ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

منبع شناسی استنباط‌های فقهی صاحب جواهر در باب طهارت، بررسی شدپایان‌نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان « منبع شناسی استنباط‌های فقهی صاحب جواهر در باب طهارت» به همت اداره مدارج علمی معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان، دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاعیه پایان‌نامه سطح سه حجت‌الاسلام سید جعفر حسینی یگانه با عنوان «منبع شناسی استنباط‌های فقهی صاحب جواهر در باب طهارت» با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سيد موسي صدر، به عنوان استاد داور برگزار شد.
تدوینگر این پایان‌نامه در جلسه دفاعیه با اشاره به اینکه کتاب « جواهر الکلام فی شرح شرایع الاسلام»، کتابی مشروح و استدلالی در فقه شیعه قرن سیزدهم هجری قمری به زبان عربی است، ابرازکرد: این کتاب، شرح مبسوط کتاب «شرایع الاسلام» علامه محقق است و می‌توان دایرة‌المعارف فقهی شیعی نامید زیرا ازنظر گسترش و جامعیت نظرات و آرای دانشمندان و فقهای اثنی عشری، از تمام کتاب‌های قبل، برتر است.
وی افزود: مؤلف در کتاب جواهرالکلام، تمامی فروعات فقهیه از اول تا آخر(عبادات، عقود، ایقاعات و احکام) را با ادله آن‌ها در کمال دقت نظر بررسی کرده و مسائل و موضوعات گوناگون و متنوع را از جنبه‌های مختلف با احاطه کامل بر اقوال علما و استناد به آیات قرآنی، روایات و استدلالات منطقی، تطبیق داده است.
حجت‌الاسلام حسینی یگانه تصریح کرد: کتاب جواهرالکلام به صورت شرحی مزجی تدوین‌ شده و از منابع شیعه و اهل سنت استفاده کرده و درنهایت مؤلف دیدگاه خود در این ‌باره را اثبات کرده است.
وی با اشاره به اینکه پژوهش پیش رو درصدد است منابعی را که در کتاب جواهر الکلام از آن استفاده‌ شده و سخن به میان آورده را به ‌صورت دقیق و همه‌جانبه استخراج کند، گفت: آنچه در این نوشتار می‌آید گزارش مواردی است که صاحب جواهر از آن‌ها بهره برده و به چگونگی استدلال مرحوم نجفی نپرداخته است.
تدوینگر این پایان نامه یادآور شد: با توجه به حجم زیاد کتاب جواهر، در این نوشتار فقط به باب طهارت و صلوه که حدود 6 جلد کتاب می‌باشد، پرداخته ‌شده است.
گفتنی است، تدوینگر این پایان‌نامه از هدایت و راهنمایی حجت‌الاسلام والمسلمین کریم عبداللهی نژاد در مقام استاد راهنما و حجت‌الاسلام والمسلمین صفرعلی فتح‌اللهی به عنوان استاد مشاور، بهره برده است.
 


كد خبر: 39909  |  تاریخ درج خبر: 1399/12/04  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا