ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

طریق تحول 5 ساله - تبلیغمعاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان در راستای این مهم که حوزه‌های علمی شیعه، علماي رباني و روحانيان، يكي از رسالت‌هاي خود را فهم، تبيين و تبليغ آموزه‌هاي ديني و معارف اسلامي می دانند، اقدامات تحولی خوبی را به ثمر رسانده است.

با عنایت به رویکردهای تحولی در 5 سال اخیر، گام هایی برداشته شده که شتابِ افزون تری را در حوزه علمیه خراسان شاهدیم و از این رو روابط عمومی حوزه علمیه خراسان بنا دارد در مواقع زمانی مختلف گزارش مختصری را در عرصه های تحولی گوناگون تقدیم مخاطبان کند.
معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان در راستای این مهم که حوزه‌های علمی شیعه، علماي رباني و روحانيان، يكي از رسالت‌هاي خود را فهم، تبيين و تبليغ آموزه‌هاي ديني و معارف اسلامي دانسته و با توجه به شرایط حاکم بر مردم و جامعه، به اَشکال گوناگون، به تبلیغ دست يازيدند و با عشق و سوز به نشر و گسترش اسلام و هدایتِ دیگران پرداخته و تاكنون به خوبي از عهده آن برآمده‌اند، اقدامات تحولی خوبی را به ثمر رسانده است.
این معاونت با اعتقاد به اینکه در عصر حاضر، راهبرد انجام اين وظيفه خطير بر عهده مسئولان و متوليان كنوني حوزه است كه مبلغاني توانا و مجهز به ابزارهاي لازم با توجه به عرصه‌هاي مختلف، در امر تبليغ تربيت كنند، به گونه‌اي كه با برنامه‌ریزی دقیق، با توجه به نیازهای زمان، به تبلیغ بپردازند و عینیت بخشیدن ارزش‌های دینی را در زندگی مردم به عهده گیرند، نسبت به این مهم اهتمام داشته است.
در کنار تولید نرم افزارها و کتاب های تبلیغی و ترویجی، برنامه ریزی و ساماندهی و ایجاد رشته تخصصی تبلیغ، می توان به ایجاد مدرسه تخصصی تبلیغ و تاسیس قرارگاه مرکزی جهادی طلاب به عنوان قرارگاه شهید حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد.
علاوه بر این، ایجاد سامانه گروه های جهادی، شناسایی و ساماندهی مبلغان با کمک اطلس جامع مبلغان، برگزاری کارگاه ها و نیز توجه به مسئله تلبس و برگزاری کارگاه های ویژه این امر، از دیگر کارهایی است که با نگاه و محور تحول آفرینی در حوزه علمیه خراسان برنامه ریزی شد.
ساماندهی مبلغین اربعین، دهه آخر صفر و مهدویت، ساماندهی گروه های جهادی، طراحی دوره آموزشی عمومی تبلیغ و تربیت مدرس سواد رسانه، تولید محتوای سخنرانی دینی تاریخی تحلیلی و فن سخنوری، از دیگر فعالیت ها شمرده می شود که در کنار آشنایی با جریان های فکری جهان اسلام، شناخت فرقه انحرافی و از سوی دیگر توجه به مهارت های داستان نویسی و نیز برگزاری کارگاه های تربیتی با مشارکت نهادهای تبلیغی حوزوی برگزار و اجرا شده است.
معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان خود را موظف به دانش افزایی مبلغان و ارائه مطالب با تشکیل کارگروه های تولید محتوا دانسته و در این امر نیز اقداماتی انجام داده است که با برگزاری دوره های محتلف به تکمیل روند مهارت افزایی و توانمندسازی و شناسایی مبلغان مستعد کمک می کند.
از سوی دیگر، با توجه به گستره معارف الهي و نيازمند‌‌ي‌هاي مبلغ در عصر كنوني، اين اقتضا وجود دارد تا دوره-های آموزشی تخصصي چه به صورت بلند و چه به صورت دوره های پودمانی و کوتاه مدت برگزار گردد که معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان در این زمینه نیز برنامه ریزی کرد و با تکیه بر مسائلی چون: شناسايي طلاب مستعد و حمایت از ایشان، دسترسی آسان و بهرمندی باکیفیت از آموزش های تبلیغ، آشنايي با آسيب هاي اجتماعي و روش هاي پيشگيري (عمومي)، اصول و مهارت هاي تبليغ در فضاي مجازي(تخصصي)، پاسخگويي به شبهات اعتقادي كرونا(عمومي)، پاسخگويي به شبهات قرآني(تخصصي)، تربيت مربي ومبلغ تخصصي خانواده(تخصصي)، تربيت مربي ومبلغ كودك و نوجوان(تخصصي)، سبك شناسي زندگي ديني(عمومي)، آشنایی با مذاهب اسلامی، مهارت های رسانه ای، اخلاق تبلیغ دین، تبلیغ چهره به چهره، روانشناسی نوجوان دوره بلوغ، مهارت‌های ارتباطی همسران، فرق انحرافی و عرفان‌های نوظهور، نقد و پاسخگویی به شبهات وهابیت و روش تولید سخنرانی قرآنی، دورهای تابستانه، پاییزه و زمستانه را پایه گذاری کرد.
با توجه به فراخوان های امدادرسانی به سیل زدگان و مقابله با کرونا، معاونت تبلیغ حوزه علمیه خراسان با تاسیس قرارگاه مرکزی جهادی طالب شهید حاج قاسم سلیمانی به صورت متمرکز در این راستا اقدامات خوبی را به نتیجه رساند و با استفاده از ظرفیت بالای جهادیون خود وجه دیگری از تبلیغ عملی را نشان داد.
غسل اموات کرونایی، حضور روحانی بالینی در بیمارستان ها، ضدعفونی معابر و مساجد و مدارس حوزه علمیه خراسان، تولید ماسک و گن، سامانه غربالگری وزارت بهداشت، تهیه و توزیع مواد ضد عفون، تهیه و توزیع غذای گرم، راه اندازی سامانه پاسخگویی به شبهات کرونایی، اجرای مراسمات مذهبی با توجه به وضع قرمز، آزادی زندانیان، استمرار خدمت رسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان، تهیه و توزیع سبد معیشتی، برگزاری نشست های بصیرتی یا کرسی های آزاد اندیشی و تهیه جهیزیه از جمله اقدام هایی است که در راستای فعالیت های جهادی این قرارگاه رقم خورده است.
اجرای طرح و ساماندهی مبلغ به عنوان «امام سفیر» نیز از دیگر برنامه های تحولی مدنظر در این معاونت بود که برای رسیدگی به وضع فرهنگی حاشیه شهر مشهد مقدس اقدام شد و بازخوردهای خوبی نیز در پی داشت.

 


كد خبر: 40242  |  تاریخ درج خبر: 1400/02/07  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا