ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

استاد و مدیر، دو عنصر اصلی موفقیت های حوزه علمیه هستندعضو شورای عالی حوزه علمیه قم به اهمیت مسئله توجه به مدیر و استاد در مدارس اشاره کرد و گفت: علاوه بر اینکه پرورش مدیران و اساتید موفق برای حوزه های علمیه لازم است، باید دقت کرد که تدریس به یک نگاه شغل محور تبدیل نشود.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان آیت الله حاج شیخ جواد مروی در دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید حمید علوی آزیر، معاون آموزش حوزه علمیه خراسان، به اهمیت مسئله توجه به مدیر و استاد در مدارس اشاره کرد و این دو عنصر اصلی را از علل موفقیت های حوزه علمیه برشمرد و گفت: علاوه بر اینکه پرورش مدیران و اساتید موفق برای حوزه های علمیه لازم است، باید دقت کرد که تدریس به یک نگاه شغل محور تبدیل نشود زیرا این امر یک رسالت بزرگ است.
وی در ادامه با بیان اینکه آموزش و پرورش از یکدیگر جدا نیست، اظهار کرد: در کنار این مسئله، موضوع تهذیب نیز یک امر مهم می باشد و استاد می بایست در درس به مطالب اخلاقی بپردازد.
آیت الله مروی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع تعمیق دروس و اهمیت تدبیر درباره این امر اشاره و با تاکید بر اینکه گسترش برنامه های ظاهری نباید مانع از محتوای غنی و قوی حوزوی شود، اظهار کرد: کسانی می توانند در حوزه فکر و اندیشه تاثیر بگذارند که از عمق علمی و جوشش های درونی برخوردار باشند؛ اگر بنا باشد با کثرت برنامه ها، خروجی مطلوب و مدنظر حاصل نگردد، یک آسیب جدی است و از این رو بایستی طرح تعمیق علوم اسلامی را دنبال کنیم.
مدرّس خارج حوزه علمیه قم افزود: یکی دیگر از مباحث درباره ضرورت ورود طلاب و فضلای دروس خارج به مسائل مستحدثه و پاسخگویی به نیازهای روز است؛ در این زمینه استاد باید خوب کار کند و محتوای قوی داشته باشد و در عین حال لازم است که یک حلقه مشورتی هم در آن موضوع وجود داشته باشد.
وی دومین نکته در زمینه ورود به مسائل مستحدثه را 5-6 سال گذراندن دروس خارج به صورت سنتی خود دانست و توضیح داد: البته استاد می تواند این نکته را تلفیق کند یعنی سه جلسه فقه غیرمستحدثه و سه جلسه فقه مستحدثه برای همان طلاب برگزار نماید.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارتباط بیشتر میان دو حوزه خراسان و قم را لازم دانست و با اشاره به ضرورت همگرایی در دنیای امروز، ضمن حفظ مرزها، بر همگرایی دو حوزه علمیه قم و خراسان تاکید کرد.
وی با اشاره به لزوم استقلال در حوزه علمیه خراسان و نیز توجه به عدم استغنا در حوزه های علمیه، توضیح داد: اگر احساس بی نیازی شد، یک آسیب جدی به بدنه حوزه است؛ بایستی از تجارب یکدیگر استفاده نمود و نقاط قوت را به کار گرفت.
عضو شورای عالی حوزه علمیه قم افزود: باید هر دو حوزه از ظرفیت های هم مطلع باشند و شایسته است که از معجون دست آوردهای آن استفاده کرد و بهره مند شد.
وی در ادامه بر اهمیت مسئله مطالعات راهبردی در حوزه های علمیه تاکید و خاطر نشان کرد: ضرورت وجود چنین جایگاه و مرکزی در حوزه و انجام مطالعات آن را ضروری است.
شایان ذکر است در ابتدای این دیدار حجت الاسلام و المسلمین سید حمید علوی آزیز، معاون آموزش حوزه علمیه خراسان از روند برنامه های آموزشی این حوزه گزارشی ارائه کرد.

 


كد خبر: 40134  |  تاریخ درج خبر: 1400/01/19  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا