ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نقش هنر دینی در حیات تمدنی بررسی شدهیئت اندیشه‌ورز هنر و رسانه معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان نشست تخصصی « نقش هنر دینی در حیات تمدنی» را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دکتر سید علیرضا واسعی، عضو هیئت‌علمی پژوهشکده اسلام تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در نشست تخصصي سی ‌و هشتم محاکات هيئت انديشه‌ورز هنر و رسانه معاونت پژوهش این حوزه که در راستاي تبيين هنر ديني و ارتباط آن با تمدن اسلامی، با عنوان «نقش هنر دینی در حیات تمدنی» برگزار شد، با طرح این مسئله که مهم‌ترین بحث‌های مهم دین‌شناسان از چیستی دین است، دین را عنصری معنا بخش به زندگی و آرامش آفرین خواند و معرفی کارکردهای تمدنی هنر را مسئله مهم این بحث دانست.
وی به مفهوم هنر پرداخت و در ادامه گفت: مفهوم شناسی هنر، فن انعکاس یا به نمایش درآمدن زیبایی‌های جهان هستی یا زیبانمانی هستی می‌باشد که با سه عنصر زیبایی، تخیل و خلاقیت سروکار دارد.
عضو هیئت‌ علمی پژوهشکده اسلام تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، با اشاره به اینکه تعاریف بسیاری از زیبایی شده است، تصریح کرد: مراد از آن در هنر، زیبایی معطوف به واقعیت‌های عینی و قابل ‌اندازه‌گیری می‌باشد و هارمونی مجموعه، تناسب خوشایند، دقت و ظرافت همراه بانظم، جنبه‌های رمزینه و حس برانگیزی، از عناصر مهم زیبایی است.
وی با بیان اینکه هنر دینی عبارت است هنر برآمده از دین یا همسو با دین و هنری که به‌عنوان پشتوانه دین عمل می‌کند، در ادامه با تعریفی از تمدن، آن را زیست نهادینه‌شده در جامعه دانست که امکان همزیستی مسالمت‌آمیز را فراهم می‌سازد.
واسعی ابراز کرد: حیات تمدنی نیز، نوعی از زندگی اجتماعی است که همه آدمیان در آن برخوردار از نظم، آزادی، امنیت، اخلاق، فرهنگ و برابری در زندگی باشند.
وی با اشاره به تقسیم هنر به مکتوب و غیر مکتوب، به مصادیقی از هنرهایی که اسلام بدان‌ها اشاره ‌کرده است، پرداخت و ارزش زیبایی از منظر دین را مطرح کرد.
عضو هیئت‌علمی پژوهشکده اسلام تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کارکردهای هنر را همه‌زمانی، ماندگار، بین‌المللی بودن، همه‌فهم، ملایم، مؤثر و نوازنده بودن دانست و برجسته‌ترین کارکردهای تمدنی هنر را، افزایش صلح، همگرایی، تأثیر و اخلاق‌مداری برشمرد و اظهار کرد: هنر می‌تواند دوستی میان انسان‌ها را افزایش داده، با ایجاد تأثیر، زندگی متعالی را شکل ‎‌دهد. هنر می‌تواند اصل محبت، اخلاق، برابری و آسان‌گیری را در حیات تمدنی رهنمون ساخته و با برانگیختن احساسات، فهم بهتری از حقایق را ارائه دهد، چنان‌که عزاداری و هنرِ تبلیغ آن وجه را بر عهده دارد.
وی در پایان با اشاره به این نکته که در هنر، اصل آزادی بسیار مهم است، اما همه‌چیز مطلوب به شمار نمی‌آیند، وجه دیگری از هنر تمدنی را مطرح کرد.


كد خبر: 39902  |  تاریخ درج خبر: 1399/12/03  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا