ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

جستاری بر سیره نورانی بزرگ‌ترین مبشّر بصیرت و مهرورزیمیلاد سراسر نور حضرت خاتم الانبیا محمد مصطفی(ص) در 17 ربیع الاول سال 570 میلادی صورت گرفت و این تاریخ به یاد ماندنی به عنوان سرآغاز میلادی سرشار از نور و روز اهدای مدال سعادت و رستگاری برای امت های اسلامی دانسته می شود.

میلاد سراسر نور حضرت خاتم الانبیا محمد مصطفی(ص) در 17 ربیع الاول سال 570 میلادی صورت گرفت و این تاریخ به یاد ماندنی به عنوان سرآغاز میلادی سرشار از نور و روز اهدای مدال سعادت و رستگاری برای امت های اسلامی دانسته می شود.
در این نوشتار که به مناسبت میلاد با سعادت حضرت محمد مصطفی(ص) تدارک دیده شده است، به بررسی برخی از ابعاد زندگی ایشان و خلق و خوی مبارکشان در پرتو آیات وحیانی قرآن پرداخته شده و نهایتا نیز زوایای مختلفی از حیات پیامبر نور و رحمت، این شاهراه انسانیت که صفحات زرین و درخشانی را در تاریخ به ثبت رساند، مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت.
سیره اخلاقی نبی مکرم اسلام(ص)
یکی از شاخص ترین ویژگی های حضرت رسول(ص) اخلاق شایسته و برخورد شفقت آمیز و نرم خویی و مهربانی شان بود که سبب می شد همه به دور ایشان در هر زمانی مجتمع شوند؛ همین خصیصه اخلاق نورانی و برجسته، ایشان را در زمره کسانی قرار داد که در 23 سال ابلاغ رسالت الهی، انسان های بسیاری شیفته و دلبسته او شدند و به اسلام گرویدند که این قدرت اخلاقی و ویژگی بارز روحی، با هیچ ابزار و عنصری برابری نمی کند و عملا موجب شگفتی در خلقت دانسته می شود.
خداوند متعال نیز در آیه 159 سوره آل عمران مبنی بر (فَبِما رَحمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُم/ وَلَو كُنتَ فَظًّا غَليظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِكَ) به پیامبر مهربانی ها اینطور می فرماید که به برکت رحمت الهی در برخورد با مردم نرم و مهربان شدی که اگر خشن و سنگدل بودی، از اطراف تو پراکنده می شدند و همین عامل نیز سبب شد همه شیفته او شوند.
از سوی دیگر پیامبر اسوه اخلاق بود که به معنای واقعی کلمه فضائل و مکارم اخلاقی را به اوج و حد اعلی خود رساند و الگوی روشنی برای نسل های تاریخ در مهرورزی شمرده می شود که حتی ویژگی های اخلاقی او زبانزد مخالفانش نیز بود.
سیره اجتماعی حضرت رسول(ص)
مروت و مصاحبت با اهل ایمان از ویژگی های بارز رهبران الهی و پیشوایان جامعه شناخته می شود که دارای اهمیت والایی است و قرآن نیز پیامبر گرامی اسلام(ص) را با این خصلت پسندیده معرفی کرده و می فرماید همانا فرستاده ای از خود شما به سویتان آمد که رنجهای شما بر او سخت است و اصرار بر هدایت و راهنمایی شما دارد و نسبت به مؤمنان دلسوز و مهربان است.
حتی این دلسوزی و شفقت به حدی بود که ایشان گاهی از لغزش ها و انحرافات مسلمانان بسیار آزرده می گشت به حدی که از شدت غصه و ناراحتی مغموم و اندوهگین می شد و در آستانه  قبض روح  قرار می گرفت. در این باره خداوند متعال می فرماید گویی می خواهی به خاطر اعمال ناروای آنان، اگر به این گفتار ایمان نیاوردند، خود را هلاک کنی .
حضرت خاتم الانبیا(ص) هرگز در سراسر زندگی پربرکت خود از محرومان و مستضعفان فاصله نمی گرفت و همیشه اینطور می گفت که من هرگز مردم با ایمان را گرچه در ظاهر محروم و بی چیز و نیازمند باشند از خود دور نمی کنم و عملا با آنان رفتار مشفقانه و نزدیکی داشت و همین مردمی بودن و آشنایی با حقوق محرومان بود که او را در نزد مردم عزیز کرده بود.
بازنگری  تاریخ پیامبران الهی نشان می دهد که آنان در راه اعتلای کلمه توحید و ایفای رسالت و وظائف خود هرگونه سختی را تحمل می کردند که این در سیره پیامبر اسلام(ص) بیش از پیش متجلی است چراکه ایشان در معرض سخت ترین بلاها قرار می گرفت اما همواره تحمل و بردباری و حلم مثال زدنی داشت که همه مخالفان را یکجا به زانو در می آورد.
سیره سیاسی خاتم النبیین(ص) در حیات سراسر نور و رحمت
پیامبر نور و رحمت هیچگاه سیاست و حکومت را هدف نمی دانست بلکه همواره آن را به عنوان وسیله ای جهت خدمت به خدا و بندگان او و رساندن جامعه به سعادت تلقی می کرد و از سوی دیگر نیز پیامبر اسلام(ص) مهم ترین هدف سیاست را اجرای عدالت، احقاق حق، اقامه حدود و احیای ارزش های الهی و انسانی در جامعه می داند.
همچنین همانطور که از دیدگاه صاحبنظران اسلامی مقصود سیاست و اخلاق، خیر آدمیان و رساندن انسان به فضیلت و نیک بخشی بود، پیامبر در این زمینه تلاش وافری در راستای تقید و پایبندی به مبانی و اصول اخلاقی برخواسته از بطن اسلام داشتند و در راستای تحقق اندیشه و رفتار سیاسی تلاش زیادی کردند.
خدا محوری، وفای به عهد و پیمان، عدالت محوری، کرامت و عزت انسانی، صداقت، مشورت و مشارکت پذیری، شایسته سالاری و انتخاب شایستگان، پرهیز از ریاست طلبی و محور بودن اصالت الهی و اکتفا نمودن به حداقل مواهب دنیوی از ویژگی های برجسته ای بود که پیامبر نور و رحمت در زندگی سیاسی خود دنبال کردند و هرگز در هیچ جایگاهی به دنبال کسب پست و مقام نبودند و سراسر حیات خود را وقف دین و اسلام می کردند. 

 براساس دیدگاه جامع پیامبر تعامل دیانت و سیاست و همگامی سیاست با اخلاق، در هر زمانی تعالی و پیشرفت جامعه انسانی را بدنبال خواهد داشت که در همین راستا، حضرت با بکارگیری اصول اخلاقی در سیاست این مساله را ثابت کرده است.
با وجود اینکه تبیین وجوه سیره حضرت رسول(ص) در این نوشتار کوتاه نمی گنجد، اما تلاش شد در فرصت موجود نگاه کوتاهی به انوار نورانی سیره خاتم النبیین(ص) صورت پذیرد و در همین راستا حوزه علمیه خراسان ضمن تبریک مبلاد خجسته پیامبر ختمی مرتبت، حضرت محمد مصطفی(ص)، اعیاد مبارک ربیع و هفته وحدت به مردم شریف ایران اسلامی و آزادگان جهان امید آن دارد تا طلاب و روحانیون معزز این مهد کهن انقلابی و همه حوزه های علمیه کشور، ضمن تاسی به این اسوه مثال زدنی تاریخ و تطبیق اعمال و رفتار خود با ایشان، به اهداف و راهبردهای حیات خود جهت داده و بار سنگین رسالت الهی را در راه احقاق حق به دوش بکشند و نهایتا درخت بی ثمر بی عدالتی را با عنایت و لطف خداوند متعال و ظهور قائم آل محمد(عج) بخشکانند و پرچم سرافراز انقلاب را به صاحب اصلی آن حضرت مهدی موعود(عج) بسپارند.  ان شاء الله

روابط عمومی حوزه علمیه خراسان
 


كد خبر: 36047  |  تاریخ درج خبر: 1398/08/23  |  کد خبرنگار: 207368
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا