ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

برگزاری دومین جلسه از سلسله نشست‌های پژوهشی ادعیه شناسیواحد پژوهش مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س) مشهد، دومین جلسه از سلسله نشست‌های پژوهشی ادعیه شناسی را به‌صورت مجازی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دومین جلسه از سلسله نشست‌های پژوهشی ادعیه شناسی با موضوع «مضمون شناسي دعاي شريف افتتاح» و با حضور حامد علی پور، استاد دانشگاه و پژوهشگر به همت واحد پژوهش مدرسه علمیه پیروان حضرت زهرا(س) مشهد به مناسبت ماه مبارک رمضان، به‌صورت مجازی برگزار شد.
استاد این نشست پژوهشی، بابیان اینکه دعای شریف افتتاح مضامین بسیار عالی، عمیق و فوق‌العاده‌ای دارد و از زمره دعاهایی است که از مضمونش می‌توان به گوینده آن پی برد، با بیان اینکه این دعا شیوه دعا کردن را نیز به ما آموزش می‌دهد، مضامین دعا را به سه بخش تقسیم و تشریح کرد: نخستین بخش با حمد و ثنای الهی آغازشده است. در این قسمت واژه‌های حمد، مدح، ثنا و تسبیح بیش از نوزده بار تکرار شده و به خواننده می‌آموزد که در مقام دعا و راز و نیاز با پروردگار چگونه سخن آغاز کند و به پایان ببرد.
وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از ادعیه در دعاهای اهل‌بیت علیهم‌السلام، برگرفته از قرآن است، افزود: در بخش دوم این دعا، صلوات بر پیامبر اکرم(ص) و اهل‌بیت(ع) با اوصاف ویژه مطرح‌شده است.
استاد این نشست پژوهشی در ادامه بابیان اینکه بخش سوم دعا به مهدویت اشاره دارد، گفت: مسئله انتظار فرج و شکایت از غیبت حضرت ولی‌عصر(عج)، کثرت دشمنان و قلّت مؤمنان، آرزوی دولت کریمه، آمادگی برای جان‌فشانی و خدمت در دولت و در آخر نیز دعا برای نصرت و عزت مسلمانان، از مضامین این بخش محسوب می‌شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: طبق سند «اَیقَنتُ اَنَّکَ اَنتَ اَرحَمُ الراحِمین فِی مَوضِع العَفو وَالرَحمَه وَاَشَدُّ المُعاقِبین فِی مَوضِع النِکال وَ النِقمَه(عبارت اول دعای افتتاح)؛ یقین دارم در جای گذشت و رحمت، پروردگار مهربان‌ترین مهربانان است و در جای کیفر و انتقام، سخت‌ترین کیفر کننده‌ها است»، در تبلیغ دین حد اعتدال باید رعایت شود و در توصیف مهربانی حق تعالی و ترس از خدا، افراط و تفریط نکنیم.


كد خبر: 40262  |  تاریخ درج خبر: 1400/02/11  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا