با توجه به تمام تلاش مدیران، اساتید و دلسوزان در مدارس علمیه برای ارتقا تهذیب و تزکیه نفس در طلاب، ضررهای دوری از فضای معنوی حضوری حوزه ها را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: باید دقت داشت که ورود به فضاهای غیردرسی در عرصه باز مجازی برای افراد مهیا است.
وی اضافه کرد: در زمان حضور طلبه در حوزه‌های علمیه، درک از درس و ارتباطات بین اساتید و شاگردان با یکدیگر و ایجاد فضاهای دوستانه رقابت علمی، فرهنگ مطالعه و مباحثه و ... وجود داشت اما در مدل مجازی، عدم برقراری ارتباط باعث کاهش انگیزه ادامه تحصیل در فرد و ایجاد آسیب‌های روحی و ... در تحصیل می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین خراشاهی ضمن تأکید بر اینکه امتحانات باید تا حد امکان به‌صورت حضوری برگزار شود، در پایان گفت: بر خلاف آنچه برخی صرفاً برای گرفتن مدرک و نمره، تحصیل می‌کنند در حوزه‌های علمیه، تسلط بر مباحث و مبانی حوزوی مطرح است که باید با دقت نظر و درک حضور به ثمر نشیند.

 

 


كد خبر: 40536  |  تاریخ درج خبر: 1400/03/19  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا