ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نیاز جامعه را با پژوهش در مسائل مستحدثه پاسخ دهیمورود پژوهش در مسائل مستحدثه، می‌‌تواند به پاسخگویی و تبیین صحیح این مسائل به ما کمک کند تا نیاز جامعه اسلامی را برطرف کنیم.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، محمدعلی وطن‌دوست در نشست علمی پژوهشی « نقش پژوهش در تعالي انقلاب اسلامي با محوريت بيانيه گام دوم» که در مدرسه علمیه آیت‌الله فاضل قائني(ره) برگزار شد، گفت: با توجه به اهمیتی که بیانیه گام دوم انقلاب دارد، می‌توان آن را درواقع یک دستور حکومتی قلمداد کرد که در بخش‌های مختلف مانند پژوهش، فرهنگ، آموزش و غیره، استفاده بهینه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در قسمت دوم بیانیه به بحث پژوهش پرداخته‌شده که نشان‌دهنده اهمیت این موضوع در منظر مقام معظم رهبری است، افزود: بحث پژوهش در سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب، نشان‌دهنده اهمیت بالای آن در چشم‌انداز انقلاب، یعنی تمدن نوین اسلامی است.
استاد این نشست علمی با بیان اینکه دررسیدن به هدف باید انگیزه و برنامه داشته باشیم و در برنامه‌ریزی‌ها، راهکارها بیان شود و مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: شاخصه‌های تمدن نوین اسلامی در بیانات مقام معظم رهبری باید بررسی شود سپس در حیطه علم و پژوهش واکاوی شده و آن را تسری دهیم.
هفت شاخصه تمدن نوین اسلامی
وطن‌دوست به هفت شاخصه تمدن نوین اسلامی، اشاره و با بیان اینکه اولین شاخصه، قوانین قرآن و اسلام است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، دومین مسئله را ایمان دانست و ابراز کرد: رابطه انسان با خود، خدا و ولی خدا، سه عامل موفقیت است که وسیله‌ای برای تقرب الهی است.
استاد این نشست علمی با بیان اینکه شاخصه سوم، خردورزی و عقلانیت است، افزود: محور کار یک جامعه اسلامی باید عقلانیت و پرداختن به علوم عقلی باشد؛ ما می بایست در تمام مراحل و علوم دینی تخصص داشته باشیم تا بتوانیم مرزهای علم را پشت سر بگذاریم تا آنجا که تمدن نوین اسلامی توسط مسلمانانی که با خردورزی و عقلانیت این مسیر را طی کرده‌اند، محقق شود.
وی، شاخصه چهارم را اخلاق عنوان کرد و گفت: اخلاق باعث پیشرفت اصلی دین در صدر اسلام شد و می‌تواند اهمیت بسیار زیادی در تمدن نوین اسلامی داشته باشد. در واقع اخلاق می‌تواند محور اصلی زندگی طلبه باشد و موفقیت‌های فراوانی را به دست آورد.
وطن‌دوست، مجاهدت، پرهیز از تحجر و استقرار عدالت را به‌عنوان شاخصه‌های بعدی تمدن نوین اسلامی معرفی کرد و یادآور شد: همانطور که خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید « وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا؛ و آنان که در (راه) ما (به جان و مال) جهد و کوشش کردند محققا آنها را به راه‌های (معرفت و لطف) خویش هدایت می‌کنیم(عنكبوت / 69)»، پژوهشگر نباید در مسائل پژوهشی، خسته و ملول شود.
وی در ادامه ابراز کرد: آنچه در شاخصه استقرار عدالت مهم می باشد، رسیدن به اقتصادی است که بتواند تمام عقود اسلامی را در جامعه، به نحو صحیح و تمام اجرایی کند.
استاد این نشست علمی با بیان اینکه اگر در اقتصاد اسلامی پژوهشگر باشیم، می‌توانیم در مسیر تمدن نوین قدم بزرگی را برداریم، گفت: ورود پژوهش در مسائل مستحدثه، می‌‌تواند به پاسخگویی و تبیین صحیح این مسائل به ما کمک کند تا نیاز جامعه اسلامی را برطرف کنیم.


كد خبر: 40073  |  تاریخ درج خبر: 1399/12/26  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا