ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

برگزاری دروس خارج مسائل مستحدثه با موضوع فقه سلامتدروس خارج مسائل مستحدثه با موضوع فقه سلامت برای دومین سال متوالی در حوزه علمیه خراسان به همت هیئت اندیشه ورز دین، سلامت وسبك زندگی معاونت پژوهش در حال برگزاری است.

 به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، هیئت اندیشه ورز «دین، سلامت و سبک زندگی» معاونت پژوهش اين حوزه در راستای دغدغه مندی و احساس تکلیف نسبت به ضرورت طرح مسائل مستحدثه عرصه فقه سلامت در جامعه امروز، به خصوص مسائل مورد ابتلای جامعه همچون سقط جنین، تلقیح مصنوعی، مسائل مرتبط با حیطه پزشکی قانونی و فرآورده های حلال، اقدام به برگزاری دروس خارج در حوزه علمیه خراسان نموده است.
دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی در این باره گفت: هیئت اندیشه ورز دین و سلامت از بدو تاسیس موضوعات فرآورده های حلال، فقه پزشکی و سبک زندگی را در دستور کار خود داشته است که در سال گذشته توانست با برگزاری 4 درس خارج فقه پزشکی در حوزه علمیه مشهد اقدامی موثر و ارزشمند در جهت تحول در دروس خارج که از منویات مقام معظم رهبری و مورد تاکید بزرگان حوزه بوده، رقم بزند.
حجت الاسلام محمد ضیا روحانی افزود: با توجه به اهمیت طرح مسائل نوظهور در دروس خارج و استقبال اساتید و طلاب از این اقدام، در سال جاری نیز این برنامه در موضوعات جدید ادامه پیدا کرد.
وی با بیان این که در حال حاضر جمعی از نخبگان حوزه در این دروس، مشغول به درس و بحث هستند، عنوان کرد: هر چند از زمان تاسیس این هیئت، نشست های تخصصی ویژه ای در موضوعات فقه سلامت برگزار شده است که اساتید قم، تهران و مشهد در آن حضور پررنگی داشته اند، و در این نشست ها موضوعات مستحدثه و مورد ابتلای جامعه در حوزه فقه سلامت مطرح گردید؛ لکن بسته به اهمیت و جایگاه ویژه دروس خارج در حوزه های علمیه، این هیئت اندیشه ورز اقدام به برگزاری چهار درس خارج فقه سلامت برای نخستین بار درحوزه علمیه خراسان ویژه نخبگان علاقه مند به این عرصه نمود.
حجت الاسلام روحانی با بیان این که بحث از مسائل حوزه پزشکی به واسطه کثرت ابتلاء عموم مردم و نوظهور بودن بسیاری از آن ها نیازمند فعالیت پژوهشی و مطالعات دقیق و عمیق برای پاسخ گوئی به نیاز جامعه و عموم مردم بوده و هست، تصریح کرد: به همین مظنور یکی از مهم ترین وظائف حوزه علمیه خصوصاً طلاب سطوح عالی تحقیق و پژوهش در این رابطه است.
دبیر هیئت اندیشه ورز دین، سلامت و سبک زندگی در ادامه ضمن اشاره به طرح بحث و همکاری عمیق گروه های علمی در کنار اساتید از جهت پژوهشی و تحقیقاتی در قالب این دروس خارج خاطر نشان کرد: نکته حائز اهمیت آنجاست که در این چهار درس خارج فقه پزشکی، گروه های علمی با نظارت اساتید سطوح عالی مشغول به فعالیت و کار های پژوهشی هستند و تلاش بر این دارند تا گزارشی علمی و جامع برای استاد درس خارج ارائه بدهند که این امر قطعاً موجب تقویت و پیشرفت دروس می شود و این فعالیت های علمی، انصافاً حرکت خلاقانه و نو در زمینه دروس خارج می باشد.
شایان ذکر است در سال تحصیلی جاری دروس خارج فقه سلامت توسط اساتید معظم در مدرسه علمیه آیت الله العظمی خویی(ره) آغاز شده است که البته با توجه به شیوع بیماری کرونا دروس مزبور در فضای مجازی و از طریق کانال های ذیل ارائه می شود:
حضرت آیت الله حاج شیخ مهدی مروارید، با موضوع «تحدید نسل و سقط جنین»
http://sapp.ir/morvarid.ostad
حجت الاسلام و المسلمین حاج سید عبدالهادی مرتضوی با موضوع « فقه مسائل پزشکی قانونی» (روزهای چهارشنبه)
http://sapp.ir/mohazerat
حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد مروارید با موضوع «تلقیح مصنوعی»
https://eitaa.com/joinchat/202571800Ca178642322
حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محسن ملکی با موضوع «فرآورده های حلال (ذبح از منظر فریقین» (روزهای
چهارشنبه)
https://eitaa.com/malakimohsen


كد خبر: 38881  |  تاریخ درج خبر: 1399/08/05  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا