ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پایان نامه نقد و تحلیل فقهی غربالگری جنین در طب نوین دفاع شددفاع پایان نامه سطح سه با عنوان نقد و تحلیل فقهی غربالگری جنین در طب نوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، دفاع پایان نامه سطح سه با عنوان نقد و تحلیل فقهی غربالگری جنین در طب نوین با داوری حجت الاسلام و المسلمین سید حسن ضیائی و دکتر سید رضا طباطبائی برگزار شد.
حجت الاسلام رمضان جان نثار در این نشست گفت: امروزه با پیشرفت فن آوری مثل سونوگرافی و آزمایش خون ونمونه برداری از پرز های جفتی (cvs) و آمنیوسنتز ادعا می شود که قبل از دمیدن روح در جنین ناهنجاری های آن مانند: عقب ماندگی ذهنی(منگلیسم) و نقایص لوله عصبی وسایر ناهنجاری ها، قابل تشخیص می باشند.
وی ادامه داد: بر این اساس اقدام به سقط و جلوگیری از تولد این نوزادان می گردد و از آن جایی که یکی از مسائل مهم توسعه در هر جامعه ای دستیابی به سلامت افراد آن جامعه می باشد و غربالگری کمک قابل توجهی به سلامت افراد جامعه می نماید زیرا امکان مداخله پیش هنگام برای جلوگیری از تولد جنین معلول فراهم می شود لذا اهمیت موضوع قابل توجه می باشد.
تدوین گر این پایان نامه با بیان اینکه غربالگری جنین بر اساس قواعد فقهی نفی عسر و حرج، لاضرر و الضرورات تبیح بالمحظورات مورد بررسی قرار می گیرد، ابراز کرد: با توجه به این که غربالگری از مسائل جدید و مستحدثه ای است که سابقه ای از آن در کلام بزرگان و فقها وجود ندارد لذا بر اساس مسئله سقط جنین به آن پرداخته می شود.
وی با اشاره به اینکه با بررسی وضعیت عقب مانده گان ذهنی و ناقص الخلقه بخصوص (منگلیسم) مشخص می شود که این افراد دارای طبقه بندی مختلفی می باشند مثل طبقه خفیف، متوسط، شدید و عمیق که مشکلات آنها را بعد از تولد دارای شدت و ضعف می نماید، گفت: طبقه خفیف و متوسط که حدود 85 درصد از کل بیماران عقب مانده را تشکیل می دهد بعد از تولد حرج غیر قابل تحملی برای خود و والدین ندارند و مشمول قاعده لاحرج نمی گردند و شرعاً سقط آنها جایز نیست.
حجت الاسلام جان نثار افزود: فقط طبقه شدید و عمیق هستند که مشمول قاعده لاحرج می گردند که 15 درصد از بیماران را تشکیل می دهند و طب نوین هم این قابلیت را ندارد که میزان بیماری را مشخص کند؛ بنابراین حکم به جواز سقط همه آنها جایز نیست.
گفتنی است، استاد راهنمای این پایان نامه حجت الاسلام والمسلمین سید علی سجادی زاده بوده و مولف از مشاوره حجت الاسلام والمسلمین مهدی نخاولی بهره برده است.


كد خبر: 39566  |  تاریخ درج خبر: 1399/10/21  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا