ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

مباحث جدید، موجب بالندگی حوزه علمیه می شوداستاد خارج حوزه علمیه خراسان، بیان کرد: بحث در مورد مراحل رشد جنین، علاوه بر نکات فقهی و حقوقی، دارای جنبه های معرفتی و توحیدی است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت الله مهدی مروارید در سی و نهمین نشست از سلسله نشست های تخصصی فقه سلامت با موضوع «مراحل رشد و تکون جنین از نگاه متون دینی و دانش جدید»، که به همت هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه برگزار شد، گفت: بحث در مورد مراحل رشد جنین، علاوه بر نکات فقهی و حقوقی، دارای جنبه های معرفتی و توحیدی است.
استاد خارج حوزه علمیه خراسان، با اشاره به آیه « وَفِي أَنْفُسِكُمْ ۚ أَفَلَا تُبْصِرُونَ؛ و هم در نفوس خود شما مردم، آیا نمی‌نگرید؟»، افزود: همانطور که خداوند متعال در آیه 21 سوره ذاریات اشاره کرده است که در وجود انسان نشانه هایی از او نهفته می باشد، بحث جنین شناسی نیز می تواند تاثیر بسزائی در این مورد داشته باشد، لذا بررسی و دقت بیشتری نیاز است.
آیت الله مروارید در پایان ابراز کرد: برگزاری چنین نشست های علمی ارزشمند، که موجب بالندگی حوزه علمیه خراسان شده است، جای تقدیر و تشکر دارد.
تحول در دروس خارج با ورود به مباحث جدید
حجت الاسلام سید مسعود مرتضوی در ادامه‌ی این نشست با اشاره به اهتمام بزرگان حوزه علمیه خراسان به مباحث جدید و نوظهور، گفت: از سال تحصیلی گذشته چهار درس خارج فقه سلامت در حوزه علمیه خراسان آغاز و منشأ آثار و برکات علمی فراوانی شد، که این امر نشان از عزم جدی علما و اساتید حوزه علمیه نسبت به تحول در دروس خارج و ورود مباحث جدید به فضای علمی پژوهشی حوزه های علمیه است.
دبیر علمی این نشست با بیان اینکه موضوع سقط جنین یکی از مسائل مهم و مبتلابه جامعه است که از جوانب مختلف فقهی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی نیاز به کنکاش و بحث علمی دارد، افزود: هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، از سال تحصیلی گذشته اقدام به برگزاری درس خارج فقه توسط آیت الله مروارید در این موضوع کرده است.
وی، تصریح کرد: موضوع شناسی و تبیین علمی مراحل رشد جنین و همچنین آثار فقهی و حقوقی این موضوع، از مباحث مورد بررسی در این نشست است.
ضرورت ورود فضلا و محققین حوزه های علمیه به مباحث علمی رشد جنین
دکتر سید رضا طباطبائی، متخصص سلول و مولکول شناسی در بخش دیگری از این نشست به تشریح مراحل شکل گیری جنین پرداخت و با بیان اینکه ما می توانیم بر اساس دانش جدید و بررسی های علمی، موضوع شکل گیری و رشد جنین در قرآن را بر یافته های پزشکی تطبیق داده و حقانیت آن را اثبات نمائیم، گفت: آموزه های دینی در این موارد بسیار دقیق و ارزشمند می باشد، اما متاسفانه تاکنون در عرصه بین الملل در زمینه‌ی تطبیق آیات رشد جنین، فعالیت کافی صورت نگرفته و ورود فضلا و محققین حوزه های علمیه در مباحث علمی آن، بسیار ضروری است.
گفتنی است، مراحل رشد جنین در نشست های آتی هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان مورد بررسی و تحقیق قرار خواهد گرفت، علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی و منابع تحقیقاتی این موضوع می توانند به سایت www.salamngo.ir مراجعه نمایند.


كد خبر: 39030  |  تاریخ درج خبر: 1399/08/26  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا