ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نشست «تحلیل بر سیمای بازار کار بر اساس جنسیت با رویکردی بر مناسبات کار و زندگی» برگزار شدچهارمین نشست از سلسله نشست های تخصصی خانواده، تربیت و اقتصاد، با عنوان «تحلیل بر سیمای بازار کار بر اساس جنسیت با رویکردی بر مناسبات کار و زندگی» به‌صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، چهارمین نشست از سلسله نشست های تخصصی خانواده، تربیت و اقتصاد، با عنوان «تحلیل بر سیمای بازار کار بر اساس جنسیت با رویکردی بر مناسبات کار و زندگی» توسط هیئت اندیشه ‌ورز خانواده ، تعلیم و تربیت و سبک زندگی معاونت پژوهش این حوزه به صورت مجازی برگزار شد.
دکتر لیلا سادات زعفرانچی، استاد این نشست تخصصی با اشاره به اینکه  چند تحول اساسی را  ازجمله تحول در جنبه اقتصادی جهان غرب به معنای صنعتی شدن در بازار کشورها به‌خصوص کشورهای غربی شاهد بودیم، گفت: در این زمان تأکید کشورها برای رقابت بیشتر برای تولید مازاد بر نیاز افزایش یافت و بازارهای مصرفی کشورهای در حال ‌توسعه و یا توسعه ‌نیافته هم برای مصرف تولیدات کشورهای صنعتی آماده شدند. این دو اتفاق موجب ورود زنان به عنوان نیروی کار ارزان به عرصه اقتصادی و صنعتی شد و بانوان در کشورهای مصرفی در حال ‌توسعه یا توسعه ‌نیافته هم وارد بازار کار شدند تا خانواده بتواند در پی افزایش درآمد، مصرف بیشتری داشته باشد.
وی با بیان اینکه به ‌موازات این تحول، تغییرات فرهنگی هم که در قالب جریان فمینیسم اتفاق افتاد، ریشه اقتصادی و سیاسی داشت، ریشه اقتصادی تحولات فرهنگی را حق مالکیت و ریشه سیاسی آن را حق رای زنان عنوان و ابراز کرد: در کنار این تحول فرهنگی مناسبات قدرت نیز تغییر کرد زیرا زن که تا قبل از این تمام قدرت او بر اساس نقش‌های خانوادگی‌اش تعریف می‌شد حالا درآمد داشت.
استاد این نشست تخصصی با اشاره به اینکه جنگ‌های جهانی اول و دوم هم در ورود زنان به بازار کار تأثیر داشت چراکه مردان در جنگ حضور داشتند وزنان بیشتری به کار وارد شدند و بعد از آن همچنان در بازار کار ماندند، تصریح کرد: ورود زنان به فرصت‌های شغلی دو نتیجه داشت؛ اول اینکه چون کم تخصص بودند به‌صورت متوازن در فرصت‌های شغلی دیده نمی‌شدند و علاوه بر این، نوع دستمزد زنان باعث شد که میزان دستمزد مردان هم تحت تأثیر قرار بگیرد و اعتراضاتی را در پی داشته باشد.
وی با بیان اینکه با افزایش مشارکت اقتصادی زنان، کاهش نرخ زاد و ولد را شاهد بودیم، گفت: نهادهای مسئول می بایست علاوه بر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در این حوزه به فکر معیشت خانواده‌ها باشند و همچنین در سیاست‌های افزایش جمعیت علاوه بر اینکه به سیاست‌های متناسب با زنان شاغل توجه دارند برای ایجاد انگیزه و فراهم کردن شرایط فرزندآوری این زنان نیز تدبیری کنند.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر برای زنانی که در حال تحصیل هستند و پیش‌بینی می‌شود قصد ورود به بازار کار را دارند، علاوه بر اینکه برنامه‌ریزی اساسی بر شیوه تحصیل و گزینش رشته آن‌ها وجود ندارد، درباره فرصت‌های شغلی متناسب با ظرفیت‌های زنانه هم‌فکری نشده است.
زعفرانچی گفت: اگر امروز برای این مسائل برنامه‌ریزی نشود بازار کار در آینده با چالشی خاص روبروست که بر وضعیت تأهل و تجرد و شرایط خانواده ایرانی تأثیرگذار است.


كد خبر: 39903  |  تاریخ درج خبر: 1399/12/03  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا