ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

پژوهش های میان رشته ای، راهبرد اصلی همکاری حوزه و دانشگاهمعاون آموزش حوزه علمیه خراسان، گفت: تحقیق و پژوهش ،همکاری در راهنمایی و مشاوره رساله ها و پایان نامه های مرتبط با فقه پزشکی و فقه سلامت، می تواند یکی از محورهای مهم همکاری حوزه علمیه و دانشگاه علوم پزشکی باشد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین سید حمید علوی آزیز در دیدار رئیس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با آیت الله سیدمصباح عاملی، که به همت هیئات اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی معاونت پژوهش این حوزه در مرکز مدیریت برگزار شد، گفت: بحث های مرتبط با سلامت معنوی جامعه، موضوعات مرتبط با فقه پزشکی و پاسخگویی فقهی و دینی به برخی موضوعات نوپدید پزشکی، از اولویت های حوزه است.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه بخش اعظم جامعه که از خدمات پزشکی بهره می برند و همچنین پزشکان محترم و ارجمند، در مباحث بهداشت و درمان دغدغه های دینی و فقهی دارند، افزود: پاسخ های روشن و علمی حوزه به مسائل و دغدغه های نوپدید پزشکی، ضرورت دارد.
وی افزود: اکنون در اداره مدارج علمی این حوزه، موضوعاتی از قبیل فقه پیشگیری از بیماری، نقد و تحلیل غربالگری جنین، مبانی فقهی حقوقی جنایت بر جنین، موضوعات مرتبط با اتونومی و کرامت انسان، اتانازی و محدوده حق تصمیم گیری بیمار و ...، در حال پژوهش است که می توان به صورت مشترک از اساتید مشاور و داور دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز استفاده کرد.
حجت الاسلام والمسلمین علوی آزیز با تاکید بر ضابطه مند شدن پایان نامه ها و رساله ها با حضور مشاورانی از دانشگاه و همچنین ارائه مسائل جدید و نیازمند بررسی فقهی و دینی از طرف دانشگاه، اضافه کرد: هم اکنون چهار کرسی درس خارج مرتبط با مسائل فقه پزشکی در حوزه علمیه خراسان دائر است و می توان از این ظرفیت علمی نیز، به صورت مشترک بهره برد.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان، در ادامه گفت: نظر به نیاز جامعه، عدم دسترسی همگان به خدمات پزشکی، گران بودن و برخی کاستی های پزشکی نوین، نمی توان به طور کلی توانمندی های بالقوه و بالفعل دانش پزشکی سنتی را نادیده گرفت و ضرورت دارد با همکاری مشترک، ضوابطی برای برخی فعالان این عرصه خصوصا در زمینه طب پیشگیری تنظیم کرد و در مقابل با ورود بی ضابطه به مقوله درمانگری مقابله کرد.
حجت الاسلام والمسلمین علوی آزیز، به ایجاد محدودیت های آموزش حضوری به واسطه ی شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: با شیوع این بیماری همه گیر، حوزه های علمیه از پیشگامان در رعایت دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی بودند و در حال حاضر نیز عمده دروس این حوزه از طریق فضای مجازی و سامانه اختصاصی حوزه خراسان پیگیری می شود.
گفتنی است، براساس ابلاغیه معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان از 30مهرماه، مباحث آموزشی 160 مدرسه علمیه برادران و خواهران و دروس خارج این حوزه در سه استان خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، به صورت مجازی و از طریق سامانه LMS این حوزه، پیگیری می شوند.


كد خبر: 38905  |  تاریخ درج خبر: 1399/08/08  |  کد خبرنگار: 201017  |  نام خبرنگار: سيده نجمه موسوي كلاته رضا
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا