ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

نوزدهمین جلسه «اخلاق و سلوک انقلابی» برگزار شدنوزدهمین جلسه از سلسله جلسات «اخلاق و سلوک انقلابی» این حوزه به‌مناسبت هفته بسیج در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، جلسه نوزدهم از سلسله جلسات «اخلاق و سلوک انقلابی» این حوزه به‌مناسبت هفته بسیج، با حضور علیرضا دلبریان، جانباز و راوی دفاع مقدس در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.
دلبریان در ابتدا با یادکردی از طلاب جوان رزمنده در دوران دفاع مقدس، گفت: همه پای درس شهدا زانو زده‌ایم و به خاک می‌افتیم، شهدای طلبه‌ای که از پای درس علمی به درس عملی و جبهه آمدند، جبهه‌ای که دانشگاه انسان‌سازی، انسان‌شناسی، بندگی خدا و درس اخلاق عملی بود.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه اصل جبهه توسط هنرمندان هنوز به‌خوبی نشان داده نشده است، گفت: درباره رزمندگانی که با لباس خاکی و با آرپی‌جی از زیر سیم‌های خاردار، یعنی بدون گارد و امکانات به دل دشمن می‌رفتند، افراط و تفریط کردیم، گاهی معنویت را آنقدر بزرگ می‌کنیم که انگار شهدا انسان‌های عادی نبودند و گاهی آنقدر خاکی می‌کنیم که طنز می‌سازیم.
وی با اشاره به سؤال طلبه‌ای درباره جبهه از میرزاجوادآقا تهرانی، گفت: ایشان در پاسخ فرمودند: درس برای چه می‌خوانید؟ مگر نه اینکه برای خدمت و انتقال معارف اسلامی به خودمان و مردم است تا به خدا برسیم؟ جبهه نیز برای رسیدن به خدا است و امام جامعه اسلامی اولویت را جبهه قرار داده است؛ اگر با مرگ خونین به خدا برسی بهتر است و راه پنجاه ساله را یک ساله رفته‌ای وگرنه برمی‌گردی و درست را می‌خوانی.
این راوی دفاع مقدس، با اشاره به اینکه در عرصه تهاجم فرهنگی که رهبری و امام جامعه این‌قدر تأکید دارند، باید راه شهدا را ادامه داد، گفت: امام خمینی ما را مسلمان نکرد، بلکه باند پرواز را جلوی ما گذاشته و سرعت ما را بیشتر کرد و ما باید طلاب گذشته را الگو قرار دهیم، طلابی که همه کارهای خود را تنها انجام می‌دادند؛ از لباس‌شستن تا غذادرست‌کردن و اگر نذری یا گوشت قربانی برای مستحقان بود، می‌گفتند ببرید به حوزه‌های علمیه.
وی با تأکید بر اینکه عقلانیت جنگ باید بیشتر توجه شود، گفت: صحنه فداکاری عالی که جوان‌های بسیجی در سایه معنویت و عقلانیت انجام می‌دادند، در نظر کسانی که آشنا نبودند، دیوانگی می‌آمد، اما کاملا عقلانی و درس دفاع مقدس و سیره شهدا برای همه جوانب زندگی ما جواب می‌دهد
وی توضیح داد: شهدایی که وقتی می‌دیدند برد آرپی‌جی آن‌ها به تانک نمی‌رسد برای اینکه تانک به سنگر نرسد، آن‌ها خود به استقبال تانک می‌رفتند، کاملا عقلانی بود که سپاه پاسداران که اسلحه نداشت و امکانات لوژستیکی نداشت امروز به موشک شهاب سه نقطه‌زن رسید که صدها کیلومتر برد دارد.
دلبریان تصریح کرد: خرج موشک و موتور آن، عقلانیتی است که وقتی می‌خواهد موشک را شلیک کند روی آن می‌نویسد «و ما رأیت اذ رمیت و لکن الله رمی»؛ وقتی زمان نماز می‌رسد، کار را تعطیل کرده و به نماز خود می‌رسند؛ این نیت خالص و روحیت گم‌نامی است که وقتی به جبهه می‌رفتی فرمانده را نمی‌شناختی، مانند صدر اسلام که وقتی مخالفی وارد مجلس پیامبر می‌شد ایشان را نمی‌شناخت.
وی در پایان، گفت: طلبه لازم نیست همه وقت خود کنار حجره باشد و به نماز و دعا بگذرد، وقتی معنویت را تمام کرد باید به میان مردم برود و ایشان را جلو بیاورد؛ همان طور که پیامبر درس خداشناسی نمی‌گذاشتند، با سلوک خود مردم را جلب می‌کرد و در جبهه نیز دقیقا همین سیره برپا بود.
 


كد خبر: 36211  |  تاریخ درج خبر: 1398/09/07  |  کد خبرنگار: 3752
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا