ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

حراست و تحقیقات، دیده بان حوزه در برابر نفوذ استمدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به مسئله نفوذ، تاکید کرد: دیده‌بانی در این موقعیت بسیار متفاوت تر است و می بایست صیانت در بخش‌های مختلف محقق شود که لازمه این امر برخورداری از جامعیت بالاست.

به گزارش خبرگزاری حوزه علمیه خراسان، آیت الله سید مصباح عاملی در دیدار همکاران دفتر حراست و تحقیقات این حوزه با قدردانی از فعالیت های ارزنده صیانتی، ابراز کرد: علیرغم اینکه کار در امور حراست سنگین می باشد، تاکنون زحمات بسیار ارزشمندی در این بخش صورت گرفته است.
مدیر حوزه علمیه خراسان بر برنامه ریزی و هدفمندی کار همراه با نوآوری و خلاقیت در راستای امور تحولی برای برنامه های پیش رو تاکید کرد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان گفت: گستره کار حراست و صیانت شمول و فراگیری بی نهایتی دارد؛ در واقع معاونت ها و دفاتر می بایست هماهنگ عمل کنند ولی در عین حال حوزه کاری آنها محدوده خاصی دارد اما فضای کار حراست و صیانت عام و فراگیر است. به طور مثال اگر حراست نقش دیده‌بانی دارد این امر، شامل مباحث شخصی، اجتماعی، اخلاقی و اعتقادی است.
آیت الله عاملی با اشاره به جریان نفوذ از سوی دشمن، متذکر شد: برخی جریانات درون حوزوی و تعدادی از برون حوزوی است که گاها عامل نفوذ می تواند در حوزه راه پیدا می‌کند. دیده‌بانی در این موقعیت بسیار متفاوت تر است و می بایست صیانت در بخش‌های مختلف محقق شود که لازمه این امر برخورداری از جامعیت بالاست و به همین علت، ورود عمیق همکاران حراست و صیانت در مباحث الزامی می باشد.
مدیر حوزه علمیه خراسان، با بیان اینکه شناخت جریان ها و تفکر های سالم هم باید در دست کار باشد، اظهار کرد: تولی و تبری در این بحث راه پیدا می‌کند زیرا جریان های صحیح در کنار جریان های ناصحیح باید شناخته شوند و هم معرفی شوند.
آیت الله عاملی خاطر نشان کرد: حوزه، فراجناحی است و همکاران مجموعه حراست و تحقیقات می بایست با این نگاه و متناسب با نیاز سنجی و آسیب شناسی، برنامه و اطلس جامعی را طراحی کنند.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه مهمترین بحث اخلاق، حفظ سلامت به عنوان پایه اصلی هر حرکتی است، با تاکید بر اهمیت و ضرورت آن، گفت: اگر اخلاق در حوزه درست نشود بقیه کارها و مسائل همچون: سیاست و اعتقاد نیز درست نخواهد شد.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در ادامه برای موضوع اخلاق سه راهکار ارائه و ابراز کرد: اول اینکه، آموزش همراه با تربیت جامع باشد. تعلیم و تربیت از ابتدا تا انتهای تحصیل باید در پی و به دنبال هم بوده و مستمر ادامه داشته باشند. «رب زدنی علما» یعنی همین، کار آموزشی و تربیتی با نرم افزار آموزشی و تربیتی عملیاتی شود.
آیت الله عاملی، دومین اقدام را مراقبت و نظارت مستمر، تعلیم، تربیت، استعداد سنجی و انگیزه سنجی دانست و گفت: اینها از اموری است که باید در دستور کار قرار گیرد. با توجه به فعالیت دشمن به صورت نرم افزاری، سخت افزاری، حضوری و مجازی، مراقبت هم به همین نسبت باید گستره اش زیاد شود. این امر نیز با هماهنگی و استمرار آن در تمامی قسمت ها محقق می شود و شکل می گیرد تا اتفاقات خوبی رخ دهد.
مدیر حوزه علمیه خراسان سومین نکته را درمان برشمرد و توضیح داد: حال اگر تمام فعالیت ها صورت پذیرفت و با این وجود، مشکلی پیش آمد، نیاز به درمان فردی یا جمعی، است. برای درمان هم باید برنامه داشته باشیم و تا جایی که امکان دارد باید صورت بگیرد و در جایی که امکان درمان نبود، باید از آلوده شدن و سرایتش، جلوگیری کرد.
آیت الله عاملی افزود: به طور مثال، اگر فردی به لحاظ اخلاقی، سیاسی، فکری، اعتقادی و از هر زاویه و بعدی که در نظر بگیریم، فاسد شده و به این مطلب رسیدگی و تمامش نکنیم، این فساد ریشه می دواند و به اصطلاح، فاسدی است که مفسد هم خواهد شد و فساد در خودش نخواهد بود پس مرحله به مرحله جراحی خواهیم رسید و از این بابت است که برای هر کدام از این مراحل باید برنامه ویژه داشته باشیم.
مدیر حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه باید تعلیم و تربیت با طراحی و برنامه ریزی و هماهنگ با تمامی معاونت ها و دفاتر پیش برد، اظهار کرد: همانطور که مسائل اخلاقی و اعتقادی افراد توسط این دفتر بررسی می‌شود، باید دشمن‌شناسی و دوست شناسی نیز با برنامه‌ریزی و آموزشِ به موقع طلاب، صورت پذیرد تاطلبه‌ها در این خط نیز بیش از پیش آماده و آگاه باشند.
در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین سید جواد هاشمی، مدیر دفتر حراست و تحقیقات حوزه علمیه خراسان گزارشی از فعالیت‌های این مجموعه در یک سال گذشته ارائه کرد و همکاران این دفتر نیز مطالبی بیان کردند.


كد خبر: 41108  |  تاریخ درج خبر: 1400/06/22  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا