ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

تحقق معارف کتاب الهی در گرو جریان امامت و ولایت استمدیر حوزه علمیه خراسان گفت: مسئله سازندگی کتاب الهی و تحقق معارف زندگی‌ساز آن در جامعه و اتمام نعمت، در گروه جریان امامت و ولایت است.

آیت‌الله سیدمصباح عاملی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه آیه شریفه اکمال در عین کوتاهی و اختصار، از عمق ویژه‌ای برخوردار است و در چند فراز، همه مسائل مربوط به غدیر را به صورت جامع و کامل به تصویر می‌کشاند، ابراز کرد: ضرورت نیاز به ولی و جریان ولایت و امامت، جایگاه این اصل و نقشی که ولی و امام در راستای شکوفایی، استمرار و کمال بخشیدن به دین ایفا می‌کند، در آیه اکمال آمده است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به عبارت «اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ...» در این آیه، پیرامون تکمیل دین به وسیله ولی و امام توضیح داد: دین، راهی به سوی کمال انسانی و قرب الی الله است و هر مسیری نیاز به نقشه راه دارد و نقشه راه برای دین، کتاب آسمانی قرآن کریم است و هر کتاب و نقشه راهی نیاز به تفسیر، تبیین و صیانت از تحریف دارد و همین‌طور برای ایفای نقش رسالت و پیاده شدن آن در جامعه و ساختن یک زندگی انسانی و جامعه مطلوب، نیاز به یک ولی، امام و رهبر دارد.
مدیر حوزه علمیه خراسان با اشاره به حدیث ثقلین و با بیان اینکه مفسر است که نقشه را برای جامعه تبیین و در روی دیگر، از آن صیانت می‌کند، گفت: روایت تأکید دارد که اگر به هر دو، یعنی کتاب به عنوان نقشه راه و امامت به عنوان حافظ و مفسر آن، تمسک بشود، گمراهی در کار نخواهد بود. بنابراین دین دو بال قرآن و جریان امامت و ولایت دارد و با این دو هست که جامعه می‌تواند به سوی کمال انسانی و قرب الی الله پرواز کند.
آیت‌الله عاملی اضافه کرد: سازندگی کتاب الهی و تحقق معارف زندگی‌ساز آن در جامعه و اتمام نعمت در گروه جریان امامت و ولایت است که در آن نظام جامع و زندگی ساز ولایی برای تحقق معارف الهی شکل می‌گیرد و در این قالب، آثار و برکات و نعماتش در جامعه بروز پیدا می‌کند و جامعه ولایتمدار شکل می‌گیرد.
مدیر حوزه علمیه خراسان همچنین در مورد ادامه آیه، «...وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی...» توضیح داد: نعمت الهی و برکاتی که دین باید داشته باشد، به صرف نقشه راه نصیب جامعه نمی‌شود، بلکه در صورتی تحقق می‌یابد که جریان ولایت و امامت و نظام ولایتمداری تشکیل شود و آن را شکوفا کند و برکات و خیرات و آثار معارف الهی در جامعه محقق شود و مردم از آن بهره ببرند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در مورد جمله آخر آیه اکمال نیز ابراز کرد: اسلام به هر صورت و شکلی پذیرفته نیست بلکه تنها در صورتی رضایتبخش است که امامت، ضمیمه نقشه راه شود و ثقلین در کنار هم باشند.


كد خبر: 40938  |  تاریخ درج خبر: 1400/05/06  |  کد خبرنگار: 3884  |  نام خبرنگار: حميد محمديان
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.
 
نام:
اطلاعات تماس: (تلفن همراه یا ایمیل)
متن:
 
کد امنیتی:       
بالا