ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

معیشت خانواده در فقه اسلامی و اندیشه‌های لیبرال، مقایسه مبنایی شدپایان‌نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان « مقایسه مبنایی معیشت خانواده در فقه اسلامی و اندیشه‌های لیبرال» به همت اداره مدارج علمی معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان، دفاع شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه دفاعیه پایان‌نامه سطح سه حجت‌الاسلام مهدی محمدی با عنوان « مقایسه مبنایی معیشت خانواده در فقه اسلامی و اندیشه‌های لیبرال» توسط استاد داور حجت‌الاسلام والمسلمین جواد ایروانی برگزار شد.
تدوینگر پایان‌نامه در این جلسه دفاعیه، ابراز کرد: معیشت به معنای وسیع خود، نوع کسب درآمد و نحوه سرمایه‌گذاری مالی و نیز صرف سرمایه در امور گوناگون افراد در خانواده و جامعه در هر تمدنی مطرح بوده است و تأثیر زیادی در نحوه زندگی و آسایش و آرامش آدمی دارد.
وی بابیان اینکه سامان بخشیدن و تدبیر امور معیشت در خانواده از مهم‌ترین موضوعات در جوامع مختلف به شمار می‌آید، تصریح کرد: در چند سده اخیر الگویی از معیشت و اقتصاد و... در جوامع غربی به وجود آمده است که به لحاظ برخی اهداف، مبانی و سازوکارهای خاص با مبانی و ارزش‌های اسلامی ناسازگار تلقی می‌شود چراکه در فقه اسلامی بحث معیشت، همچون دیگر مباحث مطروحه در آن، به فاکتورهای خاصی همچون حرام نبودن درآمد، دربردارنده مصالح اجتماعی و سود جامعه، مایه عزت و آبروی افراد جامعه بودن و... به‌ عنوان مبناهای معقول و اسلامی توجه شده است.
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به اینکه اقتصاد لیبرالیستی و اقتصاد مبتنی بر جهان بینی اسلامی، دو نوع نگاه متفاوت به نحوه زندگی و سرنوشت انسان دارند، ابراز کرد: فقه اسلامی دربردارنده برنامه عملی سعادتمندانه و به دنبال ارتقاء و تعالی انسان و هویت بخشی به وی می‌باشد و برنامه‌هایی مؤثر در نحوه کسب درآمد و هزینه کرد را دنبال می‌کند.
وی افزود: جلوگیری از ایجاد شکاف طبقاتی و جلوگیری از تبدیل ثروت و مصرف به ارزش برتر در جامعه، جلوگیری از مدگرایی، نظارت و کنترل بر مصرف و ... از جمله موارد فقه اسلامی است که نتیجه اجرایی این موارد در جامعه عبارت از تعادل اجتماعی، بهره‌مند شدن تمامی مردم از امکانات رفاهی جامعه، قدم گذاردن جامعه به ‌سوی اقتصادی کمال طلب و مبتنی بر نوع‌دوستی و غیره، خواهد بود.
طلبه سطح سه حوزه علمیه خراسان در ادامه ابراز کرد: در حالی‌ که نظام معیشتی لیبرال در نهایت به دنبال خودکامگی و منفعت‌طلبی مادی و شخصی برای آدمیان بوده و جامعه‌ای نابرابر و طبقاتی را به ارمغان خواهد آورد و پیامدهایی را همچون توجه صرف به زندگی و لذایذ دنیا بدون تأکید بر فضایل انسانی و اخلاقی، سودگرایی و تلاش برای به دست آوردن سرمایه بیشتر، استفاده و مصرف بدون محدودیت، مدگرایی و ... در بر خواهد داشت.
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به اینکه فقه اسلامی با بیان برنامه و نکات مهمی در عرصه معیشت خانواده و جامعه به دنبال سعادت دو دنیا انسان‌ها بوده و با شناخت کامل از نیازهای انسانی برنامه عملی مرتبط را ارائه می‌دهد، گفت: اما در مکتبی همچون مکتب لیبرال در جوامع غربی ازجمله مبانی‌ای که در بحث معیشت و کسب درآمد به آن توجه شده است می‌توان به مواردی از قبیل اصالت سود و سودگرایی، تمرکز بر لذت‌گرایی صرف در دنیا و.. اشاره کرد که تمرکز و محوریت این مورد بر دنیا محوری صرف است.
گفتنی است، تدوینگر این پایان‌نامه از هدایت و راهنمایی حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر نوایی در مقام استاد راهنما و حجت‌الاسلام والمسلمین صفرعلی فتح‌اللهی به عنوان استاد مشاور، بهره برده است.
 


كد خبر: 39905  |  تاریخ درج خبر: 1399/12/03  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا