ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مدیر جدید مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) بیرجند معرفی شدطی مراسمی و با حکم مدیر حوزه علمیه خراسان، خانم حجی پور به‌عنوان مدیر جدید مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) بیرجند معرفی شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین علی حیدری در مراسم معارفه مدیر مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) بیرجند، با اشاره به سوره عصر، بیان کرد: ازجمله عمل صالحی که در پایگاه‌های معنوی حوزه ما می‌توانیم انجام دهیم، تربیت طلبه است.
وی بابیان اینکه در اهمیت بحث تربیت، خداوند متعال درآیات مختلف دعوت به تزکیه و تعلیم دارد، افزود: در اهمیت این شاخص و کار فوق‌العاده‌ی آن، همین بس که علمای سلف نیز، اهتمام ویژه‌ای به آن داشتند و حاضر نبودند توفیق خدمت تربیت طلبه را با هیچ منصب و جایگاهی، جایگزین کنند.
مدیر امور مدارس حوزه علمیه خراسان با طرح این موضوع که چه افرادی می‌خواهند مسئولیت مهم تربیت طلاب را بر عهده بگیرند، تصریح کرد: امام علی علیه‌السلام می‌فرمایند « مَنْ نَصَبَ نَفْسَهُ لِلنَّاسِ إِمَاماً فَلْيَبْدَأْ بِتَعْلِيمِ نَفْسِهِ قَبْلَ تَعْلِيمِ غَيْرِهِ وَ لْيَكُنْ تَأْدِيبُهُ بِسِيرَتِهِ قَبْلَ تَأْدِيبِهِ بِلِسَانِهِ وَ مُعَلِّمُ نَفْسِهِ وَ مُؤَدِّبُهَا أَحَقُّ بِالْإِجْلَالِ مِنْ مُعَلِّمِ النَّاسِ وَ مُؤَدِّبِهِمْ ؛ آن‌که خود را در مرتبه پيشوايى قرار مى‏دهد بايد پيش از مؤدب نمودن مردم به مؤدب نمودن خود اقدام كند، و پيش از آنكه ديگران را به گفتار ادب نمايد، بايد به كردارش مؤدب به آداب كند، و آن‌که خود را بياموزد و ادب نمايد به تعظيم سزاوارتر است از كسى كه فقط ديگران را بياموزد و تأديب كند»
وی با تأکید بر اینکه مدیر باید خود مبادی اخلاق در مدرسه علمیه باشد، ادامه داد: به فرمایش یکی از بزرگان، اثرات تربیتی مدیر مدارس علمیه از یک استاد اخلاق بیشتر است، اما باید توجه داشت در این مسیر، تلاش مدیر به‌تنهایی دخیل نیست و اساتید و مسئولان مدرسه نیز، مشارکت مستقیم دارند.
حجت‌الاسلام والمسلمین حیدری در ادامه بیان داشت: مدیر، اساتید، کادر و تمام کسانی که در ستاد مرکزی و صف هستند، باید با همدلی و دلسوزی، نسبت به مسائل مختلف یک طلبه، ورود کنند و فراتر از نگاه اداری، به مسئله‌ی طلاب بپردازند.
وی بابیان اینکه باید با درک واقعیت‌ها، به دنبال راهکار مناسب برای رفع مسائل طلاب باشیم، ادامه داد: می بایست تمامی وقت و اراده ما برای رفع مشکلات و امورات طلاب و حوزه باشد و از گفتمان‌های انحرافی دوری‌ کنیم.
مدیر امور مدارس حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه تربیت طلبه، یکی از عمل‌های شایسته و صالح است که آثار و برکات مختلف آن در قرآن مورد تأکید قرارگرفته شده است، افزود: همچنان که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید « إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا؛ همانا آنان که به خدا ایمان آوردند و نیکوکار شدند خدای رحمان آن‌ها را (در نظر خلق و حق) محبوب می‌گرداند »، اثرات جاودانه در دنیا نیز علاوه بر آخرت، نصیب مسئولان تربیتی می‌باشد.

ضرورت توجه مدیران مدارس علمیه به کادر سازی
حجت‌الاسلام والمسلمین حیدری در بخش بعدی سخنان خود به بحث کادر سازی اشاره و ابراز کرد: تربیت نیروی توانمند انقلابی در عرصه‌های مختلف به‌عنوان یک دغدغه مطرح است، که سیر آموزشی و تربیتی آن در مدارس علمیه اتفاق می‌افتد، لذا مدیران می‌توانند با شناسایی استعدادهای طلاب، به سمت کادر سازی گام بردارند.
مدیر امور مدارس حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه تواصی به‌حق و صبر که در سوره مبارکه عصر آمده و رهبر معظم انقلاب نیز در فرمایشات اخیر خود به مناسبت عید بزرگ مبعث رسول گرامی اسلام آن را مطرح و تأکید کردند، مسئولیت ما را دوچندان می‌کند، خاطرنشان کرد: امروزه با ورود طلاب به عرصه‌های فضای مجازی، باید از فرصت تبلیغ در آن نیز، غافل نباشیم و با تواصی به‌حق و صبر و بصیرت افزایی، نگذاریم دشمن به اهداف خود برسد.
وی با تأکید بر ایجاد اتاق فکر در مدارس علمیه برای رفع مسائل طلاب و جامعه در عرصه‌های مختلف فضای مجازی، گفت: امروز خواهران  ورو به عرصه‌ی علم‌آموزی در حوزه‌های علمیه را غنیمت بدانند و با ارتباطات خود با مجموعه دبیرستان‌ها، دانشگاه‌ها و اجتماع، ایفای نقش کنند.


كد خبر: 40092  |  تاریخ درج خبر: 1399/12/28  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا