ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رشته های تخصصی در حوزه خراسان افزایش می یابدمعاون آموزش حوزه علمیه خراسان با اشاره به تصویب رویکرد جدید در مدارس تخصصی سطح 3 ابراز کرد: پیگیر آن هستیم که رشته های تخصصی در حوزه افزایش پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع، معاون آموزش حوزه علمیه خراسان، در نشست مسئولان آموزش مدارس سطح 2 و 3 خراسان رضوی، با بیان این که باید حرکت های تحولی را کارشناسی شده و با پشتوانه منطقی با سرعت به پیش برد، تحول را امری ضروری دانست و با بیان اینکه باید نسبت به کاری که می خواهیم تحول آفرینی کنیم، ایمان داشته باشیم، گفت: اعتقاد قلبی، اقرار به لسان و عمل سه ویژگی مطرح در این عرصه است تا با اعتقاد و گفتمان و عملیاتی شدن، تحول مدنظر ایجاد گردد.
وی تصریح کرد: درست است که تحول این سه ویژگی را باید داشته باشد اما در نهایت این امر مهم با کار گروهی و دسته جمعی محقق می شود و گرنه تحول آفرینی نخواهد شد.
حجت الاسلام و المسلمین مهدوی ارفع با بیان این که باید پاسخگویی متناسب با مطالبات وجود داشته باشد، تصریح کرد: در راستای مطالبات و فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر پاسخگویی به نیازهای جامعه اسلامی، دو مدل برنامه ریزی و طراحی شده که یکی حوزه برون زا و دیگری درون گراست و معتقدیم که می شود با این مدلها اقدام کرد.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان ادامه داد: اساسا بیشتر اقدامات معاونت آموزش در حوزه درون زاست چرا که باید نیروی انسانی برای تمدن اسلامی و طلاب توانمند و آگاه را تربیت و تلاش کرد که افرادی عالم و زمان شناس پرورش پیدا کنند.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع با بیان این که مجموعه فعالیت های درونی حوزه در قالب 7 قرارگاه محوری فقاهت و مجتهدپروری، ادبیات، حکمت و کلام، تبلیغ، اخلاق و تربیت، جامعه و سیاست و قرآن و عترت جای می گیرد، بیان کرد: این 7 قرارگاه پشتوانه فکری، اجرایي و عملیاتی مجموعه فعالیت های درون حوزوی می باشد و شورای راهبری آن از اساتید برجسته حوزه علمیه خراسان تشکیل شده است، ابراز کرد: مجموعه فعالیت ها و طرح ها در قالب این قرارگاه ها برنامه ریزی، ساماندهی و هدف گذاری شده و قالب های آن تعیین می شود.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان با بیان این که ماموریت ما به عنوان مسئولان آموزش این بخش کار می باشد. و نسبت به حوزه برون گرا قالب پیگیری مواردش در قالب هیات های اندیشه ورز است، «اقتصاد و الگوی پیشرفت اسلامی»، «ادیان، اسلام و ارتباطات میان فرهنگی»، «حوزه، نظام و تمدن اسلامی»، «تعلیم و تربیت و سبک زندگی اسلامی» به همراه «حوزه و سلامت» را از جمله هیات های اندیشه ورز دانست که البته همه فعالیت منحصر به این شش هیات اندیشه ورز نیست.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع گفت: آنچه که در حوزه درون زا، ماموریت اصلی ما و شما به عنوان مسئولين آموزش سطح 2 و3 اين حوزه  است،  اينستكه  که یک طلبه در این مقطع باید ورود به عرصه پژوهشی پیدا کند، بتواند مطالب مقطع عمومی را عمق ببخشد و برای رسیدن به اجتهاد آماده شود که در زمینه این رسالت، حساس ترین دوره همین دوره سطح 2 و 3 است.
وی با بیان این که در این 7 قرارگاه سه سطح عمومی، تخصصی و نخبگانی وجود دارد و برای هر کدام برنامه مشخص و مربوط به خود وجود دارد، اظهار کرد: هر کدام از این سه سطح برای اساتید و طلاب در نظر گرفته و در سه قالب حضوری و متمرکز، حضوری و مدرسه محور و مجازی دنبال شده و مجموعه معاونت آموزش حوزه علمیه خراسان برای عملیاتی شده آن آماده است و از مسئولان مدارس مطالبه می کند که هر کدام در مجموع 7 قرارگاه برنامه ای را اجرا کنند.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع خاطر نشان کرد: مجموعه مدیریت حوزه و معاونت آموزش این آمادگی را دارند که نسبت به حمایت و پشتیبانی از برنامه های مدارس اقدام کنند که البته این امر نه تنها حمایت، بلکه مطالبه است.
معاون آموزش حوزه علمیه خراسان ابراز کرد: باید دوره های مختلف برای طلاب طراحی شوند و بنای بر آن است که در ادامه مسیر توانمندسازی برای طلاب در عرصه دانشی، مهارتی، بینشی و بصیرتی برنامه های کاربردی تری اجرا شود.
وی با بیان این که امروز ما باید توانمند سازی را در عرصه های مختلف دنبال کنیم، ابراز کرد: البته کارهای تحولی در حوزه صورت گرفته و مقطع عمومی مصوب و اجرا شده است اما انتظار این است که مسئولان مدارس، اشکالات وارده را با منطق و استدلال انتقال دهند چراکه بنای ما بر رسیدن به آینده آرمانی و ایده آل است.
حجت الاسلام والمسلمین مهدوی ارفع با بیان این که باید پیش رفت و از ظرفیت اساتید، طلاب و مسئولین استفاده شود تا این تکامل اتفاق بیافتد، عنوان کرد: کار مدارس تخصصی با رويكرد جديد از سال آینده شروع خواهد شد و  ورودی مدارس تخصصی متفاوت است که در مقطع تخصصی براساس تحول صورت گرفته به دو زیر مجموعه رشته های فقه و اصول و غیر فقه و اصول تفکیک می شوند.
وی توضیح داد: نظام 4 ساله در رشته فقه و اصول وجود دارد و مبتنی بر آن طلاب رسائل، مکاسب و کفایه را می خوانند . اما در رشته های تخصصی غیر فقه و اصول همچون فلسفه، کلام، تبلیغ، تفسیر و علوم حدیث طلاب 4 سال در مقطع تخصصی درس می خوانند و پس از آن مدرک سطح 3 تخصصی و سطح 2 فقه و اصول به آنها اعطا می شود.
معاون آموزش حوزه علمیه خرسان با بیان این که طلبه ها در سطح 3 تخصصی غير فقه و اصول موظفند رسائل و سه بخش اول مکاسب و محتواي رشته تخصصي را بخوانند و درمقطع عالی مدرک سطح 4 داده می شود و طلاب در سطح عالی موظفند که کفایه و سه بخش دوم مکاسب و محتواي تخصصي مربوطه را بخوانند و با تدوین پایان نامه مدرك خود را دریافت کنند.
 

 


كد خبر: 28946  |  تاریخ درج خبر: 1397/09/10  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا