ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

ده انتظار مدیر حوزه علمیه خراسان از قرارگاه های علمی آموزشیمدیر حوزه علمیه خراسان 10 انتظار و خواسته خود از قرارگاه های علمی آموزشی این حوزه را عنوان و این فعالیت ها را در راستای تحولات و پاسخ به نیازها دانست.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی در نشست هم اندیشی و آغاز به کار رسمی قرارگاه علوم عقلی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب، علوم عقلی را پشتوانه نظری شریعت می دانند، ابراز کرد: بنا به فرمایش ایشان، فقه و اصول، اصل فعالیت های حوزوی است و باید بینش دینی با این رویکرد در اقدامات حوزه موج بزند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه قرآن و عترت نیز از دیگر تاکیدات رهبر معظم انقلاب است که در واقع منبع اصلی فقاهت و اجتهاد می باشد، ابراز کرد: علوم عقلی به ویژه فلسفه و کلام به عنوان پشتوانه نظری شریعت از دیگر موارد و اولویت های مورد تاکید ایشان است و از این رو باید آثار علوم عقلی را در نگاه درون حوزوی و بیرون از حوزه علمیه لحاظ کرد و توانمندسازی ها مدنظر قرار گیرد و از ظرفیت به وجود آمده استفاده شود.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان گفت: سند بالادستی حوزه علمیه خراسان مطالبه مقام معظم رهبری است و از این رو خود را به اجرای مطالبات معظم له ملزم می دانیم.
آیت الله عاملی با بیان اینکه بحث علوم عقلی یک حرکت اولویت دار و موثر می باشد و جایگاه خاص خود را داراست، ابراز کرد: امروز و در شرایط فعلی دنیا که اسلام ستیزان در عرصه های مختلف به تسخیر فکری و فرهنگی می پردازند، نمی توان بدون مباحث عقلی، فعالیت و مقابله کرد.
مدیر حوزه علمیه خراسان در ادامه گسترش فضای فکری و رشد علمی را مشروط به اقدام و عمل و غنیمت شمردن فرصت ها، دانست و با بیان اینکه انتظار می رود تا حرکتی پرحجم و با تلاش فراوان صورت گیرد، گفت: همانگونه که در عالم اقتصاد و سیاست باید عزم و جزم جدی داشت، بر اساس دستور قرآنی «خذ الکتاب بقوه»، می بایست با کوشش و جدیت، راه را ادامه داد که نخستین انتظار این است که با ایجاد شبکه مسائل، برنامه ریزی، نیازسنجی و اقدام و عمل، به سرعت پیش رفت.
آیت الله عاملی انتظار دوم خود را ارزیابی وضعیت موجود اساتید و طلاب برشمرد و درباره خواسته سوم نیز گفت: اطلاع و تدوین رشته های تخصصی با استفاده از تجارب کارشناسان و اساتید قرارگاه های علمی آموزشی حوزه علمیه خراسان جهت ارائه به شورای عالی این حوزه می تواند از سوی این مجموعه ها اجرایی شود.
مدیر حوزه علمیه خراسان بر توانمندسازی و ارتقاء علمی - مهارتی طلاب و اساتید با برگزاری دوره های آموزشی به عنوان چهارمین انتظار خویش از قرارگاه ها، تاکید کرد و تربیت و آموزش اساتید را انتظار پنجم از قرارگاه ها برشمرد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با تاکید بر لزوم گستردگی در رشته های مختلف برای ورود به پاسخگویی به نیازهای نظام، جامعه و بین الملل، ششمین انتظار از قرارگاه ها را اینگونه بیان کرد که به عنوان مثال، در تدوین رساله های علمی و پایان نامه ها نیز باید مسائل مورد نیاز رصد و ارائه شود و بر همان اساس اقدام گردد و هر طلبه در زمینه تخصصی تحصیلی خودش تحقیقی متناسب با نیازها تدوین کند.
مدیر حوزه علمیه خراسان به لزوم تدوین و تالیف به ویژه در بخش منابع جدید درسی و کمک درسی به عنوان هفتمین خواسته، اشاره و برای هشتمین مورد نیز خاطر نشان کرد: انتظار می رود درکنار ارائه تالیفات با توجه به نیازهای مختلف، مجلات پژوهشی این حوزه تحت نظارت و اشراف قرارگاه های علمی آموزشی منتشر گردد؛ البته در حال حاضر 10 نشریه در این حوزه منتشر می شود که 3 مجله در رشته علوم عقلی است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به وجود سلایق در هر مجموعه ای، نهمین انتظار را برگزاری کرسی های مناظره و طرح مسائل مورد نیاز روز جامعه دانست و نسبت به دهمین خواسته، گفت: می توان با ایجاد و تقویت سامانه های پرسش و پاسخ به نیازهای درون و برون حوزوی و با فعالیت های ایجابی، امور مربوطه و وظایف خود را عمیق، علمی و دانشی انجام داد.
گفتنی است در این نشست، حکم اعضای شورای علمی قرارگاه علوم عقلی حوزه علمیه خراسان اعطا شد.

 


كد خبر: 39452  |  تاریخ درج خبر: 1399/10/22  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا