ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

قبل از آموزش روش‌های جدید، ابتدا باید اصول اولیه منبر تشریح شودآیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه عرصه اصلی تبلیغ، همان منبر است که رسول خدا(ص) اولین منبری عالم بوده‌اند، گفت: هر روشی بعد از منبر آمده از میان رفته، ولی منبر باقی مانده که همان تبلیغ رودررو است.

به گزارش  روابط‌عمومی حوزه علمیه خراسان، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان، صبح روز 5 شهریور 1397 در آیین افتتاحیه مرکز تخصصی تبلیغ فصل‌الخطاب که در مدرسه علمیه سلیمانیه برگزار شد، گفت: روش‌های تبلیغی مختلف است و نباید در آموزش تبلیغ از ابتدا به برنامه‌های جدیدی مثل فضای مجازی پرداخت.

وی توضیح داد: عرصه اصلی تبلیغ، همان منبر است که رسول خدا(ص) اولین منبری عالم بوده‌اند؛ هر روشی بعد از منبر آمده از میان رفته، ولی منبر باقی مانده که همان تبلیغ رودررو است.

وی با اشاره به اینکه به روش‌های تبلیغ روز مخصوصا فضای مجازی هم باید به‌صورت جدی وارد شد، گفت: ورود به فضای مجازی بیشتر باید برای دفاع باشد، شروع بحث دینی و علمی در این فضا جواب نمی‌دهد و از طریق افراد خاصی بهره‌برداری می‌شود، زیرا مراجعه‌کننده دینی و اخلاقی در این فضا کم داریم.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: مگر اینکه مبلغ با استفاده از اشکال هنری وارد فضای مجازی شود که جاذبه خودش را دارد، اما ورود در عرصه‌های سمعی و بصری، افراد خاص با هنرهای ویژه‌ای می‌طلبد.

وی با تأکید بر اینکه روش‌های خاص را نمی‌توان آموزش داد بلکه باید اصول کلی و اولیه منبر، آموزش داده شود، گفت: اولین اصل منبر، توسل به امام رضا(ع) و توجه به ائمه اطهار(ع) است یعنی هنر و کار را باید از ایشان بخواهیم و ابتدا خودمان معتقد به حرف‌ها و روضه‌هایی که می‌خوانیم باشیم؛ مظلومیت اهل‌بیت(ع) باید اول در قلب و دل خودمان اثر کند و عقیده و ایمان، شرط اول تأثیرگذاری منبر است.

وی افزود: دومین اصل این است که سعی کنید در عالم تبلیغ، نوکر باشید نه کارمند، زیرا کارمند ساعت مشخصی کار می‌کند و حقوق مشخصی دارد که باید معیشت خود را با آن اداره کند ولی نوکر خانه‌زاد است، حقوق معین ندارد، شبانه‌روز در خدمت است و هر کاری به او محول می‌شود باید انجام دهد ولی از طرفی هم همه مسائلش کنترل می‌شود، یعنی مریضی، خوراک، محل خواب و همه نیازها برایش اداره می‌شود.

آیت‌الله علم‌الهدی سومین اصل مهم در تبلیغ را مطالعه دانست و گفت: حتما باید قبل از هر منبر و سخنرانی مطالعه انجام شود ولی مطالعه فقط کتاب‌خواندن نیست، باید قلم و کاغذ دست گرفت و منبر را از اول نوشت و تنظیم کرد بعد محل مناسب شعر، محل روایت و جایی که نیاز به شاهد تاریخی دارد را می‌توان از کتاب‌های خاص خودش پر کرد.

وی توضیح داد: بنابراین، مطالعه حتما کتاب نیست بلکه باید فکر را مشغول منبر و سخنرانی کرد و چینش مطالب را مثل یک آشپز درست انجام داد تا مطلب برای مخاطب، پخته و لذیذ باشد، پس مهم‌ترین نکته، ارائه تحلیل مناسب است، چه در مسائل سیاسی و اجتماعی و چه مسائل فرهنگی و دینی.

وی در پایان با اشاره به اینکه جایی که بنا است برای خدا حرفی زده شود، مبلغ باید مردانه جلو رفته و از هیچ قدرت، جریان سیاسی و مسائل دیگر نترسد، گفت: هیچ آفتی برای منبری و مبلغ، از ترس بدتر نیست یعنی اینکه با خود حساب کند اگر فلان حرف را بزنم ممکن است کسی ناراحت شود یا مشکلی برایم درست شود.


كد خبر: 28209  |  تاریخ درج خبر: 1397/06/05  |  کد خبرنگار: 3884
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا