ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دومین جلسه از نشست تخصصی «مقایسه ساختار قرآن و عهدین» برگزار شدهیئت اندیشه‌ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، دومین جلسه از نشست تخصصی «مقایسه ساختار قرآن و عهدین» را به‌صورت مجازی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام دکتر جواد باغبانی آرانی در دومین نشست تخصصی «مقایسه ساختار قرآن و عهدین» از سلسله جلسات « کلمه سوا» هیئت اندیشه‌ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش این حوزه، گفت: قرآن، واحد است و نسخه‌ی دیگری ندارد حال‌آنکه تعدد نسخ در کتاب‌های تورات و انجیل مشهود است.
عضو هیئت‌علمی موسسه امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه 5 کتاب اول عهد عتیق را تورات می‌نامند و 4 کتاب به نام انبیای بزرگ و 12 کتاب با نام انبیای دیگر نام‌گذاری شده‌اند، گفت: 4 کتاب اول عهد جدید نیز، انجیل نام دارند زیرا این کتاب‌ها بر فدای حضرت عیسی و رستاخیز ایشان دلالت می‌کنند. سه انجیل نخست، به دلیل شباهت و هماهنگ بودن در ارائه گزارش از زندگی حضرت عیسی، به «اناجیل همنوا» معروف شدند.
حجت‌الاسلام باغبانی آرانی، افزود: کتاب پنجم از عهد جدید به ذکر زندگی‌نامه مبلغان مسیحی در 100 سال اول مسیحیت می‌پردازد که با عنوان «رسول» از آن یاد می‌کنند و بنابراین واژه "رسول" در اصطلاح اسلام با اصلاح مسیحیت تفاوت دارد.
وی با اشاره به اینکه یهودیان برای قسمت‌های مختلف کتاب مقدس، نام‌هایی انتخاب کرده‌اند که برخی قسمت‌ها از دو نام  مانند «سِفر لاویان» که نام دیگر آن «راهنمای کاهنان» می‌باشد، برخوردار هستند، گفت: نام‌گذاری برخی قسمت‌ها بر اساس موضوع مذکور در آن کتاب می‌باشد، مانند سِفر آفرینش که به خلقت انسان می‌پردازد و گاهی نیز اسم قسمت‌ها با محوریت نام مؤلف کتاب است، مانند ارمیا و اشعیا.
وی در ادامه با بیان اینکه محتوای قرآن به سه بخش اعتقادی، احکام و اخلاق تقسیم می‌شود، تصریح کرد: موضوعات اعتقادی بیشتر در سوره‌های مکی و موضوعات احکام در سوره‌های مدنی ملاحظه می‌شود.
عضو هیئت‌علمی موسسه امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه تعدد نسخه در مورد تورات وجود دارد و نام اختصاری آن از نگاه یهودیان "تنخ " می‌باشد که حرف «ت » بر تورات و حرف «ن» بر نبییّن و «خ» بر خطب یا کتب دلالت می‌کند، در پایان گفت: عهد جدید از تعدد نسخ برخوردار است و به چهار موضوع زندگی‌نامه و سخنان حضرت عیسی(ع)، زندگی‌نامه و سخنان رسولان، نامه‌های رسولان و آینده کلیسا، تقسیم می‌شود.


كد خبر: 40263  |  تاریخ درج خبر: 1400/02/11  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا