ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دوره های درایه الحدیث حوزه علمیه خراسان برای نخبگان و استعدادهای برتر برگزار می شود



مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با اشاره به دوره نخست رجال پژوهی این حوزه با بیان این که این دوره ها ادامه و استمرار پیدا می کند، گفت: پس از این دوره رجال پژوهی نیز در نیمه دوم سال جاری جلسات درایه الحدیث برگزار خواهد شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر نوایی، در گفتگو با روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، با اشاره به جمع نخبگانی دوره های رجال پژوهی این حوزه گفت: علم رجال و یا علم رجال احادیث یک فن ضروری در راستای شناخت وثاقت و یا عدم وثاقت احادیث می باشد.
وی با بیان این که باید این مساله مد نظر بوده و وضعیت احادیث صحیح از غیرصحیح ار راه علم رجال بررسی شود، تصریح کرد: یعنی باید هر حدیثی که افراد نقل کرده اند، مورد وثوق افراد علمی و آگاه بوده و در صورتی که چنین کسانی به علم رجال مسلط باشند، آنگاه با تایید آنان وثاقت حدیث امامان معصوم(ع) مورد پذیرش قرار می گیرد.
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان این که احادیث و روایات به گونه های مختلفی مبتنی بر نقل راوی و یا وضعیت امروز روای تغییر پیدا می کنند که بدین جهت بنا شد دوره هایی برای رجال پژوهی و تربیت متخصصان در علم رجال برگزار شود، بیان کرد: کماکان باید دوره های رجال پژوهی مانایی و استمرار داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین نوایی با بیان این که در مساله فقه و مسائل مختلف دینی، آن دسته مسائل دینی مورد تایید واقع می شود که مبتنی بر روایات موثوقی بوده و وسیله و ابزاری برای استنباط احکام باشند، خاطر نشان کرد: از سوی دیگر فقها برای استنباط مسائل به روایات مراجعه می کنند که بدین سبب باید وثاقت روایات مورد تایید باشد.
وی در ادامه با بیان این که در بدنه علم رجال افرادی وجود دارند که احادیث را با واسطه از معصومین(ع) نقل می کردند که برای اینان کتاب هایی نوشته شده و وثاقت آن به همراه بررسی سلسله سند در علم رجال صورت می گیرد، عنوان کرد: طلاب و جمع نخبگانی حوزه علمیه خراسان در مسیر پیش رو باید به صورت تخصصی با علم رجال آشنا شده و در همین راستا سلسله سند صدها نظر کسانی که احادیث را مورد بررسی قرار داده و یا حدیثی را در زمان ائمه معصومین(ع) ارائه کرده اند، مورد بررسی قرار دهند .
مسئول مرکز نخبگان و استعدادهای برتر حوزه علمیه خراسان با بیان این که به واقع رجال پژوهی برای شناخت صحت متن ضرورت دارد و نياز است طلاب در این حوزه مسلط شوند، تصریح کرد: طلاب در علم رجال به بررسی احادیث از کتب کامل الزیارات شیخ نجاشی، رجال شیخ طوسی و کتبی از این دست پرداخته و پیشینه احادیث و روایات را بررسی می کنند.
حجت الاسلام والمسلمین نوایی با بیان این که بعضا در روایات، روایات مجهول فراوان وارد و به ائمه نیز نسبت هایی داده شده است، بیان کرد: بنابراین طلاب در راستای رفع شبهه باید روایات را به صورت مستند بررسی کنند؛ در واقع آن کسانی که می خواهند طلبه ملا و با سواد باشند، باید علم رجال خوانده و در این حین به بررسی روایان سلسله سند احادیث نیز بپردازند.
وی ضمن اشاره به دوره نخست رجال پژوهی حوزه علمیه خراسان، با بیان این که این دوره ها ادامه و استمرار پیدا می کند، گفت: پس از این دوره رجال پژوهی نیز در نیمه دوم سال جاری جلسات درایه الحدیث برگزار خواهد شد.

 


كد خبر: 28607  |  تاریخ درج خبر: 1397/07/29  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا